НСЗУ перевіряє медзаклади Хмельниччини. Які порушення виявили

НСЗУ перевіряє медзаклади Хмельниччини. Які порушення виявили
Фото depositphotos.com
  • Перевірки медустанов тривають з минулого року.

  • Голова НСЗУ Наталія Гусак відвідала Хмельницький та розповіла, що знайшли.

Протягом останніх років бюджетне фінансування закладів охорони здоров’я Хмельниччини відбувається на підставі договорів з Національною службою здоров’я України. Вона є розпорядником бюджетних грошей. Установи надають пацієнтам послуги, а НСЗУ платить за кожну з них. Це можуть бути консультації, обстеження, аналізи, лікувальні процедури різних видів, зокрема хірургічні, перебування у стаціонарі, включаючи медикаменти, тощо.

Укласти договір з НСЗУ може кожен державний, комунальний чи приватний заклад, який має ліцензію та може надати послугу, яка контрактується. Йдеться про те, що в установі мають бути кваліфіковані працівники, медичне обладнання, ліки та витратні матеріали. При цьому сама послуга повинна надаватися якісно та безоплатно для пацієнта.

Аби контролювати якість медичних послуг, які підлягають оплаті, НСЗУ минулого року запустила моніторинг. Він буває двох видів — автоматичний (за даними, які вносять медзаклади в електронну систему) та фактичний (візити у медзаклади або аналіз їхніх документів). Крім того, НСЗУ постійно приймає скарги від пацієнтів на неякісне надання медичних послуг.

Відео дня

Днями Хмельницький відвідала голова НСЗУ Наталія Гусак. Її метою було відвідування окремих медзакладів, які є проблемними та зустрічі з представниками місцевого самоврядування, які є засновниками медзакладів. Також вона зустрілася з журналістами та розповіла про окремі порушення, які вдалося виявити.

Зокрема, цього року п’ять медзакладів Хмельниччини приймали пологи, не маючи при цьому угоди з НСЗУ за цим пакетом:

  • Волочиська багатопрофільна лікарня — 82 випадки, з них 29% з кесаревим розтином
  • Полонська міська багатопрофільна лікарня — 50 випадків, з них 20% з кесаревим розтином
  • Чемеровецька багатопрофільна лікарня — 15 випадків, з них 40% з кесаревим розтином
  • Летичівська багатопрофільна лікарня — 1 випадок
  • Новоушицька багатопрофільна лікарня — 1 випадок

У двох останніх лікарнях випадки приймання пологів можуть бути припустимими, вважає Наталія Гусак. Однак щодо перших трьох є сумніви, чи безпечно там народжувати, адже відповідного пакету з НСЗУ вони не мають. Крім того, привертає увагу висока частка пологів з кесаревим розтином. Згідно з міжнародними стандартами, цей показник не повинен перевищувати 15%. Значне перевищення буває і в інших медзакладах Хмельниччини. До прикладу, у Дунаєвецькій багатопрофільній лікарні це 46%.

На думку Наталії Гусак, лікарі свідомо ставлять під загрозу життя та здоров’я жінок, бажаючи отримати більше грошей від НСЗУ за надані послуги. За її словами, заклади з неякісним наданням медичної допомоги при пологах не будуть контрактуватися не тільки за відповідним пакетом, а й за пакетом стаціонарної медичної допомоги. Зрештою оплачувати пологи будуть з бюджетів громад або породіллі самостійно.

Ще одним порушенням є необґрунтоване внесення в електронну систему записів про перебування пацієнтів у стаціонарі протягом однієї доби без проведення хірургічних операцій. Зокрема, такі випадки виявляли у таких медзакладах:

  • Хмельницька обласна лікарня — 118
  • Деражнянська міська багатопрофільна лікарня — 118
  • Ярмолинецька багатопрофільна лікарня — 45
  • Багатопрофільна центральна районна лікарня Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради — 38
  • Городоцька міська багатопрофільна лікарня — 38
  • Чемеровецька багатопрофільна лікарня — 34

Всім їм перерахують суму виплат від НСЗУ.

Підозри про порушення є щодо Чорноострівської районної лікарні. Вона відзвітувала, що минулого року було проліковано 550 пацієнтів у стаціонарі та 220 у хірургічному відділенні. При цьому, за словами Наталії Гусак, за той же період заклад не витратив жодної гривні на ліки.

Зазначимо, що у системі електронних закупівель «Prozorro» є повідомлення про закупівлю ліків цією лікарнею. Але у вибірково перевірених журналістом vsim.ua повідомленнях немає жодних відомостей про те, які саме препарати купувалися. Мало того, Наталія Гусак розповіла про перевірку, яка виявила у лікарні двох пацієнтів, що не відповідає тим показникам, які подав медзаклад в НСЗУ. Ці двоє пацієнтів сказали, що купували ліки самостійно.

Бувають також випадки, коли заклади пропонують пацієнтами купити вироби медичного призначення, «обґрунтовуючи» це тим, що придбані за бюджетні гроші є неякісними, або подібними «аргументами». До слова, бувають випадки, коли те ж саме кажуть про медичні препарати з програми «Доступні ліки».

Інший варіант — направляють пацієнтів у приватні заклади, аби вони купували там ліки попри фінансування таких закупівель з бюджету. Так, лікарка Хмельницької обласної лікарні направляла людей до свого чоловіка, який працює на території лікарні як ФОП. Про цей випадок та можливість отримання компенсації ми згадуємо в іншому матеріалі за посиланням. Додамо, що, зі слів Наталії Гусак, лікарка продовжує займатися тим же.

— Я зараз звертаюся до таких лікарів. Якщо все так погано, організуйте і ведіть, будь ласка, приватну практику, а не обманюйте пацієнтів за гроші держави, працюючи в державному (комунальному — прим. авт.) відділенні. Але я думаю, що тут вже мають працювати більше правоохоронні органи. Я не знаю, що можуть в цьому відділенні отримати прості люди. Це робиться з таким розумінням, що ми тут це робили роками і далі будемо продовжувати робити. Я вважаю, що тут мають займатися правоохоронні органи, тому що це вже не перший випадок і це нам жаліються пацієнти, — сказала Наталія Гусак.

При цьому медзаклади Хмельниччини не мають проблем із фінансуванням, вважає Наталія Гусак. Зокрема, цього року вони уклали з НСЗУ договорів на суму в 5 мільярдів гривень. При чому 3 мільярди їм вже виплатили і 800 мільйонів зараз лежать у них на рахунках. Медзаклади мають і інші джерела фінансування. Так, минулого року понад 300 мільйонів гривень виділили з обласного бюджету, розповів голова Хмельницької ОВА Сергій Тюрін.

У випадку виявлення недоліків можливі різні варіанти дій НСЗУ залежно від конкретного випадку, зокрема:

  • розробка плану дій з усунення недоліків, якщо вони несуттєві, і включення його у договір
  • перерахунок суми виплат медзакладу за надані послуги або повернення грошей пацієнту (про це ми розповідаємо в окремому матеріалі)
  • розірвання договору на пакет послуг і, відповідно, припинення фінансування
  • звернення до правоохоронних органів

За словами Наталії Гусак, випадки розірвання договору з НСЗУ вже були, також окремі заклади самостійно його розривали, коли виявлялися порушення з їхнього боку.

— Для чого це робиться? Для того, щоб забезпечити справедливість у системі, тому що якщо ми будемо платити за повітря або за необґрунтовані медичні послуги, то ми заберемо гроші в тих закладів, які реально працюють, тих, які зосереджені на пацієнті, тих, які реально мали б надавати медичну послугу в повному обсязі, — сказала Наталія Гусак.

З усім цим голова НСЗУ відзначили позитивні моменти у роботі медзакладів Хмельниччини. До прикладу:

  • всі заклади дотримуються правильного маршруту породіллі при передчасних пологах
  • забезпечується високий рівень застосування тромболітиків (препаратів для розчинення тромбів) при лікуванні інсульту
  • дуже мало пацієнтів з інсультом лікують пацієнтів поза мережею, тобто не в закладах, які мають відповідний договір з НСЗУ

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (3)
  • Жанна
    Мене дивує зауваження щодо кесаревого розтину: якщо жінка на "еко"(а зараз таких випадків багато через багато причин, в тому числі і загибелі батька на фронті)- там інших варіантів нема окрім кес.розтину. І лише вчасно проведені оперативні втручання рятують і маму і дитятко. А якщо у когось стоїть план по знищенню нашого народу - то так і кажіть.
  • Мельник
    Ще є усім відомий додаток "Таbletki.ua", на якому любі ліки можна придбати за знижкою, навіть не виписуючи рецепта у лікаря!
  • Тетяна
    Це й без перевірки всі знають. Левову частку медикаментів пацієнт сам викупляє в аптеці, куди ці медикаменти здають самі ж медпрацівники. А потім ті кошти попадають в їх карман як додаткова зарплата. Ця практика вже давно діє. Самі ж медики ,коли виписують рецепт,то наголошують в яку аптеку треба йти щоб придбати там ліки. Зверніть увагу, що рекомендація йде адресна. Не дай Бог не туди підеш🤣😂

keyboard_arrow_up