Побори у Хмельницькій обласній лікарні: як це відбувається і що каже директор

Побори у Хмельницькій обласній лікарні: як це відбувається і що каже директор
  • Наші читачі постійно скаржаться на вимагання грошей у Хмельницькій обласній лікарні.

  • З цим зіткнувся і журналіст vsim.ua.

  • Що саме сталося і як на це реагує директор?

  • Читайте у матеріалі.

Хмельницька обласна лікарня є найбільшим медичним закладом Хмельниччини як за кількістю працівників, так і за обсягом доходу. Ще з радянських часів вона розміщується на вулиці Пілотській. Нині там працюють дев’ять корпусів та понад три десятки відділень. На території лікарні розміщені також інші комунальні заклади та приватні клініки й аптеки. Підпорядкована Хмельницька обласна лікарня обласній раді. Директором медзакладу з грудня 2019 року є Яків Цуглевич, за сумісництвом він також є депутатом облради.

2023 року та у першому кварталі 2024 року (всього 15 місяців) обласна лікарня отримала загалом 1 080 712 900 гривень доходу. Це гроші від Національної служби здоров’я України, гроші з державного та місцевих бюджетів, в тому числі централізовані закупівлі, благодійна допомога, дохід від надання платних і страхових послуг та інші. Чистий прибуток обласної лікарні за той же період склав 85 380 600 гривень. Залишок грошей на кінець березня цього року складав 96 391 600 гривень. У першому кварталі цього року в Хмельницькій обласній лікарні працювали 1386 працівників. Такі дані є на сайті НСЗУ.

З усім тим Хмельницька обласна лікарня є лідером за кількістю скарг до НСЗУ серед медзакладів Хмельниччини. З початку 2023 року їх було 10, в тому числі 3 — щодо вимагання грошей чи оплати за послуги, ліки або витратні матеріали, безоплатне надання яких передбачене Програмою медичних гарантій. Про порушення в обласній лікарні під час своїх візитів у Хмельницький згадувала голова НСЗУ Наталія Гусак. Також на побори в Хмельницькій обласній лікарні регулярно скаржаться наші читачі у коментарях. А цього місяця з цим зіткнувся журналіст vsim.ua — автор цього матеріалу. Далі розповідь про ситуацію від першої особи.

Відео дня

Як беруть гроші у Хмельницькій обласній лікарні?

У грудні минулого року в міській поліклініці я отримав електронне направлення на рентгенографію з контрастною речовиною (електронні направлення діють рік з дня видачі). Для такого обстеження використовується сульфат барію. Лікар, яка виписувала направлення, сказала, що обстеження можна пройти у поліклініці обласної лікарні. Я вже звертався туди раніше, і хоч тоді обійшлося без витрат, якість послуг в плані організації роботи та ставлення до пацієнтів там мені видалася нижчою, аніж у міських поліклініках.

Тому я намагався знайти інший заклад, де провели б обстеження. Але серед п’яти медзакладів Хмельницького, у які я телефонував, тільки в обласній лікарні робили рентгенографію з контрастом амбулаторно за електронним направленням. Тому зрештою я звернувся в поліклініку обласної лікарні. До слова, у березні медзаклад замовив 10 тисяч контейнерів сульфату барію. Один контейнер коштував 79,14 гривні.

Обстеження провели 2 вересня, тобто за три дні після презентації ремонту в опіковому відділенні, на який витратили близько 14,6 мільйона гривень. Тоді Яків Цуглевич казав — «ніхто з пацієнтів тут гроші не витрачає». На дверях кабінету в поліклініці є табличка, де сказано, що обстеження за наявності електронного направлення проводяться безоплатно. Після обстеження лікар сказав, що за сульфат барію треба розрахуватися — або заплатити 210 гривень, або купити в аптеці два контейнери за 226 гривень.

Я був змушений це зробити, оскільки розумів, що інакше лікар може не видати висновок або внести у нього хибну інформацію. Зрештою я купив два контейнери сульфату барію у вказаній лікарем аптеці. Це, до слова, була аптека «Віола», яка підпорядкована Хмельницькій міській раді. Вартість за один контейнер сульфату барію склала 113 гривень. Про ціни на цей препарат буде згадано далі в тексті.

Що каже директор обласної лікарні?

Про цю ситуацію журналіст vsim.ua запитав у директора обласної лікарні Якова Цуглевича. Це було сьогодні, 12 вересня. Спершу керівник закладу сказав, що сульфат барію є додатковим засобом обстеження і не оплачується НСЗУ. На запитання журналіста про те, навіщо лікарня купувала цей препарат, Яків Цуглевич відповів, що для цих же обстежень.

Після цього директор додав, що за наявності сульфату барію в лікарні пацієнти не повинні платити за нього чи купувати цей препарат. «Якщо у нас є барій і ви заплатили, то хтось догану вже отримає», — сказав Яків Цуглевич. Відтак у присутності журналіста vsim.ua директор зателефонував працівниці лікарні та запитав про наявність барію. Працівниця відповіла, що барій є. Після цього Яків Цуглевич пообіцяв розібратися у ситуації.

До слова, про подібні випадки ще у листопаді минулого року говорив директор департаменту охорони здоров’я Хмельницької обласної військової адміністрації Олександр Завроцький:

— Прикро те, що коли перевіряють заклади, заходять у відділення, виявляється, що кількість та якість медикаментів і виробів медичного призначення достатні. В той самий час керівники структурних підрозділів, завідувачі відділень, лікарі або старші медсестри примушують хворих купляти те, що у відділенні вже є і в достатній кількості, — сказав тоді чиновник.

У сьогоднішній розмові з журналістом vsim.ua Яків Цуглевич сказав, що працівникам лікарні під час нарад наголошують на неприпустимості порушень, в тому числі вимаганні грошей з пацієнтів. Були випадки, коли виносили догани. При цьому Яків Цуглевич закликав пацієнтів повідомляти про зловживання персоналу:

— Хай конкретно [пацієнти] приходять і кажуть, будемо карати. Хай приходять до мене і кажуть, ми будемо реагувати. Хоч би напряму хтось прийшов сказав, а то всі кажуть, кажуть, а ніхто не хоче [особисто] прийти сказати, — розповів директор лікарні.

На сайті Хмельницької обласної лікарні вказані телефон директора та телефон приймальні — 0382649000 та 0382649001 відповідно.

Скільки коштує сульфат барію та яка різниця у цінах?

Проблема описаної ситуації полягає не тільки у вимаганні грошей чи вимаганні щось купувати. Проблема також у тому, що пацієнтів не попереджають про те, що потрібно щось купувати. Таким чином їх позбавляють можливості обрати аптеку самостійно, зокрема, з допомогою сервісів бронювання (Tabketki.ua, doc.ua, helsi.me та подібні). На питання, чому пацієнтів не попереджають про необхідність мати щось із собою, Яків Цуглевич нічого не відповів.

Розповімо вам про різниці у цінах на різні препарати в аптеках Хмельницького. Для цього скористаємося сервісом Tabketki.ua. Отож, станом на сьогодні ціни на сульфат барію такі:

  • мінімальна у місті — 71,73 гривні (аптека в центрі міста)
  • середня в аптеках на території обласної лікарні — 103,42 гривні
  • максимальна у місті — 113,4 гривні (аптека на території обласної лікарні)

Зазначимо, що чим більша ціна на препарат, тим більшою може бути різниця між мінімальною та максимальною цінами в межах міста. Для прикладу візьмемо випадковий препарат. Група препаратів — антитромботичні, діюча речовина — ривароксабан, дозування — 10 міліграмів, форма випуску — таблетки, кількість — 100 штук в упаковці. Ціни за упаковку у Хмельницькому сьогодні такі:

  • мінімальна у місті — 4492,73 гривні (аптека в центрі міста)
  • середня в аптеках на території обласної лікарні — 4949,75 гривні
  • максимальна у місті — 5874,6 гривні (аптека в центрі міста)

Як бачимо, на території обласної лікарні цей препарат дорожчий на 457,02 гривні від мінімальної ціни в місті. А різниця між найнижчою та найвищою цінами складає 1381,87 гривні.

Додамо, що в Україні принаймні з 2018 року працює сайт eliky.in.ua, де публікуються дані про наявність лікарських засобів, виробів медичного призначення та витратних матеріалів у медзакладах. Проєкт створив благодійний фонд «Пацієнти України». Однак нині дані там оновлюють не всі медзаклади. Окремі установи з Хмельницького не роблять цього роками.

Крім того, Міністерство охорони здоров’я анонсувало запуск системи «e-Stock», куди будуть вносити дані про лікарські засоби та медичні вироби, зокрема, про потреби, доставку, наявність препаратів у лікарнях, їхнє використання, утилізацію тощо.

Опитування

Чи вдавалося вам безоплатно отримати послуги або ліки в Хмельницькій обласній лікарні?

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (43)
  • Игорь Собко

    Те що платять лікарям ,  це пів біди  ,те що купують ліки в аптеках , теж можна зрозуміти  , а от чому лікарі закупляють у приватних підприємців інструменти та ліки ,  яких в аптеках не має , і по таких космічних цінах (дві пункційні голки і пару кубиків цементу - 22000 ), підприємець може ставити яку хоче ціну , так мені сказали , кому біда а хтось на цьому заробляє дуже добре .
  • Максим Карпенко

    Подану інформацію, вважаю «висмоктану з пальця».

    Сам і родичі, не одноразово звертався по допомогу до обласної лікарні… і завжди була надана якісна та адекватна допомога…

    Що стосується директора КНП «ХОЛ», на скільки відомо, Цуглевич, він на посаді протягом останніх років… лікарня і територія, стали якісно іншими…

    Тому, шановні громадяни, спробуйте бачити і позитивне…
  • Віталій Українець

    Знаю що з 2019 року в обл.лікарні існує схема поборів коли медсестра всім пациентам робила платні тести на Ковід19.З людини брала біля 100грн.Впевнений що це шахрайська схема.
  • Olexandr Shushvar

    Риба починає гнити з голови, думаєте, що директор не знає, що там робиться, можливо в нього самого рильце в пушку.

keyboard_arrow_up