Популярні гінекологи Хмельницького: інтерв’ю з Лілією Бойцун

- Журналістка ВСІМ продовжує розповідати про популярних хмельницьких гінекологів.
- Цього разу поспілкувалися із Лілією Бойцун, в якої минулого року на обліку стояло 78 вагітних.
- Лікарка працює в перинатальному центрі вже 32 роки.
- В інтерв’ю вона розповіла, як ставиться до домашніх пологів та чи вважає сучасну гінекологію дороговартісною.
До них йдуть найбільше вагітних хмельничанок. Журналістка ВСІМ продовжує проєкт “Популярні хмельницькі гінекологи”. Раніше був складений рейтинг медиків за кількістю вагітних на обліку в 2020 році. Нагадаємо - найбільше жінок обрали акушер-гінеколога Анну Каретну. Також до п’ятірки популярних увійшла Ірина Сухораб. Прочитати про цих двох медиків зможете за посиланнями в кінці матеріалу.
Цього разу запросили на інтерв’ю Лілію Бойцун. Минулого року її обрало 78 вагітних хмельничанок. Таким чином медик зайняла другу сходину в рейтингу. Наша зустріч із гінекологом кілька разів переносилася. Адже лікарка ледве знайшла вільну хвилину в своєму щільному графіку.
Лілії Бойцун 57 років. Про свій вік вона каже поважно і без жодних ухилянь, на кшталт: “Мені завжди 18”. Медик розповіла, що має досвід роботи вже 32 роки. Саме стільки часу вона приймає пацієнток у міському перинатальному центрі.
За всю практику своєї роботи, лікарка зіткнулася із різноманітними ситуаціями. Йдеться про неординарні випадки захворювань, позитивні історії чи навіть курйози. Останніх вона має в запасі чимало. Та журналістці медик наважилася розповісти всього одну, яка тягне мінімум на анекдот.
Також медик поділилася історією породіллі, яка народила після сорока років. А ще розповіла, що її досі вражає в роботі після набутого досвіду.
Як досвідчена лікарка ставиться до сучасного тренду домашніх пологів і чи вважає вона сучасну гінекологію дороговартісною? Відповіді на ці та інші питання в інтерв’ю.
Бажання стати гінекологом у вас з дитинства?
-
У дитинстві я хотіла бути лікарем. Пам’ятаю, тоді до нас додому приходила фельдшерка, коли я хворіла. Вона призначала лікування і мені ставало значно краще. Я дивилася на неї і хотіла теж працювати, як вона. Вже в університеті я мріяла стати хірургом. А бажання бути гінекологом прийшло до мене пізніше.
Де ви навчалися і що саме захопило в хірургії?
-
Я навчалася у Тернопільському національному медичному університеті. Мені дуже подобалися хірургічні спеціальності. Після 4 курсу ми з одногрупниками їздили на 2-місячну практику в Рівненську область. Тоді всі лікарі були у відпустці. Тому нас, студентів, ставили за операційний стіл. Ми працювали із грижами, апендицитами. Також була ампутація ноги. Я завжди була впевнена, що робота хірурга є дуже важливою і відповідальною. Певно, саме це мені й подобалося.
Чому розійшлися ваші шляхи з хірургією?
-
Я не стала хірургом, бо з часом переконалася, що це більш чоловіча професія. Також не склалося із цим через певні життєві нюанси. В результаті, я вирішила піти в акушерство. Хоча і ця спеціальність є не легкою. Звісно, що я могла піти в гінекологічну хірургію. Але на той час в мене були ситуації, через які обрала саме жіночу консультацію. Чесно кажучи, жодного разу про це не пошкодувала.
Ваш перший досвід, як гінеколога. Як і де його отримали?
-
Після навчання я проходила інтернатуру в Хмельницькому перинатальному центрі. Той період був нелегким у житті. Частину часу я провела у декретній відпустці. А решту - в медзакладі. Було важкувато доглядати за дитиною і працювати, - розповідає гінеколог. - Згодом я залишилася працювати в перинатальному центрі. Як вже казала, обрала саме жіночу консультацію. Там проводила змішані прийоми. Тобто, вела вагітних і проводила профогляди жінок. На початку роботи, звісно, мала певні сумніви. Я ніколи не була самовпевненою. Та чесно кажучи, не вважаю це мінусом. Немає такої професії, працюючи в якій людина не відчуває подібного. Всі знання в моїй роботі прийшли з досвідом, нервами і ваганнями. Адже нічого не буває просто.
Скільки ви вже працюєте в перинатальному центрі і чи ведете приватну практику?
-
У перинатальному центрі я працюю вже 32 роки. Так, так - я вже майже на офіційному виході з професії. В амбулаторії від комунального закладу я працюю на повну ставку. Там у мене робота за графіком. У певні дні з 9 до 14 та з 14 до 19. Решта часу я приділяю прийомам у двох приватних медзакладах.
У рейтингу хмельницьких гінекологів ви посідаєте друге місце. Чому до вас йдуть?
-
Я люблю свою професію. До всіх своїх пацієнток ставлюся однаково. Незалежно від їхнього статусу, всі жінки для мене однакові. Люди до мене приходять на прийом і ми з ними спокійно проводимо огляди і призначаємо лікування. Певно, потім серед них спрацьовує сарафанне радіо. Тому до мене йдуть. У мене на обліку завжди стояло багато вагітних. Наприклад, у 2020 році таких було 78. А якогось року я вела вагітність у 138 хмельничанок.
Зважаючи на ваш досвід, що змінилося в гінекології із роками?
-
З часом дійсно дещо змінилося. Це свідомість пацієнток. Наприклад, раніше жінки, яким за 40 років дуже рідко приходили на огляд до гінеколога. А ті, які вже досягли віку 60 років, взагалі могли не ходити на прийоми по 10 років. Такі зазвичай приходили вже тоді, як їх реально щось починає турбувати. Я пам’ятаю, що колись акушери мусили розшукувати і викликати на профогляди таких жінок. Згодом це перестали робити. По суті це не логічно. Адже кожна людина має відповідати і дбати за своє здоров’я самостійно, - каже Лілія Бойцун. - Натомість зараз жінки стали більш свідомі. Вони приходять перевіритися просто так. Якийсь період я навіть дуже цьому дивувалася. Казала їм: “Та не може бути, що ви просто так прийшли”. Це свідчить лише про одне - свідомість жінок дійсно змінилася.
Чи траплялися на вашій практиці кумедні випадки? Розкажіть.
-
Чесно? За 32 роки моєї роботи траплялося багато. Звісно, здебільшого це позитивні історії. Наприклад, якось у мене була пацієнтка, якій я призначила 10 вагінальних свічок. Тобто на 10 днів. Тоді ця сама жінка прийшла до мене на прийом знову. Вона розповіла, що в неї відбулася алергічна реакція. Я її оглянула і дійсно побачила набряк. А мені ця пацієнтка каже: “Я дев’ять свічок поставила, а десята не вмістилася”. Отаке от бувало.
Чи були на вашій практиці ранні чи пізні вагітності?
-
Ранніх вагітностей в мене не було, а от пізні - так. Якось в мене на обліку стояла 46-річна жінка, яка чекала дитину. У неї все закінчилося добре. Вагітність протікала нормально. Вона народила здорову донечку. Здається зараз їй вже 9 років.
Чи приймаєте ви пологи і чи займалися цим коли-небудь?
-
Ні, пологи я не приймаю і ніколи цього не робила. Мені завжди вистачало прийомів у жіночій консультації. Повторюся, що жодного разу я не пошкодувала, що обрала саме таку галузь роботи.
Що вас досі вражає у роботі після стількох років здобутого досвіду?
-
Мене не припиняє вражати ставлення деяких пацієнток до свого здоров’я. А саме - байдужість жінок. У мене часто трапляються ситуації, коли я даю їм якісь рекомендації, а вони цього не дотримуються. Наприклад, коли я призначаю вагітній з якоюсь проблемою певний препарат. А в результаті, вона його не приймає. Тоді мене це мучить. Бо якщо я щось кажу - це не просто так. Я ніколи не даю зайвих рекомендацій.
Можливо, така поведінка пов’язана із матеріальною складовою? Чи не вважаєте, що гінекологія сьогодні є дороговартісною?
-
Я ніколи не стараюся призначити дороговартісні препарати жінкам. Лише такі ліки, які є абсолютно доступними. Сама гінекологія, тим паче в державній установі, є не дорогою. Основне для пацієнток - це знайти час, записатися і прийти на огляд. Якщо є потреба здати якісь аналізи - ми це обговорюємо з жінкою.
Чи не втомлює вас за стільки років робота з жінками?
-
Ні. І, до речі, ніколи не втомлювала.
Як ви ставитеся до домашніх пологів, що сьогодні є майже трендом серед вагітних?
-
На моїй практиці були пацієнтки, які народжували вдома. Пам’ятаю трьох таких жінок. Вони не озвучували мені, що схильні до домашніх пологів. В результаті, робили так, як хотіли. Ці історії закінчилися добре. А взагалі я проти цього. Вважаю, що медичний заклад надає усю кваліфіковану допомогу. Якщо є хоча б якась тенденція до ускладнень, то на місці є всі лікарі. Реанімація на місці. А от народжуючи вдома, не так легко надати всю необхідну допомогу.
Чи підтримуєте партнерські пологи?
-
Так, я “за” партнерські пологи. Вважаю, що найкращим партнером є саме чоловік. Щоправда, деякі жінки беруть з собою на пологи мам, тіток чи сестер. Я проти мам. Бо вони дуже хворобливо переносять це. А от підтримка чоловіка - це дуже важливо для породіллі.
Чи траплялися випадки, коли ви родичалися зі своїми пацієнтками?
-
Мене тричі пацієнтки брали за свою куму. Тобто, я стала хрещеною мамою для їхніх дітей. Моєму першому похреснику зараз вже 24 роки. З усіма моїми кумами, які в минулому були пацієнтками, ми дружимо.
Як дякують жінки за ведення вагітностей?
-
От моя пацієнтка народила дитину. Тоді вона мені на вайбер надсилає бірку новонародженого. Це для мене найкращий подарунок. У такі моменти я відчуваю радість і вдячність жінок. Тоді я розумію, що вони пам’ятають, що разом ми провели понад пів року.
З ким із колег ви товаришуєте?
-
Я багато з ким із гінекологів підтримую хороші стосунки. З деякими ми дружимо вже багато років. Наприклад, з Оленою Британчук.
Як ви відволікаєтеся від роботи?
-
Раніше я вишивала. Був період, коли займалася в’язанням. Зараз я малюю ліниві картини по номерах. Коли замучуєшся після робочого дня, це допомагає абстрагуватися.
Як найчастіше ви проводите відпустку?
-
Відпустку я завжди повноцінно використовую, бо важливо на якийсь час відволіктися від роботи. Дуже часто їжджу до мами в село. Там я і на городі зайнята, і люблю під яблунею полежати. Взагалі для мене справжнє задоволення - це відпочинок на природі. Тому я обожнюю проводити час біля ставу або збирати гриби.
Що можете порадити молодим акушерам-гінекологам?
-
Я пам’ятаю себе молодою лікаркою. Тому хочу сказати гінекологам-початківцям, аби вони не були самовпевненими й не боялися запитувати. Я досі, якщо маю сумніви стосовно чогось, то не соромлюся подзвонити до колег і запитати. У роботі лікаря - це основне. Тоді і лікар, і пацієнт залишаться задоволеними.
Читайте також:
Інтерв’ю з популярним гінекологом Анною Каретною, до якої йде найбільше вагітних
Інтерв’ю з популярним хмельницьким гінекологом Іриною Сухораб
Склали рейтинг гінекологів, яким довіряють хмельничанки
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
Ірина ПетрикЛікар від Бога.Ми Вас сильно поважаємо!!!
-
Tamara StoudentЧто за бред- домашні пологи???? Мабуть нормальних лікарів в Україні вже немає, глузду немає - вже придумали домашні пологи..... давайте повертатися у середньовіччя!
-
Світлана АнтонюкЧудова лікар!
-
Svetlana LadurovaДуже хороший лікар.прекрасна людина .дякую вам за вашу допомогу.і за моїх діток .