На місці, де колись молились, тепер працює спортзал

Велика хоральна синагога колись розташовувалась в глибині кварталу, де сьогодні забудовано корпусами кооперативного інституту і універмагу «Юність».

Перші згадки про євреїв у Проскурові датуються ще 1627 роком. Ще у 1765 році, коли проскурівчан у місті було ледь за тисячу, чисельність євреїв досягла 300 осіб. У міжвоєнний час населення Проскурова становила 30-40 тисяч мешканців, а євреїв проживало до 15 тисяч.
При такій кількості євреїв у місті діяла велика кількість синагог то молитовних будинків. Вже у 1917 році їх кількість складала 18! Це були переважно невеликі молитовні, серед яких була і Велика хоральна синагога. 
Її збудували ще у XIX столітті в неокласичному стилі. Вона помітно виділялась своєю величчю і красою з-поміж інших будівель у тому місці. У Великій синагозі збирались лише у суботні дні та у свята. Проскурівчани приходили, аби послухати проповіді своїх чи приїжджих духовних служителів, які, як правило, мали чудові вокальні здібності.
Молитовні будинки та синагоги для єврейської релігійної громади почали закриватись під тиском влади. Незважаючи на те, що єврейська громада була найбільшою у Проскурові, та й більшість людей у міській адміністрації були євреї, однак протистояти сталінській політиці було важко.

Синагога наприкінці 30-х років                        Будинок фізкультури "Спартак" (1980)

Перед війною Велика хоральна синагога була останнім іудейським храмом у місті. 26 березня 1937 року інспектор у справах культів і релігії Рабінович підписав рішення про її закриття через те, що «синагога знаходиться у безхозному стані та має малу кількість відвідувачів». З 1950-го року тут був спортзал. А пізніше навіть синагогу перебудували в Будинок фізкультури «Спартак». Згодом спартаківський комплекс перейшов у розпорядження кооперативного технікуму, який розташований поруч. У 1991 році Велику хоральну синагогу знесли, а на її місці збудували новий спорткомплекс.

Спортзал кооперативного технікуму (кінець 1980-х рр)          Залишки синагоги (1991 рік)


Друзі, надсилайте «ВСІМ»  фото старого Проскурова з коротеньким описом на адресу [email protected]. Діліться історією та цікавими фактами про  зміни у нашому місті.

Читайте також:

Що змінилося на Центральному ринку Проскурова

Будівля, де сьогодні чекають вироку суду, має 200-річну історію

З пустиря до головної площі Хмельницького

У будівлі художнього музею колись видавали позики підприємцям

На залізничному вокзалі Проскурова збирався місцевий бомонд

Дізнавайтеся більше про Проскурів у нашому фотоблозі тут. 

Коментарі (0)
Там, де сьогодні готують молодь до військової служби, колись була пошта

Поштово-телеграфна контора На вулиці Героїв Майдану, 64 розташований чи не найгарніший будинок Проскурова. Старовинна...

На одній з центральних вулиць Проскурова колись красувався чи не єдиний презентабельний будинок. Це була двоповерхова...

У приміщенні театру ляльок колись робили цукор

На одній з центральних вулиць Проскурова колись красувався чи не єдиний презентабельний будинок. Це була двоповерхова...

Лазня у Проскурові почала функціонувати ще у XIX столітті. Саме сюди, в одноповерховий будиночок приходили проскурівчани,...

Новини за сьогодні
Новини Хмельницького за сьогодні
keyboard_arrow_up