Колись залізничний вокзал був основним місцем у Проскурові. Місце було привабливим не лише для місцевих мешканців, а й для туристів.
Прикрашала привокзальну площу будівля «Поштамту» , про яку тоді говорили: «наш поштамт перший в Україні і третій в СРСР (після Москви та Ленінграду), обладнаний автоматизованою машиною, що сортує кореспонденцію». Тут і розмістився величавий Богдан Хмельницький – статуя, яка є візитівкою та символом міста.
Залізниця у Проскурові з’явилась у XIX столітті. Тоді, у 1870 році, якраз завершилось будівництво залізничної лінії Жмеринка-Проскурів-Волочиськ. Станція розташовувалась на пустирі, за межами міста, серед болота. Дорогу, яка вела до залізничного вокзалу проклали трохи пізніше, тоді її називали «соше» і вона була першою вулицею, прокладеною бруківкою.
Вокзал на той момент був для проскурівчан місцем розваг та відпочинку. Сюди сходились, аби пограти у карти, поспілкуватись та дізнатись останні новини. Це було місце, де збирався бомонд або ж еліта міста. Рух потягів був не надто активним. Тоді через Проскурів курсувало лише два пасажирських потяга. Близько двох годин дня приходив кур’єрський потяг із Відня, близько третьої години дня потяг №3 сполученням Київ-Відень рухався у зворотному напрямку.
Особливістю життя вокзалу у 20-х роках була велика кількість спекулянтів. Таких пасажирів щодня ловили на пероні й у потягах. Серед місцевих був популярним бізнес: збиратись невеликими купками людей перетинати польський кордон, скуповувати різні товари та вести їх на продаж до різних міст – Києва, Харкова, Донецька. З цим явищем боролись за допомогою міліцейських рейдів.
Значимість залізничного вокзалу зросла у 1941 року, коли Проскурів став обласним центром У 1951-52 старий вокзал розібрали, а на його місці зводять новий. Через три роки на привокзальній площі «виріс» пам’ятник Богданові Хмельницькому. Цими роками вокзал міг похвалитись і збільшенням пасажиропотоку. Якщо раніше станція могла прийняти 300 пасажирів, то у 1952 році – 1700.
Читайте також:
З іподрому до спортивної арени "Поділля"
У будівлі художнього музею колись видавали позики підприємцям
Кінотеатр "Чкальник" - місце зустрічей та відпочинку
Від Бузького ставу до річки Південний Буг
У приміщенні паспортного столу служили червоні козаки
У будинку на перехресті Подільської та Грушевського був найкращий поліцейський пост
На Проскурівській розливали найкращу газовану воду
У приміщенні храму Андрія Первозванного колись був спортзал
У приміщенні полкового храму був склад для військових
У першому тролейбусі Хмельницького можна було проїхатись за чотири копійки
На місці теперішнього Будинку культури колись був театр
У церкві Різдва Богородиці був склад та місцевий архів
В будівлі Хмельницької міськради колись вивчали Закон Божий
Будівля готелю «Слон» пережила війни та революцію
Як змінилася центральна аптека Дєрєвоєда
Друзі, надсилайте «ВСІМ» фото старого Проскурова з коротеньким описом на адресу [email protected]. Діліться історією та цікавими фактами про зміни у нашому місті.
Николай Кулина