Одруження - неймовірно відповідальний момент в житті кожної людини. Ступивши на рушник, чоловік та дружина розділяють спільний побут, клопоти, горе і радість. А ось, коли мова заходить про спільне прізвище - виникають суперечки. Як говорить статистика, за 2018 рік кількість охочих “залишитися при своєму” різко зросла. Жінки все частіше відмовляються брати прізвище чоловіка.
Вийшла заміж - змінила прізвище. Так вже традиційно повелося в українців. Проте час вносить свої корективи. За минулий рік 580 хмельничанок зберегли своє дівоче прізвище після одруження. А це 24% від загальної кількості зареєстрованих у місті шлюбів. Подібна тенденція зростає з кожним роком. Лише за перший місяць 2019 коефіцієнт сягнув 28%.
- Раніше одиниці жінок, які виходили заміж, залишалися на своєму дошлюбному прізвищі. Всі решта обирали прізвище чоловіка. Так вже склалося традиційно. А ось коли сімейний кодекс дав нам можливість змінити прізвище з часом, наречені побачили альтернативу. Ми ведемо співбесіди з майбутнім подружжям, пояснюємо їм їхні права та обов’язки, говоримо, що вони можуть з часом перейти на прізвище чоловіка, тому і тенденція змінилася, - пояснює заступник начальника міського відділу ДРАЦС Тетяна Доброріз.
Жінки залишають дівоче прізвище з різних причин. Зазвичай вони досить прагматичні. Насамперед, це не бажання возитися з паперами та банально - подобається власне.
- Залишитися на своєму прізвищі - це аж ніяк не неповага до чоловіка. Буває, що жінка впізнавана за своїм прізвищем, і її зручніше в роботі його не змінювати. Це також може бути пов’язано з навчанням чи науковою роботою. У нас бували випадки, коли жінки писали десертацію. І так, як починали її під дівочим прізвищем, так і залишали його до отримання вченого ступеню, а потім приходили і міняли прізвище на чоловікове. - говорить Тетяна Доброріз
Трапляється, що жінки залишають собі дошлюбне прізвище через те, що у чоловіка воно менш милозвучне або просто не подобається обраниці.
- Такі випадки у нас поодинокі, переважно, молоді знаходить компроміс. Як варіант беруть подвійне прізвище, - розповідає працівниця ДРАЦСу.
У Хмельницькому траплялися і випадки, коли прізвище змінювала не дружина, а чоловік. В 2017 році таких шлюбів було 11. А в 2018 - лише 3.
- Це не часте явище у Хмельницькому. Чоловіки рідко беруть собі жіноче прізвище при одруженні. Проте трапляється і таке. Ми, звісно, не запитуємо, чому чоловік так вирішив. Може йому не подобалося власне, хто-знає. У сімейному Кодексі чітко говориться про “Право на вибір прізвища при реєстрації шлюбу”, тому це особистий вибір кожного, - пояснює Тетяна Доброріз.
Друзі, а ви як вважаєте, подружжя має носити одне прізвище? Пишіть у коментарях.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram та Instagram.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.