Його називають унікальним кодом та стильним етносом. Популяризувати традиційне українське вбрання, як правило, беруться в День вишиванки. Цього року його відзначатимуть 20 травня. У цей день одяг більшості людей складається з вишитої сорочки або сукні. В такому вбранні українці проводять час, постять селфі в соцмережах й ставлять тег “День вишиванки”.
Традицію одягатися у вишиванку в конкретний день започаткувала студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Було це ще 15 років тому. Ініціативу підтримали. З часом до неї долучилися не лише в Україні, а й за її межами. День вишиванки набув всесвітнього значення, а відзначати його почали щорічно в третій четвер травня.
Хмельничани не обходять свято стороною і теж одягаються в стильний етнос. Напередодні Дня вишиванки ми дізналися, у скільки може обійтися традиційне українське вбрання. Ми поцікавилися вартістю в магазинах і на речовому ринку. Дізналися, по чому продають ручну й машинну вишивку, вбрання з натуральних чи синтетичних тканин. Також спробували зібрати “фемілі лук” із вишитого одягу. Тобто - для мами, тата і двох дітей. І навіть склали образ із вишитої сукні й сорочки для молодят на весілля. Де все це можна придбати і які ціни, читайте в нашому матеріалі.
Вишивку створюють на різноманітних тканинах - від синтетики й шифону до натуральних. Серед останніх переважає льон і бавовна. Від якості тканини, кольору та візерунку залежить ціна. Все це пояснили у магазині “Merezhka”, що на Кам’янецькій. Там продають вироби лише з машинною вишивкою. Можна знайти одяг для дорослих і для малих. На виробах зображені певні орнаменти. Кожен із них несе певну символіку, розібратися з якими допоможуть продавці-консультанти.
Найдешевшим варіантом чоловічої й жіночої вишиванки є футболка. Виглядає просто й зі смаком. Ціна за чоловічу - від 300 гривень. Жіноча обійдеться від 290 гривень. Такі ж можна підібрати дитячі. Їхня вартість - від 220 гривень.
Традиційна вишита сорочка коштує дорожче, за звичайну футболку. Наприклад, ціна за жіночий й чоловічий виріб зі штучних тканин - близько 450 гривень. Вишиванки з льону й бавовни - від 600 до 1 700 гривень. Дитячі сорочки - від 250 гривень.
Чим вища ціна - тим оригінальнішим є виріб. Скажімо, жіночу сорочку прикрашають стильними широкими рукавами. Також роль відіграє колір. Жовта, червона чи зелена вишиванка будуть коштувати дорожче за традиційну білу.
У магазині представлений широкий асортимент вишитих суконь для жінок. Ціна за вироби з короткою довжиною - від 800 гривень. Вартість довгих - від 1 950.
Великий вибір товару дозволяє скласти образ, наприклад, для молодят. Одягнувши наречену в сукню, а чоловіка в сорочку в однакових стилях, доведеться заплатити від 2 тисяч гривень. Приблизно такою ж буде вартість “фемілі луку” з однакових сорочок для жінки, чоловіка, доньки й сина.
Отож, найдешевшим варіантом в магазині “Merezhka” є футболка-вишиванка. Щоб зекономити, можна обрати вишиті сорочки зі штучних матеріалів. Аби скласти парний образ, віддати доведеться щонайменше 2 тисячі гривень.
Вироби виключно ручної роботи продають в етно-крамниці “Гердан”, що біля кінотеатру “Планета”. Там виготовляють сорочки й сукні з бавовни й льону. Шиють все за індивідуальними замірами. Замовляти виріб краще за кілька місяців, аби майстриня встигла все виготовити. Без попереднього замовлення можна придбати готовий одяг, що є в магазині.
Ціни за вишите вбрання тут вищі, ніж в попередньому магазині. Скажімо, вартість чоловічих сорочок - від 1 200 до 3 тисяч гривень. Ціна за жіночі - від 1 500 до 7 тисяч. Дитячий вишитий одяг можна придбати від 380 гривень. Серед асортименту є і сорочки, і сукні для найменших поціновувачів українських традицій.
В етно-крамниці можна замовити й жіночу сукню. Ціна за таку може скласти близько 7 тисяч гривень. Скласти “фемілі лук” тут буде коштувати щонайменше 6 тисяч.
На всіх виробах майстриня зображає певну символіку. Наприклад, сорочку можуть оздобити орнаментом, що означає дерево життя, або ж квітом маку - захисником від злого ока.
Отож, одяг ручної роботи коштує дорожче, ніж машинна вишивка. Також на ціну впливає якість тканини. Якщо ви шукаєте дешевший варіант, етно-крамниця не підійде. Та якщо для вас у пріоритеті одяг з натуральних тканин, ексклюзивні візерунки й пошив за індивідуальними замірами - цей магазин хороший варіант для шопінгу.
Речовий ринок або “туча” - місце, де здається можна знайти все і навіть більше. Вишиванки - не виняток. На базарі є чимало точок, де продають стильний український етнос. Тут можна знайти одяг і з синтетики, і з натуральних тканин. Яка ж ціна?
Один із контейнерів схожий на невеликий магазин. Там є все - і сорочки, і сукні, і спідниці для дітей та жінок. Від крамниці його різнить лише відсутність примірочної. Тож вбиратися перед купівлею товару доведеться у всіх на очах. Вишивка на виробах, що тут продаються, є машинною роботою.
У цій точці є одяг і зі штучних, і з натуральних тканин. Отож, вартість чоловічих вишиванок - від 400 до 550 гривень. Приблизно такою ж є ціна за жіночі сорочки - від 350 до 550 гривень. В асортименті наявні жіночі сукні різної довжини. Вартість - від 600 гривень.
Також є вишиті дитячі речі. Сорочки - від 250 гривень. Для дівчаток пропонують придбати ще й спідниці вартістю від 180 гривень.
В іншому контейнері на речовому ринку продають вишиванки ручної роботи. Продавчиня - мешканка Івано-Франківщини, яка виготовляє одяг сама. Переважна більшість її товару - вироби з натуральних тканин. Найбільше в її асортименті саме жіночих суконь, які продають від 600 до 2 500 гривень. Вартість сорочок - від 600 гривень. Майстриня каже, що ціна залежить від якості тканини й розміру.
У цьому ж франківському контейнері можна скласти “фемілі лук”. Скажімо, в біло-червоних кольорах. До нього входить - чоловіча вишиванка з натуральної тканини та жіноча сукня зі стрейчу. Ціна комплекту - 3 300 гривень. “Такий образ підійде для молодят”, - каже продавчиня.
Отож, вигідніше придбати вишиванку у вигляді футболки. За найнижчою ціною вишиту сорочку можна купити на речовому ринку. Образ для всієї сім’ї “не за всі гроші” можна пошукати або на “тучі”, або в магазині з машинною вишивкою.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.