В середньому 5 разів за добу повідомляють поліціянтів про домашнє насилля. Ми дізнались жителі яких вулиць викликають найчастіше.
Одних злочинів немає через карантинні обмеження, а інших побільшало.
Крадіжки, шахрайство, домашнє насилля. Що робити аби не натрапити на законоНЕслухняних?
Найбільше хмельничани потерпають від шахрайств. Правопорушники шляхом обману чи зловживанням довірою хочуть заволодіти чужим майном. Визначити місце, де скоюють цей злочин, найчастіше неможливо, бо переважно роблять це чи то через інтернет, чи телефоном. Правопорушники дурять людей - представляються операторами банківських установ чи то службою охорони. Про це журналістці “ВСІМ” розповіла речниця Хмельницького районного управління поліції Людмила Берестовська. Пояснює, що таким чином хочуть дізнатись персональну інформацію, яку ні в якому разі не треба повідомляти. Не слід знати незнайомцям номери карток, PIN-код, ідентифікаційний номер чи адресу.
Коли шахраї телефонують, вони взагалі не знають ніякої інформації про людину, вона сама все про себе розповідає. В більшості випадків сама йде до термінала і сама ж скидає гроші, - розповідає Людмила Берестовська
Найчастіше скидають гроші шахраям у центрі міста. Найімовірніший, через більшу кількість банкоматів, ніж в інших районах.
Ще один поширений вид шахрайства - купівля товарів в інтернеті. Недобросовісні продавці просять скинути частину суми, чи повну і після цього можуть не відповідати на повідомлення чи то дзвінки, або взагалі видалити сторінку. Тому, краще купувати в перевірених продавців, у яких вже щось замовляли ваші знайомі. А здійснити оплату товару безпосередньо після отримання та огляду, адже якість теж часто не відповідає сподіванням.
На другому місці за кількістю злочинів - крадіжки. Стаття 185 ККУ розділяє на крадіжку шляхом вільного доступу (частина 1) та з проникненням (частина 3).
До 1 частини відносять крадіжки без проникнення. Крадуть в магазинах, частіше супермаркетах, харчові продукти, косметику, алкоголь. Мені здається, що 10 років тому не крали продукти харчування в магазинах. Можливо, через те, що не було супермаркетів, завжди був продавець, який контролював. Та й вибору такого не було, - каже Людмила Берестовська
Інкримінують злочинцю 1 частину, якщо поцупив, до прикладу, телефон, за яким не належним чином слідкували. Носили в задній кишені джинсів, тобто той, хто краде мав вільний доступ до предмета.
Найбільше квартирних крадіжок у мікрорайоні Озерна. Адже там найбільша кількість новобудов.
Злочинці вже розуміють, якщо нова квартира, новий ремонт, то власники собі можуть дозволити зберігати якісь заощадження чи коштовності. Зазвичай грабують в новобудовах. Як правило, там велика кількість людей, роблять ремонти, сусіди одне одного не знають, відеоспостереження ще немає - такі будинки найпривабливіші для злочинців, - пояснює Людмила Берестовська
Проникають і в будинки, переважно дачні. Там рідше бувають власники, а, наприклад взимку, взагалі можуть не приїжджати. Поліціянти район не виділяють, це, швидше, поодинокі випадки. Привабливі для злочинців і автівки, які стоять не на стоянці, не в гаражі, а біля будинку з, переважно, неосвітленим двором. Крадуть акумулятори та магнітоли. А такі речі, як барсетки, гаманці, ноутбуки, телефони не потрібно залишати в салоні, навіть, якщо хочете відійти на кілька хвилин.
Окрема 186 статті ККУ - грабіж. Злочинець не приховує свого наміру, поцупити майно в потерпілого.
Грабіж частіше в темну пору доби, а потерпілі - це, зазвичай, люди напідпитку. Грабіж - це коли шляхом ривка, вилучають щось, частіше це мобільні телефони. Те, що можна вирвати і побігти. Сумки та гаманці рідше, - каже Людмила Берестовська
Скоюють грабежі й підлітки, і люди старшого віку. Рідше - жінки. В порівнянні з минулими роками, таких злочинів значно менше. Через карантинні обмеження, в громадському транспорті, куди мають брати лише на сидячі місця, немає скупчення та тисняви. Відповідно вкрасти не так і легко.
В середньому 5 разів за добу повідомляють поліціянтів про домашнє насилля. Частіше викликають з Південно-Західного мікрорайону, проспекту Миру та вулиць Інститутської та Тернопільської. За статистикою, викликають у подружжя, де чоловіку та жінці від 30 до 45 років. Вчиняє насилля, не лише фізичне, а й моральне чи економічне частіше чоловік напідпитку. А жінки не більше як 10-15 %. У Хмельницькому рік на такі виклики реагує окрема мобільна група “поліція проти насильства”. Вона складається з трьох правоохоронців. Основна їхня мета - реагувати своєчасно.
Це такі райони міста, де є гуртожитки та малосімейки, де у квартирі проживають кілька поколінь, малий простір. Перш за все оцінюють ситуацію, складають протокол за ст 173/2 КУпАП, оцінюють ризики чи можна залишити особу, яка скоїла порушення, в цьому помешканні чи треба йому винести тимчасовий обмежувальний припис. Якщо це повторюється вдруге, тобто приїжджають на ту ж адресу, вони складають такий ж протокол тільки вже за частиною 2. А якщо втретє в ту ж сім’ю, то це вже кримінальна відповідальність, тоді викликають слідчо-оперативну групу, вони вносять відомості за кримінальним кодексом - це 126 ст. і тимчасово обмежувальний припис. Він має залишити місце проживання і йому заборонено певний час наближуватись.
Якщо після першого виклику тиран заспокоївся, а повторний 2-ий чи 3-ий буде наступного року, він рахуватиметься, як перший. Але якщо є тілесні ушкодження процедура інша - травматолог має дати травмкарту, після чого слідчий призначає судово-медичну експертизу. А лікар визначає ступінь тяжкості. За легкі (стаття 125 ККУ - умисні легкі тілесні ушкодження) карається штрафом до 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (850 гривень), або громадськими роботами до 200 годин, або виправними роботами до 1 року.
За січень та лютий 2020 та цей ж період 2021 року злочинність знизилась майже вполовину, запевняють правоохоронці. Особливо тяжких злочинів менше реєструють на 45%. А крадіжок менше на 48%. А хуліганство (296 стаття) та розбої (187 стаття) цього року на території міста поліціянти не фіксували.
Левова частка пов’язана з карантинними обмеженнями - закриттям розважальних закладів. Немає тисняви в громадському транспорті, дотримуються дистанції більше. Через обмеження, через те, що вдома більше люди знаходяться це теж вплинуло. Ну і, я сподіваюсь, що і люди стають більш законослухняними, - пояснює Людмила Берестовська
Реально, але важко знайти винного, коли ви добровільно надсилаєте чи то прямо в руки шахраям віддаєте гроші. Тому, аби не натрапити на закононеслухняних, будьте пильними та, краще, кілька разів перевіряйте з ким маєте справу. Не соромтесь попросити документи, які підтверджують якість товару. Оглядайте та платіть за нього на пошті. Не повідомляйте персональні дані незнайомцям. Ставте телефони та гроші у далекі кишені. Встановлюйте домофони та сигналізації. Бо, перш за все, саме ВИ маєте думати про свою безпеку.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.