4 грудня відзначають велике церковне свято – Введення в храм Пресвятої Богородиці. За переказами, праведні Іоаким і Анна довгий час не мали дітей. У той час безпліддя вважалося великою карою. Але одного разу, Анні з’явився ангел і повідомив, що скоро у неї народиться дочка. Тоді жінка дала обіцянку, що її дитина буде служити все своє життя Господу.
Коли Діві Марії виповнилося три роки, її віддали на виховання в храм. За легендою, Марію відвели до сходів Єрусалимського храму. Поруч з нею були рідні. Святий Захарія взяв її за руку і ввів в храм. Спочатку вони пройшли у святилище храму. Потім він відвів Марію в Свята Святих, куди мав право входити раз на рік лише первосвященик. Ця подія здивувала всіх присутніх.
Православні почали відзначати свято в VIII столітті. Сьогодні це свято відзначають дуже урочисто. Його вважають одним із 12-ти найважливіших для християн."Кажуть, що це "Третя Пречиста". На честь цього свята освячують християнські храми. Їх називають Введенські.
Наші предки особливу роль відвели слову «введення» в назві свята. Вважали, що воно стосується не тільки Богородиці, а й означало "вступ", "початок".
В народі говорили: "Введення прийшло – зиму привело".
У цей день обов'язково ходили до церкви. Також свято Введення - один із днів, коли людині, яка тримає Різдвяний піст дозволяються невеликі послаблення. Сьогодні можна їсти рибу.
Існує така традиція: хто перший вранці 4 грудня прийде у хату, той буде першим «полазником». Вірили, що ця людина приносить добро чи якесь лихо на наступний рік. Коли першим до хати увійде гарний молодик з грошима, то добра ознака. Значить весь рік всі будуть здорові та багаті. Якщо ж увійде старий чи хворий, то в сім'ї будуть злидні й хвороби. Найгірше ж, як зайде першою до хати стара жінка. Це віщує нещастя.
Не можна в цей день позичати щось, кажуть нічого доброго не буде з цього.
А ще в день свята дівчата молилися про заміжжя.
Казали: "Введення Пресвятої Богородиці, відведи мене в той будинок, в якому вік жити".
У цей день пекли оладки. Неодмінно в один оладок запікали монету. Кому вона дістанеться, той буде щасливим.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.