До поминальних днів хмельничани поспішають впорядкувати могили померлих родичів. Вже за кілька тижнів «затарюються» квітами, вінками і лампадками. Продавці торгують пластиковими букетами переважно на продовольчих ринках. Ціни з кожним роком все «кусючіші». Та вибору у містян немає – тому покупців не бракує.
За один яскравий букет просять від 80 до 130 гривень. Все залежить від пишності штучних квіток і розміру. Скромніші можна купити за 50-60 гривень.
Тим часом, до Провідної неділі у Хмельницькому кинулись прибирати кладовища. Там відходів з пластикових квіток і вінків не бракує. Люди скидають сміття на одну купу. Тоді техніка приїжджає і забирає на окреме місце неподалік міського сміттєзвалища. Принаймні, так журналістам vsim.ua розповіли у ритуальній службі.
Торгують переважно на продовольчих ринках
«Вивозять у три ходки»
Комунальники активізувались за останній місяць. Хочуть встигнути прибрати місцеві кладовища до Великодня. Кажуть, вивозять скинуте сміття щодня. В хід йде вся техніка, яку мають.
- На підприємстві є три самоскиди і два трактори. Вони кожен день їздять. Робітники тільки прийшли зранку і цілий день вивозять сміття. В середньому, з кладовища у Раковому три самоскида роблять 3-4 ходки, - говорить начальник спеціалізованого комунального підприємства «Хмельницька міська ритуальна служба» Сергій Бортник.
Директор додає, якщо побачать ближче до Великодня, що не встигають, будуть залучати техніку інших комунальних підприємств.
Читайте також: На хмельницьких кладовищах гуляє сміття і горить гілля
Сміття не палять
Новий начальник ритуальної служби переконує, скинуті вінки та інше сміття, зараз не палять. Як було раніше – не знає. Ба, більше, роблять зауваження людям, які самі розпалюють вогнище.
- В нас є окреме місце збоку від загального міського сміттєзвалища. Туди ми вивозимо вінки, пластикові квітки і лампадки, які скидають люди, - говорить– В мене техніка кожен день по кладовищах вивозить сміття. Буває за тиждень приберуть, на вихідні люди йдуть і знов ті самі купи лежать. Так тягнеться безкінечно, - каже Сергій Бортник.
"Душам померлих цим не зарадиш"
Олександр Дацюк, секретар єпархії Української православної церкви
- Особиста думка - варто відмовитись від такої традиції, як штучні квіти. Тут я підтримую колег із західних областей. Хоча конкретних місць Святого Письма або канонічних приписів не існує. Тут, швидше, питання культури, гігієни та охорони довкілля. Душам померлих вже цим не зарадиш, а довкілля для тих, хто живе, зіпсуєш.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.