Спотворений будинок на Володимирській помітив хмельницький мандрівник Юрій Даценко. Він разом з дружиною Катериною вже багато років подорожує Хмельниччиною в пошуках мальовничих куточків та історичних пам’яток. Навіть тих, про існування яких нічого невідомо. Кажуть, тим ще цікавіше.
"Черговий приклад бездіяльності влади"
Юрій Даценко розповів журналістам vsim.ua, що натрапив на будинок лише напередодні відкриття у Хмельницькому туристичного сезону. Те, що побачив, викликало обурення. Зверху невеличкої будівлі почали докладати другий поверх.
- Будівля на Володимирській - це черговий приклад бездіяльності влади і нахабства власників/орендарів, котрі під виглядом ремонту даху та перекриття просто добудовують другий поверх. Розвалено комини, а, відповідно, і печі всередині приміщення. Тобто, його перетворюють на чергову шкаралупу, котра не нестиме ніякої історичної цінності, - пояснює Юрій Даценко.
Колись тут був будинок вікарства - єпархіальне Проскурівсько-Летичівське вікарство. З 1921 році його очолював вікарний єпископ Валеріан (Василь Рудич) — знаний на Поділлі духовний діяч. Про будівлю у своєму історичному нарисі «Прогулянка Проскуровом» пише краєзнавець Сергій Єсюнін.
blockquote>«Там все правильно»
В обласному управлінні культури національностей, релігій та туризму облдержадміністрації заспокоюють. Мовляв, питання вже давно вирішили і будівельні роботи припинили.
- Коли прийшли наші працівники з пам’яткоохоронного відділу, вони призупинили будівництво. Будівля залишиться в тому ж стилі. Тобто вона не буде серйозно змінена. Будівельні роботи вже призупинили. Проектно-кошторисну документацію затвердили. Був архітектор, який з нами зв’язався. Тобто, всі умови по законодавству виконані. Там все правильно, - пояснила начальниця управління Ірина Трунова.Про ситуацію наслухані й в міській раді. Заступник мера Андрій Бондаренко каже, що проект реконструкції будинку погоджували на консультативній раді. І на останньому засіданні його погодили з урахуванням змін.
- Проект реконструкції будинку двічі розглядався на консультативній раді при управлінні культури ОДА і на останньому її засіданні він був погоджений з урахуванням запропонованих на консультативній раді змін. Подробиць розгляду не знаємо, бо член консультативної ради від міської ради Олександр Чорнієвич не був присутній на її засіданні через те, що його повідомили запізно. На підставі рішення консультативної ради управління архітектури внесло зміни в будівельний паспорт будівлі. Будівництво призупинили очевидно через те, що чекали рішення консультативної ради та змін до будівельного паспорту, - каже Андрій Бондаренко.
«Треба тримати ситуацію на контролі»
Ігор Западенко, краєзнавець
- Зараз будівлі стоїть в тому стані, що встигли зробити. Будівельників звідти постягали ледь не за штани. На папері можна намалювати все, що завгодно. Найперше, перед тим, як навіть робити ремонт на історичній пам’ятці, треба звернутись до консультаційної ради обласного управління культури, національностей, релігій і туризму. Вона має розглядати, що там має робитися і як, чи дозволити чи заборонити. В нас такі ситуації по місту регулярно і постійно. В нас мав нарешті з’явитись відділ при міському управлінні культури, який має займатись охороною культурних пам’яток. Але поки в порядок їх ніхто не приводить. Спочатку люди сигналізують вже після того, як трапилась така дія. Поки в місті немає такого підрозділу, все лягає на обласні структури. А в обласному управлінні ж всі пам’ятки області є. Це нормальний механізм, який діє там, де є громадянське суспільство. Коли не якісь інспектори ходять і дивляться, чи раптом щось не трапилось. Зараз в нас все на самодіяльному рівні. Все, що робиться, то все завдяки таким сигналам громадян. В будь-якому випадку, тримати ситуацію на контролі.
Друзі, ми продовжуємо слідкувати за темою. Слідкуйте за оновленнями на vsim.ua.
Читайте також: «Хмельницький – місто без обличчя»: як руйнуються історичні пам'ятки
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Michael Dieselstar
Дмитрий Казанцев
Олег Олегович reply Дмитрий Казанцев