Через обурення громадськості Нацкомісія, що здійснює регулювання в сфері енергетики вирішила призупинити дію постанови стосовно абонентської плати за газ. Питання мають повторно розглянути на засіданні 10 квітня. Не виключено, що абонплату таки введуть. У "Хмельницькгазі" кажуть, що фіксований тариф на розподіл газу дасть компанії рівномірно фінансувати всі ремонти протягом року.
Як відбуватимуться розрахунки та за що платитимуть хмельничани, вирішили пояснити у хмельницьких газовиків. Ми вибрали декілька важливих питань. Відповіді на них надав комерційний директор підприємства Віталій Рейда.
Що дасть ПАТ “Хмельницькгаз” запровадження абонплати?
- Коли розпочинається літній період, ми починаємо виконувати підготовчі роботи до опалювального періоду, ремонтувати газопроводи та обладнання. В цей час нам коштів бракує. А вже восени, коли збільшується споживання газу, ми починаємо отримувати кошти, але вже в нас немає можливості виконувати ці роботи через сніг і мороз. А з введенням абонплати ми стабільно щомісяця матимемо кошти і відповідно плануватимемо роботи.
Абонплата за газ - це плата за потужність. Що вона включає і на що йтиме?
- Плата за потужність включає обслуговування газових мереж, обладнання. Кошти будуть використовуватися на те, щоб ремонтувати і транспортувати споживачу газ. А також ми будемо розраховуватися з “Укртрансгазом” за транспортування газу магістральними газопроводами. Всі ці кошти ми плануємо використати на капітальний ремонт газопроводів, заміну регуляторів тиску.
Люди говорять, що газ проводили за власний кошт по вулицях свого населеного пункту. То чому вони мають платити абонплату?
- Кожен споживач завжди за свої кошти проводив газопостачання, тому що нема жодних законодавчих актів, щоб газопостачання приватних будинків проводилось за кошти держави. Починаючи з 90-х років газифікація сіл теж проводилась за кошти мешканців. Держава виділяли гроші лише на підведення газу до населених пунктів. А по самих селах на підведення газу давали кошти громад. Всі мережі, які будувались, рахуються власністю самої громади. Але для того, аби утримувати ці мережі, вони мають обслуговуватись. Для цього треба мати дозволи та відповідні умови. Згідно закону відповідальними за це є облгази.
Якими лічильниками користуються мешканці Хмельницької області?
- Біля 80% домоволодінь використовують газ комплексно та мають лічильник типорозміру 4. Лічильник 1,6 мають лише 1,25% мешканців, лічильник 2,5 - 16%, лічильник 6 - 0,75% мешканців. Простіше кажучи, то лічильник 1,6 призначений для тих, хто має лише плиту, лічильник 2,5 - для тих, хто користується плитою і колонкою. Лічильник 4 використовують ті, хто має плиту і котел. Однак варто враховувати і потужність обладнання, яке встановлено. Це вказується в паспорті кожного газового приладу. Газові плити в залежності від моделі мають витрату газу 1,2 - 1,5 куб. м/год. Газові проточні водонагрівачі (колонки) — від 1,5 до 3 куб. м/год. Опалювальні прилади в залежності від теплової потужності — від 0,9 до 6 куб. м/год. Для споживачів без лічильника абонплата буде нараховуватись як для тих, хто має лічильник 2,5.
Абонплата залежатиме від типорозміру лічильника. Чому трапляється, що людина має лише плиту і в неї мав би бути лічильник типорозміру 1,6, але в неї стоїть лічильник 2,5?
- В попередніх періодах, коли ми ставили лічильники, на ринку товарів лічильники 1,6 були рідкістю, були лише закордонні аналоги, а наші підприємства таких не виробляли. Відповідно мінімальний лічильник, який ми могли ставити на плиту - це був лічильник 2,5. Якщо споживач звернеться до нас з письмовою заявою, що в нього невідповідний лічильник до його газоспоживаючого обладнання, то ми протягом трьох місяців маємо його замінити за наші кошти Якщо ми його не замінюємо, то ми змушені будемо нараховувати абонплату за лічильник 1,6.
На який рахунок буде сплачуватись абонплата?
- Хмельничани платитимуть за двома рахунками. Один з них - це рахунок за вартість газу як товар. Він буде йти у ТОВ “Хмельницькгаззбут”. А у ПАТ “Хмельницькгаз” йтиме рахунок за транспортування газу, так звана абонплата.
Що зміниться для хмельничан, які отримують субсидію?
- Субсидії чи пільги надаються лише на оплату вартості газу як товару. На абонплату вони не поширюються. Це означає, що споживачам, які мають субсидію або пільги, доведеться сплачувати плату за транспортування газу.
Читайте також: Рахунки за газ: що побачать хмельничани у нових платіжках
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Керівник «Нафтогазу України» Андрій Коболєв встановив сам собі зарплату в 2 мільйони гривен щомісяця!
Геть кровососа!
Кошти, які ми сплачуємо за газ, потрапляють не в бюджет, а в розпорядження керівника Нафтогазу Андрія Коболєва!
Підтримайте ВИМОГУ до УРЯДУ звільнити людину, яка кладе до кишені наші з вами гроші!
Підпишіть петицію «Вимога до Кабінету Міністрів України про звільнення з посади Голови НАК «Нафтогаз України» Коболєва Андрія Володимировича, та проведення перевірки діяльності НАК «Нафтогаз України» - https://petition.kmu.gov.ua/kmu/Petition/View/1072
Про всі афери із газом, а також корисні поради як його економити дивись тут - https://www.facebook.com/Gaznashh/
Громадське об’єднання «ГАЗ НАШ»