Про сміттєпереробний завод у Хмельницькому говорять уже не перший рік. Далі розмов справа не доходила. Окрім зустрічей із потенційними інвесторами і чергових обіцянок з уст посадовців, нічого конкретного не відбувалося.
Схоже, що справа зрушила з місця. Принаймні, про це говорять у міській раді. Тут сьогодні, 18 вересня, назвали більш конкретні цифри та дати стосовно заводу, ніж це було раніше. Прописані вони у техніко-економічному обґрунтуванню. Його розробкою займалося державне підприємство «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут міського господарства» (ДП «НДКТІ МГ»).
Точна вартість будівництва заводу ще уточнюватиметься. Поки відомо, що коливатиметься вона від 526 до 676 мільйонів гривень. Усе залежатиме від того, який варіант будівництва у підсумку оберуть. Поки таких розглядають три:
1 - механічна переробка з відновленням матеріалу, включаючи виробництво RDF палива, а також стабілізація органічної фракції ТПВ шляхом компостування у рядах, що накриваються мембраною з металевим каркасом;
2 - механічна переробка з відновленням матеріалу, включаючи виробництво RDF палива, а також аеробна стабілізація у тунелях;
3 - механічна переробка з відновленням матеріалу за рахунок біосушіння, включаючи виробництво RDF палива та біомаси, які можна використовувати як паливо у тепломережах міста.
Поки в міській раді говорять, що схиляються до першого варіанту. Кажуть, що тут буде комбіноване сортування сміття - автоматизоване та ручне. Планують це зробити для того, що була можливість страхування на випадок поломок системи чи недостачі робочої сили. Орієнтовна вартість такого будівництва - близько 550 мільйонів гривень
Потягнути самотужки за рахунок міського бюджету будівництво заводу Хмельницький не може. Тому вже ведуть роботу по залученню кредитних коштів. Попередньо йдеться про суму в 10-12 мільйонів євро (328-394 мільйони гривень відповідно до курсу НБУ станом на 18 вересня). Брати їх хочуть в європейських кредиторів. Решта грошей мають віднайти в міському бюджеті. За словами міського голови Хмельницького Олександра Симчишина, окупитися затрати на будівництво заводу мають близько за 15 років.
Про рік, коли планують запустити завод, в міській раді раніше говорили приблизно. Називали строки до 2022-ого. Сьогодні про це говорять більш впевнено. Олександр Симчишин вважає такі строки цілком реальними.
Щодо місця, де з’явиться завод, то тут конкретики значно менше. В міськраді кажуть, що на території Хмельницького такої ділянки немає. Говорять, якби така була, то уже б відвели її під будівництво для сміттєпереробки.
За словами мера, пошуки ділянки ведуться. Каже, що проводяться перемовини із приватниками. Якими саме і про яку частину міста йдеться точно, поки не говорять. Бояться, що від цього може зрости вартість. Проте уже точно говорять, що це будуть додаткові витрати з міського бюджету окрім тих, що підуть на саме будівництво.
Завод буде розрахований на 100 000 тонн сміття на рік. До такої маси прийшли після того, як протягом року важили усі відходи, які завозилися полігон у Хмельницькому. Поки вона становить 92 000 тонн на рік. В міськраді кажуть, що запас потужностей буде достатній і надіються, що з часом сміття навпаки має стати менше. Розраховують на сортування відходів. До прикладу, за рахунок уже працюючого екобусу. За перші місяці роботи він зібрав уже близько 1,5 тонни відходів (батарейки, медикаменти, фарби, лампи...). Подібні заходи планують розширювати і запроваджувати нові. До прикладу, відкриття пунктів для збору негабаритного сміття (типу будівельних відходів).
Згідно із техніко-економічним обґрунтуванням, відкриття заводу передбачає створення 105 робочих місць.
Від 16 до 30% - стільки, за інформацією інженера ДП «НДКТІ МГ», сміття залишатиметься після переробки.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Ось слова Гончарука, цитую:
-Підприємець за власні кошти зробив цю сортувальну лінію. Ми не проти. Бо це зменшує кількість твердих побутових відходів, які вивозяться на наше сміттєзвалище, - зазначає заступник міського голови Володимир Гончарук. - Це окрема земельна ділянка. Підприємець сам пресує, сортує, а далі до нього приїжджають і забирають відходи. «Спецкомунтранс» за договором зобов’язується постачати йому зі свого майданчика сміття. Кошти від цього перераховуються на спеціальний рахунок комунального підприємства. і йдуть на рекультивацію полігону. Бо землю ж потрібно укріплювати.
Посилання на джерело: https://vsim.ua/Podii/rozreklamovana-u-hmelnitskomu-smittesortuvalna-liniya-ne-pratsyue-dogo-10562287.html
В новинах від 16 листопада 2016 року.
https://vsim.ua/Podii/bilya-hmelnitskogo-smittezvalischa-sortuvatimut-vidhodi-10561334.html
ttps://vsim.ua/Podii/rozreklamovana-u-hmelnitskomu-smittesortuvalna-liniya-ne-pratsyue-dogo-10562287.html
Договір не укладений і досі...