Часто нетутешні вважають, що Хмельницький - це місто речового ринку. Та так думають ті, хто не познайомився хоча б з малою частиною його історії. Бо насправді Проскурів має що і показати, і розказати. Взяти хоча б вулицю Проскурівську, а саме “стометрівку”. Прогулявшись, до ока припадуть десятки вітрин магазинів й кафе або стільки ж рекламних вивісок. За ними приховуються фасади будинків, що мають цікаву історію.
Чого лише варта будівля за адресою Проскурівська, 1. Там знаходився колись відомий магазин мінеральних вод Соломона Барака. Або особняк Соломона Маранца, де зараз розміщений театр ляльок. Про історію цих та інших будівель на Проскурівській ми вже вам розповідали раніше.
Вулиця Гагаріна, Подільська, Шевченка теж мають свої історичні шедеври. Скажімо, рожева будівля з колонами, що навпроти готелю “Поділля”. Із її історією ми вас теж знайомили. Наразі ця споруда здобула нового власника. У приміщенні триває ремонт. Місцева влада вважає його незаконним, тож з цього приводу звернулися до прокуратури.
Ну а поки у Хмельницькому стали думати, як зберегти історичний вигляд інших споруд. Сьогодні, 8 грудня, презентували проєкт “Оголені”. Розповідаємо детальніше.
Станом на 2020 рік в місті нарахували 149 об’єктів культурної спадщини за видом “Архітектура”. Проєкт “Оголені” стосується саме цих споруд. Історичні будинки мають “оголити” шляхом прибирання рекламних банерів, старої фарби та іншого бруду. Таким чином повернути будинкам колишній стан. А хмельничанам подарувати настрій Проскурова.
Проєкт належить Агенції розвитку Хмельницького за фінансування Українського культурного фонду. Як розповіла директор Агенції Леся Герасимчук, до кінця жовтня 2021 року в місті мають “оголити” 10 будівель. Мова йде про ті, що знаходяться на Проскурівській. Згодом планують взятися за об’єкти на інших вулицях. Зокрема, на Подільській.
За словами Лесі Герасимчук, із Українського культурного фонду на проєкт виділили більше мільйона гривень. Із міського бюджету - 30 тисяч.
Наш проєкт передбачає декілька різних етапів. Окремий із них - це розробка візуалізації будівель на Проскурівській. Інша частина роботи - це та, яку здійснюють наші партнери з управління культури і туризму міськради. Тобто оформлення документації по кожній споруді. Ще один етап - це розробка дизнайн-коду, що здійснює управління архітектури та містобудування міськради. І вже власне дизайн-код торкнеться не лише будівель на Проскурівській, а й на Подільській, - каже Леся Герасимчук.
Стосовно змін зовнішнього вигляду центру міста заговорили в травні цього року. Тоді на виконавчому комітеті міськради затвердили дизайн-код Проскурівської. Виділили ряд проблем, що хочуть змінити. Серед них - хаотичне розміщення вивісок, їхній величезний розмір і закриття декоративних елементів фасаду.
Місцеві архітектори розробили план того, як вивіски на “стометрівці” мають виглядати. Переглянути їх можете в попередньому матеріалі.
Зміни передбачають оновлення вітринних вивісок. Замінити їх мають на окремі об’ємні літери, а також панелі-кронштейни - це вивіски, що встановлені поперек тротуару й перпендикулярно площині фасаду.
Частину вивісок в центрі міста вже змінили. Зокрема, прибрали елементи, що закривають фасад будівель. Таким чином зберегли колір споруд.
Друзі, а вам подобається ідея зміни вигляду будівель в центрі Хмельницького?
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
VLAD DE
VLAD DE
VLAD DE
VLAD DE