Металеві фігури 30-річної давності, які створив хмельницький художник Микола Мазур, вже не приваблюють малечу так, як раніше. Метал прогнив, фарба полущилась, а в деяких скульптурах утворились дірки. Ремонтувати їх не беруться, лише невміло підмальовують. Коштів на реконструкцію не передбачається.
В кожного хмельничанина збереглись дитячі фото поблизу металевих скульптур у парку Чекмана. Та й зараз тут людно. Біля фігур щодня проходять сотні людей. Мами безпечно відпускають своїх діток на ракету і на міні-автомобілі. Але кажуть - не завадило б зробити ремонт і привести скульптури до ладу. За дітлахів бояться. Хмельничанин Максим у вихідні гуляє в парку з маленькою донькою.
- Не розумію, на що витрачаються гроші з бюджету міста. Могли б поремонтувати скульптури, атракціони, аби дітям було де гратися. Ще ми за свого дитинства їх пам’ятаємо. Хочеться, аби їх все ж привели до ладу, а не розбирали на металобрухт, - каже батько.
11 років роботи
Гори металобрухту і більше десяти років роботи. Свої скульптури Микола Мазур сплавляв прямо на звалищі чорного металу. Першими з’явились автомобілі. Їх колись замовило Міністерство внутрішніх справ для дитячого майданчику, де малих навчали правилам дорожнього руху.
Донька знаного скульптора Оксана Мазур розповіла «ВСІМ», що конструкції не ремонтувались, востаннє їх підфарбовували десь 5 років тому. А потрібен постійний догляд.
- Там стояли світлофори, давались на прокат машини, стояв регулювальник. З самого початку за цей проект ніхто не хотів братись. Потрібно було зробити швидко, дешево і цікаво. Віддали батькові, який скульптурою тоді не займався. Скульптури зроблені з металобрухту, вже використаного матеріалу. Термін експлуатації - 15 років. А пройшло вже 30. Такі речі потребують постійного догляду і ревізії. А в нас поставили і місто до них не торкалось. Вандалів теж вистачає, бо ж деякі труби поскручували, колеса познімали, - говорить Оксана Мазур.
У парку Чекмана знаходиться більше 10 скульптур: мотоцикли, велосипед, ракета, заправка, шляхопровід. На фасаді сірої будівлі, де тепер ресторан, колись також була скульптура – алюмінієвий рельєф. Однак її зрізали.
Візьмуться не скоро
Донька скульптора планує, що разом з іншими активістами таки вдасться відремонтувати славнозвісні скульптури. Йшла мова про те, що після реконструкції їх можуть занести до реєстру культурних пам’яток.
Залатати діри та «підмарафетити» фігури не так просто. Потрібне закрите приміщення для ремонту, якісна фарба, яка захищає метал від корозії.
- Звісно за один раз неможливо всі відремонтувати, потрібно поступово. Буде прикро, якщо Хмельницький втратить такі речі. Адже на них виросло не одне покоління дітей, - каже Оксана Мазур.
На "Ракеті" місцями прогнив метал, відвалюється дно
Натомість у керівництва парку Чекмана до скульптур руки поки не доходять. Обіцяють, що візьмуться й відремонтують. Можливо, навіть цього року. Але де візьмуть грошей – не знають.
- Не можу сказати точно, коли там востаннє проводились якісь роботи. Якщо візьмемось за ремонт, то будемо латати усі скульптури. Скоріше за все, це буде за кошти комунального підприємства, може міська влада виділить. Це треба ще планувати. Термінів поки немає. Можливо, у цьому році ще встигнемо, - говорить «ВСІМ» директор КП «Парки і сквери міста Хмельницького» Володимир Лукін.
Фарба полущилась. Ремонтом тут і не пахло
Бетонна опора теж дала тріщину
Скульптура не відлякує малечу
У лева пошкоджені вуса. Видно, комусь знадобився шматок металу
Фігури для дітлахам цікаві
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.