Про небезпеку такого неприємного явища як храп розповів лікар Віктор Собчук.
Дуже багато людей скаржаться на безсоння (інсомнію). Його можуть викликати різні причини, пов'язані з порушенням діяльності органів та систем людини. Якщо сон пропав через якийсь сильний стрес, безсоння називають гострим. У більшості випадків воно проходить разом із стресом. Якщо безсоння триває протягом місяця, то його вже можна назвати хронічним. У такому випадку потрібно звернутися до лікаря. Але боротися потрібно не з самим явищем, а з причинами, які його викликають. Найбільш небезпечний та досить поширений вид порушень сну — храп. Його причина — синдром обструктивного апное сну (далі — СОАС).
Під час сну, знаходячись у горизонтальному положенні, м'язи верхніх дихальних шляхів розслабляються і можуть перекрити надходження повітря. Людина перестає дихати якийсь проміжок часу, перерви можуть тривати навіть більше хвилини. Організму не вистачає кисню, і мозок дає команду прокинутися. М'язи скорочуються, у дихальній трубці з'являється просвіт — і дихання відновлюється. Але згодом усе повторюється. Такі перерви дихання відбуваються по кілька сотень разів за ніч. Добре виспатися за таких умов просто неможливо. На ранок люди, що страждають на СОАС, почуваються сонливими, млявими.
Чим загрожує хропіння
По-перше, храп заважає людям, які оточують хворого на апное сну — вони не можуть повноцінно виспатися. По-друге, храп загрожує здоров'ю самого хропуна.
Апное сну — одна з причин артеріальної гіпертензії, адже під час періодичних затримок дихання підвищується кров'яний тиск. Вірогідність ішемічного церебрального інсульту при апное сну підвищується у 2-10 разів.
Пацієнти з СОАС мають високий ризик розвитку ішемії міокарда, погіршання серцевої діяльності, порушення дихання, виникнення аритмії. Як наслідок — може статися інфаркт чи інсульт. А у деяких важких випадках — і раптова смерть.
Також у людей, які хроплять, частіше виникає інсулінорезистентність та цукровий діабет.
Вони жаліються на зайву вагу, слабкість, зниження лібідо, депресію, порушення концентрації уваги. У пацієнтів із синдромом обструктивного апное у 4-6 разів підвищується ризик потрапити у ДТП.
Щоб виявити причину храпу, потрібно пройти обстеження, тобто зробити полісомнографію. Вона на сьогоднішній день є “золотим стандартом” у діагностиці СОАС.
Ця методика полягає у проведенні обстеження пацієнта протягом двох ночей у спеціально обладнаній палаті. У першу ніч робиться комплексна діагностика всіх важливих показників. У другу — полісомнографія плюс підбір адекватної терапії.
За допомогою комп'ютеризованих пристроїв пацієнту забезпечують постійний позитивний тиск у верхніх дихальних шляхах, який зберігає глотку у відкритому стані та попереджує її спадання. Здійснюється це завдяки компресору, що подає потік повітря під постійним тиском через гнучку трубку, що з'єднана з носовою маскою. До комплекту входить також зволожувач, який забезпечує нагрівання та зволоження повітря. На основі отриманих даних роблять висновок про форму інсомнії та ступінь її важкості.
Після завершення обстеження пацієнт отримує заключення та протокол досліджень. В подальшому, за бажанням, хворий на СОАС може придбати спеціальний апарат для полегшання сну з метою його індивідуального використання в домашніх умовах.
Інформаційна служба газети «Діловий тижневик «ВСІМ»
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.