Закинутий Будинок молоді на Інститутській: що з ним буде

Закинутий Будинок молоді на Інститутській: що з ним буде
  • Раніше тут був кінотеатр, відеосалон, кафе. 

  • Тривалий час будівля занепадає. 

  • В майбутньому тут може з’явитися Будинок воїна.

Купи сміття, пусті пляшки з алкоголю, побитті вікна, двері, а стіни – розфарбовані. Так зараз виглядає Будинок молоді «Проскурів» на перехресті Інститутської та Івана Пулюя (колись – Хотовицького, – прим.автора). 

«Проскурів» збудували у 80 роках минулого століття. Тут мав бути кінотеатр, згодом – відеосалон. Хмельничанка через електронні петиції пропонувала зробити танцювальну студію. У 2014-му споруду передали в оренду ТОВ «Піпл Еволюшин», однак вони не платили орендну плату. 

Відео дня

У 2019-му міська рада розглядала можливість облаштувати там центр національно-патріотичного виховання дітей та молоді. Однак на реставрацію потрібні були чималі суми, тому питання поставили на паузу. 

І до сьогоднішнього дня споруда стоїть. Закинута, частково потрощена – просто занепадає. Розповідаємо вам повну історію Будинку молоді «Проскурів” та чи є у міської влади плани на неї. 

Від кінотеатру до центру патріотичного виховання 

Будинок молоді «Проскурів» знаходиться на перехресті вулиць Інститутської та Івана Пулюя – навпроти Хмельницького національного університету, біля супермаркету «Delicate». Його збудували у 80 роках минулого століття. Спершу це був кінотеатр. Та не склалося. Наступним етапом в житті будинку молоді був відеосалон. Такі заклади користувались якийсь час особливою популярністю, адже можна було подивитись будь-яку ліцензовану стрічку. Втім і така ідея там не прижилася. Після того у стінах будівлі намагались влаштувати танцювальний клуб і кафе. 

– На той час і потанцювати, і подивитися кіно можна було в інших місцях. Адже був великий вибір місць відпочинку. Там ніщо не приживається і досі, – розповідав краєзнавець Сергій Єсюнін.

фото старе  (2013 рік) 

У 2019-му журналістка vsim.ua провела опитування серед хмельничан – що на їхню думку має бути в стінах Будинку молоді. Серед пропозицій: сучасний хаб, спортивний клуб, розважальний центр, кафе для студентів. 

Судові тяганини 

У 2014 році міська рада уклала договір із товариством з обмеженою відповідальністю «Піпл Еволюшн» площею 1602, 2 кв. м на здачу будівлю в оренду для розміщення спортивно-розважального закладу строком на два роки й одинадцять місяців. Перший місяць оренди коштував 48 477,84 грн. Однак, як відомо із реєстру судових рішень, орендар не сплачував кошти. Відтак у 2016 році міське комунальне підприємство з утримання нежитлових приміщень комунальної власності подало позов до суду. 

Як зазначено в матеріалах справи, товариство з обмеженою відповідальністю заборгувало загалом 656 055,88 грн, з яких 608 790,85 грн – по орендній платі, 47 265,03 грн – пені за невиконання останнім договору оренди. 

Судові тяганини тривали понад рік, боржник вимагав скасувати рішення суду про визнання винуватості та стягнення боргу. Та все марно. У листопаді 2017-го Господарський суд Хмельницької області поставив крапку у цьому питанні й скаргу товариства на дії першого відділу державної виконавчої служби міста Хмельницький Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області залишив без розгляду. 

Доля Будинку молоді 

Наразі споруда – занепадає. Усі стіни та двері – розфарбовані. Навколо чимало сміття, в тому числі й пусті пляшки від алкоголю. Деякі вікна – потрощені. 

Будинок молоді передали на баланс департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради. У 2019-му журналістці vsim.ua директорка Надія Балабус казала, що тут хочуть облаштувати центр національно-патріотичного виховання дітей та молоді. Роботи мали завершити у 2020 році. 

– Капітальний ремонт «Проскурова» потребує значних коштів. Ми робили обстеження й визначили, що потрібно понад 30 мільйонів гривень. Це значні витрати для міста. Тож будемо залучати інвестиції, щоб якимось чином запустити будівлю в експлуатацію. Зараз буде розроблятися положення, вже над цим працює робоча група. Я думаю, що найближчим часом ми знайдемо інвестора, – розповіла тоді Надія Балабуст. 

Та через брак коштів цього так і не зробили, а у 2022-му – розпочалося повномасштабне вторгнення, що підштовхнуло владу до нового задуму. У 2023 році, у коментарі vsim.ua, заступник Хмельницького міського голови Михайло Кривак розповів, що в перспективі тут має бути Будинок воїна – для ветеранів російсько-української війни. У такому закладі працюватимуть психологи, волонтери, люди з бойовим досвідом та інші. Там проводитимуть тренінги, консультації та різноманітні корисні зустрічі. Однак через війну наразі нічого робити не будуть. 

На сьогодні Будинок воїна все ще у планах – це підтвердив журналістці Михайло Кривак. Та наголосив: в першу чергу – допомога війську, все інше – після перемоги. 

– Там потрібно робити капітальне втручання, а закони воєнного часу забороняють робити капітальні ремонти. Ми нічого не можемо робити. Та й зараз зовсім інші пріоритети видатків міського бюджету. Ми зараз, в першу чергу, підтримуємо Сили оборони, а потім вже будемо робити якісь ремонти, поліпшення, покращення. 

Читайте також: 

Історія Хмельницької міської дитячої лікарні: з чого усе почалося

Хмельницькі села, яких уже немає. Де вони були та що про них відомо

Історія центрального ринку в Хмельницькому: з чого та як почалася

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (5)
  • Віталій Герасимчук
    Я пам'ятаю ще цю будівлю як кінотеатр проскурів.
  • Yanek Bonet
    Будинок добровольчого руху в Хмельницькому проти свавілля МВС.
    24 серпня буде симчишин відкривати.
  • Yanek Bonet
    Молодь возмужала стала воїнами...
  • Tamara Pileckaya
    Він повинний працювати за призначенням,

keyboard_arrow_up