Вакцинація дорослих: які щеплення мають бути у віці 25+

Вакцинація дорослих: які щеплення мають бути у віці 25+
Фото ілюстративне

Дізнавайтеся які вакцини необхідні робити в дорослому віці та на які хвороби особливо слід звернути увагу й перестрахуватися. 

Не коронавірусом єдиним. В Україні триває війна. Відтак багато людей часто скупчуються на вокзалах, в транспорті, перебувають у прихистках, до базової гігієни та іноді медицини буває обмежений доступ. В таких умовах, кажуть медики, захворювання поширюються швидше, тому як ніколи важливо захистити себе та дітей і вакцинуватись.

В Україні існує затверджений Календар профілактичних щеплень, в якому зазначені всі обов'язкові щеплення, які мають робити не тільки діти, а й дорослі.

Відео дня

Вакцинація є одним з найнадійніших способів захисту від інфекційних захворювань, що створюють загрозу для життя. За оцінками ВООЗ, щеплення дозволяють щорічно запобігати 3 мільйонам смертей. 

Частину щеплень люди отримують лише у дитячому віці. Однак, є вакцини, які роблять і дорослим. Адже імунітет проти деяких захворювань зберігається не на все життя, тому періодично необхідна ревакцинація. 

Так само дорослим обов’язково треба вакцинуватись проти окремих хвороб, якщо вони не отримали захист від них у дитинстві. Тож на які щеплення слід звернути увагу? Зупинимось на найнебезпечніших хворобах. 

COVID-19

Усім дорослим, зазначають епідеміологи, варто отримати захист від COVID-19. Вакцинація надзвичайно важлива в умовах поширення штаму Омікрон, тим більше під час війни, коли можливість дотримуватися застережних заходів, як от дистанція, провітрювання чи носіння маски, є не завжди. Тож із щепленням від COVID радять не відкладати.

— Зазвичай первинна вакцинація від COVID-19 передбачає введення двох доз, і важливо отримати обидві. Усім, у кого пройшло 6 місяців від щеплення другою дозою, слід отримати бустерну дозу, щоб посилити захист, — інформують лікарі. 

Кому важливо отримати додаткову дозу вакцини від COVID починаючи з 28 днів після другого щеплення:

Якими вакцинами робити бустер?

Після двох щеплень вакциною CoronaVac — будь-якою вакциною, наявною в Україні: CoronaVac, AstraZeneca або мРНК-вакцинами Pfizer чи Moderna. Після мРНК-вакцин — на вибір: Pfizer або Moderna. Після векторної вакцини AstraZeneca — або AstraZeneca, або мРНК-вакцини Pfizer чи Moderna.

Отримати щеплення, у тому числі бустер від COVID-19, в Хмельницькому можна у пунктах вакцинації за посиланням.

Правець та дифтерія

— Під час війни ризик отримати травми збільшується: зростає загроза правцю, який передається при потраплянні до рани забрудненого ґрунту, через травмування гострими предметами (наприклад, цвях, арматура тощо) чи уламками деревини, — вказують медики. 

В умовах скупчення і переміщення великої кількості людей зростає ризик розповсюдження небезпечних інфекцій, включно з дифтерією. 

Відтак, усім дорослим рекомендують перевірити, коли ті востаннє отримували щеплення від дифтерії і правця. Якщо минуло 10 років — час пройти ревакцинацію. Якщо ж людина не пам’ятає, коли востаннє вакцинувалася від дифтерії та правця, і немає доступу до документа про щеплення — лікарі радять ще раз вакцинуватись. 

Ревакцинація дорослих проводиться кожні 10 років — упродовж всього життя. Щеплення дорослим роблять вакциною зі зменшеним вмістом антигена АДП-М, що закуповується державою і надається безоплатно. Охочим зробити щеплення слід звернутися до свого лікаря або у найближчий медичний заклад. Послугу з вакцинації мають надати незалежно від того, чи підписана декларація.

Для тих, хто має можливість вакцинуватися на приватному ринку, щеплення можна зробити вакциною АКДП-М від одразу трьох інфекцій: кашлюка, дифтерії та правця. 

Захист від кашлюка рекомендується отримати вагітним і всім дорослим у сім’ях з маленькими дітьми, щоб захистити малюка: у дітей першого року життя кашлюк протікає вкрай тяжко, викликає такі ускладнення, як пневмонія, ушкодження головного мозку і може призвести до смерті. 

Захист від кашлюка, додають у МОЗ, буде не зайвим і всім дорослим: захворювання може викликати сильний кашель, що іноді призводить до блювоти і сильної втоми. Напади кашлю частіше стаються вночі і можуть тривати до 10 тижнів і довше. 

Гепатит В

Зараз будь-хто може опинитися в ситуації, коли потрібно буде хірургічно зашивати рани чи знадобиться переливання крові, тому ризик зараження вірусом гепатиту В зростає.

— Більшість дорослих в Україні не отримували цього щеплення в дитинстві: вакцину від гепатиту В додали до національного календаря щеплень у 2000-х роках, — зазначають епідеміологи.  

Для дорослих вакцина від гепатиту B в Україні доступна лише на приватному ринку. Іноді вакцину можна придбати в аптеці при медичному закладі, або звернутися до приватної клініки: тут ціна може включати вакцину і консультацію лікаря.

Також можна обрати вакцину, яка захищає тільки від гепатиту В, або комбіновану вакцину від гепатиту В та гепатиту А. Отримати захист ще й від гепатиту А, кажуть, — бажано, адже проблеми з водопостачанням цілком вірогідні, а отже, можливі і спалахи гепатиту А.

Зазвичай щеплення проти гепатиту B проводять за схемою 0-1-6 місяців (3 дози). У нинішньому контексті, тим, хто ще не почав вакцинацію, лікар може порекомендувати прискорену схему 0-7-21 день плюс ревакцинація (четверта доза) на 12-му місяці для довгострокового захисту.

Пневмокок

Як COVID-19, так і грип можуть ускладнюватися бактеріальною пневмонією. Її найпоширеніша причина — пневмокок. Тому людям із групи ризику (65+, з хронічними захворюваннями) варто зробити щеплення від пневмококової інфекції. 

Це щеплення не входить до календаря щеплень, тому зробити його можна власним коштом. Дорослим вводять одну дозу вакцини.

Кір

Якщо сумніваєтесь, чи хворіли в дитинстві на кір, або чи були вакциновані від кору, то слід зробити щеплення принаймні однією дозою вакцини від цього високозаразного захворювання. 

Дорослі, так само як і діти, можуть захворіти на кір, що має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.

— Останній спалах кору тривав в Україні у 2017-2019 роках, і зважаючи на те, що спалахи відбуваються циклічно, новий спалах цілком можливий. Також розповсюдженню кору можуть сприяти великі скупчення людей, які ми спостерігаємо у нинішньому контексті, — інформують в МОЗ.

Дорослі можуть отримати щеплення від кору лише за власний кошт. Зазвичай схема імунізації передбачає введення двох доз вакцини КПК (від кору, паротиту та краснухи) із мінімальним інтервалом 28 днів.

Вітряна віспа

Тим, хто в дитинстві не перехворів чи не пам’ятає як хворів на вітрянку радять зробити про всяк випадок щеплення. Адже в дорослому віці існує підвищений ризик важкого перебігу цього захворювання. А вакцинація захистить від ускладнень. 

Особливо важливо вакцинуватися жінкам, які планують вагітність. Адже вітрянка небезпечна для вагітних, а вакцинуватися під час виношування маляти не можна. 

Крім того медики радять зробити вакцини від грипу, енцефалітного кліща та вірусу папіломи людини:


Опитування

А ви маєте всі необхідні щеплення?

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up