Катерина Макончук працює в Хмельницькому педіатром. Пацієнтів приймає в амбулаторії, що розташована в мікрорайоні Ружична. Лікарка має стаж роботи три роки.
Працювати з дітьми Катерина мріяла завжди. Як і всі молоді медики, вона проходила інтернатуру в дитячій обласній та міській лікарнях. По закінченню постало питання із працевлаштуванням. Тоді Катерина отримала пропозицію, від якої було важко відмовитися. Йдеться про місце роботи за кордоном. Довго не думаючи, вона погодилася.
Працювати їй запропонували в лікувальному закладі міста, що неподалік Кракова - Тшебіня. Допоки тривав процес працевлаштування й вирішувалися бюрократичні питання, Катерина працювала в поліклініці “Centrum Medyczne PZU Zdrowie Elvita Trzebinia”. Своїм досвідом медик поділилася із журналістами vsim.ua.
У польській поліклініці Катерина Макончук працювала два роки тому. Про те, як вдалося туди потрапити, ми розповімо згодом. Спершу розкажемо про особливості роботи в іноземній лікарні.
Катерина була помічником лікаря. Вона виконувала роботу, яку називає “реєстратурною”. Тобто здійснювала запис пацієнтів, приймала запити хворих, передавала їх медикам та інше.
У Польщі, як і в Україні, пацієнти укладають декларації із сімейними лікарями, педіатрами чи терапевтами. Запис на прийом до них здійснюється через спеціальний сервіс. Щось на кшталт нашого Medics. При цьому до лікаря первинної ланки може бути черга. Скажімо, візит не наступного дня після запису. А, наприклад, за тиждень. “Це ще нічого”, - розповідає Катерина. Бо потрапити до вузького спеціаліста - проблематичніше.
До вузького спеціаліста там можна потрапити десь через пів року після запису. Там черги. І всі йдуть виключно по запису. Пацієнти абсолютно спокійно ставляться до цього. Всі розуміють, що черга, - пояснює Катерина.
Натовп під дверима кабінету будь-якого медика - історія не про польську поліклініку. Люди приходять лише на свій час. Щоб передбачити живу чергу, поляки вигадали наступне: залишити певну кількість місць для запису. Це зробили для тих пацієнтів, які можуть прийти в медзаклад вранці. Вони можуть записатися до лікаря в реєстратурі. При цьому медик приймає всіх строго по годинах. Таким чином, уникають конфліктів людей та сперечань на тему “хто і на скільки записався”.
Черга там буває під реєстратурою. Трапляється, що за годину до того, як вона відкривається, під віконцями вже стоять люди. А далі вже всі приходять на свій час. Був випадок, коли збилася система і лікар не приймала. Адже вона не має права цього робити, якщо щось не працює. Тільки надання невідкладної допомоги. На папірці когось записувати медик теж не може, - каже Катерина.
Сімейний лікар там сидить в кабінеті сам. У нього всі дані пацієнта в комп’ютері. Абсолютно ніякої писанини паперової немає. Лікар проводить прийом в системі. Це все друкують в реєстратурі й підклеюють в карточку, яка там у вигляді конверта.
Розголошувати особисту інформацію пацієнта в лікарнях Польщі категорично не можна. Це стосується оголошення при інших хворих чи лікарях прізвища людини. Або його огляду в присутності кого-небудь. Катерина розповідає, що сторонні не можуть зайти в кабінет під час прийому. У тому числі це стосується інших лікарів. Присутність будь-кого можлива лише за письмової згоди пацієнта.
Чи дотримуються всіх цих правил медики, у лікарнях періодично перевіряє спеціальна служба. Її представники прикидаються звичайними пацієнтами, можуть “знепритомніти” чи утнути щось подібне. У такий спосіб перевіряють, наскільки компетентні лікарі.
Періодично в медзаклад приходять перевіряльники з державної служби здоров’я. Вони можуть стати в чергу в реєстратурі. Слухають, як спілкується медичний персонал - чи не запитують прізвища, наприклад. Вони навіть можуть розіграти шоу на коридорі. Ніби то їм стає зле і вони втрачають свідомість. Так перевіряють, як лікарі будуть діяти. Чи будуть запитувати якісь дані, заберуть в кабінет без черги й так далі, - розповідає Катерина.
Потрапила на роботу в польську поліклініку Катерина не випадково. Як ми згадували вище, її та інших медиків з України туди запросили. Все це запропонували під гаслом “Працевлаштування і медична кар’єра в Польщі - легко”. Пообіцяли легальну роботу, середню зарплату 1 500 злотих (станом на 17 червня це 10 875 гривень).
Щоб почати співпрацю за цим проєктом, молоді медики мали пройти курс польської медичної мови й зробити біометричний паспорт. Потім чекати, коли для кожного лікаря підшукають конкретний медзаклад. І все мало б бути добре, та насправді вийшло зовсім не так, як розповідали.
За контрактом ми мали їм заплатити за підготовку до іспитів. Тож ще на початку я віддала цим людям близько 15 тисяч гривень. Також ми самостійно платили за дорогу, проживання і харчування. Потім нам повідомили, що за кожну перездачу іспиту ми самі маємо платити по 30-40 злотих. А здати із першого разу було важко. Бо раніше з польською мовою ніхто знайомий не був, - згадує Катерина.
Ми мали підписаний контракт із керівником медзакладу. Та вони все обкрутили так, що ми не мали змоги повноцінно ознайомитися з документом. Цей контракт був на 10 років. Нам його на руки відразу не дали. Сказали, немає якоїсь печатки й треба зачекати. Так минув тиждень. Ми зрозуміли, що щось тут не чисто. А невдовзі вже мав бути перший іспит. Тобто, вони б нас завалили й ми мусили б платити гроші.
Пізніше з’ясувалося: за умовами договору, в разі його розірвання маємо сплатити штраф 100 тисяч злотих. Ще там було прописано, що вони мають здійснювати контроль за нашим вільним часом. А ще розмір зарплати протягом 10 років незмінний - 1 500 злотих. Нас фактично хотіли взяти в рабство на цей час, - каже Катерина.
Закінчилася ця історія тим, що Катерина найняла юриста. Фахівець розібрався у документах і визнав їх некоректно укладеними. Польська сторона вже ніби то була готова розірвати договір. Однак за умови, що їм сплатять компенсацію. І тут сюжет неочікувано повернувся.
Катерина отримала сильне психологічне потрясіння. Тож просто в кабінеті поляків знепритомніла. Ті налякалися, що за умовами контракту будуть вимушені заплатити компенсацію через стан здоров’я хмельничанки. Тому протягом пів години розірвали з хмельницькою лікаркою контракт.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.