“Без хабарів практично неможливо”. Що кажуть про усиновлення на Хмельниччині

- Незаконне усиновлення в стінах міського перинатального центру та хабарництво посадовиці Хмельницької ОДА.
- В обидвох випадках замішані неповнолітні діти, які стали частиною схем.
- Дізналися, як на Хмельниччині працює система усиновлення і чому охочі стати батьками йдуть на заборонені кроки.
Питання усиновлення на Хмельниччині останнім часом викликає чимало резонансу. Посадовці та й самі люди, які хочуть стати батьками, вдаються до схем в обхід законодавству. У матеріалі журналістка vsim.ua з’ясувала, чому в цих питаннях все частіше не обходиться без протизаконних дій. А також зібрала думки хмельничан стосовно усиновлення на Хмельниччині.
Почнемо з того, що пригадаємо ситуації, в яких люди перейшли законну межу в питаннях усиновлення. Подібне сталося в стінах міського перинатального центру, про що стало відомо минулого року.
В епіцентрі тих подій опинилася гінеколог Олена Вавринчук і ще дві жінки. Одна з них народжувала, а інша придбала в породіллі дитину. Обидвом жінкам суд вже призначив покарання. Детальніше можете дізнатися тут. Лікарці Олені Вавринчук інкримінують статтю “Торгівля людьми”.
Суди по цій справі ще тривають. Під час засідань Олена Вавринчук каже про свою непричетність до незаконного усиновлення. Мовляв, вона в цій історії виконала суто лікарську роль. Однак у слідства є інша версія. Правоохоронці з’ясували, що лікарка стала організатором цієї схеми й користуючись своїм службовим становищем, підробила ряд документів, що стосувалися вагітності та пологів.
Дитину, яка замішана в справі, вже всиновили. Її нові батьки відмовилися виступати її представниками в суді. Тож інтереси малолітньої дівчинки представляє працівник Служби у справах дітей міськради.
До слова, журналістка Олександра Клименко слідкує за цією справою. Тож не пропускайте оновлення на нашому сайті. Подробиці цієї історії зможете прочитати за посиланнями в кінці матеріалу.
Версії людей про усиновлення на Хмельниччині
У вівторок, 13 липня, стало відомо про ще один випадок, який стосується усиновлення. На хабарі спіймали начальницю служби у справах дітей Хмельницької ОДА Ніну Магур. Як повідомляють правоохоронці, посадовиця вимагала 5 тисяч доларів за сприяння у прийнятті рішення про усиновлення дитини. Вже після одержання цієї суми начальницю затримали.
На даний час проводяться слідчі дії, спрямовані на збір та фіксацію доказів. Вирішується питання щодо повідомлення про підозру за частиною 3 статті 369-2 Кримінального кодексу України (вимагання та одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави) та обрання затриманій особі запобіжного заходу.
У коментарях під новиною про хабар, хмельничани стали залишати свої думки щодо ситуації. Писали, що цій схемі вже багато років. Також люди ділилися своїм досвідом усиновлення. Однак з хмельничанок розповіла, що 6 років тому її куми були усиновлювачами. Вони хотіли подарувати сім’ю двом дітям. Жінка написала, що їм довелося за це заплатити.
Ще одна жінка написала наступне: “На жаль, у нас без хабарів практично не можливо всиновити дитину. Зазвичай це коштує біля 10 000$”.
-
“Це їхній бізнес котрий процвітає буйним цвітом”.
-
“Вже рік тягнуть суди, все відкладають. Над рідними внуками все опіки не дають. Ось в чому проблема, грошей напевно хотіли”, - зазначають люди в коментарях на сайті ВСІМ.
Ще одна жінка, яка приховує своє ім’я, розповіла власну історію в коментарях під новиною про хабар і начальницю Служби у справах дітей Ніну Магур. Наша читачка написала, що посадовиця зруйнувала її сім’ю.
-
З її подачі мене позбавили батьківських прав, через те, що не маю власного житла і дуже часто переїжджали з одного місця на інше. В мене їх було четверо, два хлопчики та дві дівчинки. Вона їх роз'єднала, всі мої крихітки живуть окремо. З хлопцями слава богу маю можливість бачитися та допомагати їм. З дівчатами все складніше. Старша донька десь в Івано-Франківський області, а долю наймолодшої я дізнатися так і не змогла. Таїнство усиновлення. Вона зруйнувала мою сім'ю, я втратила інтерес до життя. І зараз карма її постигла. Я дуже сподіваюся, що їй дадуть максимальний термін покарання, - написала жінка.
За 6 місяців цього року на Хмельниччині всиновили 5 дітей
За даними Мінсоцполітики України, в Хмельницькій області наразі є 195 дітей, які чекають на усиновлення. Всі вони віком до 18 років. Опинилися на обліку з різних причин. Зокрема:
-
залишилися сиротами
-
позбавлені батьківського піклування
-
їхні батьки дали згоду на усиновлення.
В анкетах дітей, що представлені на сайті, вказана інформація щодо імені, статі, наявності інвалідності, а також братів чи сестер. Люди, які бажають усиновити дитину, можуть переглянути анкети дітей. Вони можуть обрати вік та стать чада. Серед даних є інформація, куди можна звернутися потенційним усиновлювачам. Всюди вказані контакти Хмельницької служби у справах дітей Хмельницької ОДА.
Найменшими дітьми, які чекають на нову сім’ю є 2-річні Данієла і Назарій. Обидвоє не мають інвалідності. У них є рідні брати й сестри. Найстарших - 32. Таким дітям вже є 17 років. Максим, Ольга, Анастасія, Михайло - всі вони проживають в різних закладах області, серед яких дитячі будинки, школи-інтернати та інші.
У 2020 році на Хмельниччині всиновили 30 дітей. А за 6 місяців цього року - 5. Загалом, щоб стати батьками, усиновлювачам знадобиться не один місяць і не один екземпляр документів. Щоб дізнатися детальніше, як все відбувається, журналістка vsim.ua звернулася до служби у справах дітей Хмельницької міськради. На всі питання відповіла її керівник Світлана Дика.
Чому в питаннях усиновлення вдаються до незаконних схем
Журналістка vsim.ua запитала, чому люди називають усиновлення складним процесом і діють всупереч закону. Вона відповіла:
-
Насправді не знаю чому люди кажуть, що процес усиновлення - це складно. Збір документів має бути однозначно. Адже ми, працівники служби у справах дітей, маємо знати, куди віддаємо дитину. Потрібно розуміти, що це за люди і яке вони можуть дати виховання. Звісно, що трапляються випадки, коли ми мусимо відмовляти в усиновленні. Буває, що сусіди приходять до мене і розповідають, якими ці люди є насправді. Тоді я маю зробити додаткові запити і перевірити все. До незаконних схем можуть вдаватися через якісь нюанси, що суперечать закону. Тобто, коли люди розуміють, що мають якийсь недолік, через що їм відмовлять в усиновленні.
Найчастіше хмельничани хочуть всиновити дітей до 4-5 років
До служби у справах дітей міськради з питань усиновлення звертаються мешканці Хмельницької ОТГ. Світлана Дика розповідає, що перш ніж стати усиновлювачами, майбутні батьки мають бути максимально до цього готові. Йдеться і про моральний, і про матеріальний аспект. Щоб стати на облік, їм необхідно звернутися до служби у справах дітей за місцем проживання. Там вони мають написати заяву. До неї має входити наступний перелік документів:
-
Копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;
-
Довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами державної податкової служби;
-
Копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі;
-
Висновок про стан здоров’я кожного заявника, складений за формою
-
Засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним з подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;
-
Довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;
-
Копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.
Світлана Дика пояснює, що після отримання заяви, служба у справах дітей складає акт про обстеження житлово-побутових умов майбутніх усиновлювачів і готує свій висновок. Якщо він позитивний, заявникам присвоюється звання кандидатів в усиновлювачі, їх ставлять на облік.
Станом на 15 липня, в Хмельницькій ОТГ є 6 сімей, які є кандидатами на усиновлення.
-
90% пар, які хочуть всиновити дітей, не можуть мати своїх з різних причин. Трапляються подружжя, які вже мають своїх малюків, але хочуть ще. В основному усиновлювачі пишуть заяву, де вказують дітей віком до 4-5 років. Старших зазвичай ніхто не хоче брати, - пояснює Світлана Дика.
-
Коли усиновлювачі стають на облік, ми їх ознайомлюємо з базою даних, тобто з анкетами дітей. Усі вони можуть бути всиновлені від 2 місяців до 18 років. Ті, кого можуть всиновити, стають на облік з трьох причин: якщо вони залишилися сиротами, позбавлені батьківського піклування або їхні батьки дали згоду на усиновлення, - розповідає начальниця служби у справах дітей.
-
Часто в наших громадян є помилкові думки стосовно таких дітей. Наприклад, кажуть що дитячі будинки забиті. Варто розуміти, що там знаходяться діти з різними статусами. В когось, скажімо, батьки перебувають в місцях позбавлення волі. Такого малюка всиновити не можуть. Адже він зберігає за собою всі родинні зв’язки. Зараз в нас на обліку є дуже мало дітей меншого віку, яких можна всиновити. Здебільшого це вже старші діти. А також ті, хто має інвалідність.
Світлана Дика каже, що діти, яких можна всиновити, мешкають у трьох закладах у Хмельницькому. Це “Берізка” на Хотовицького, дитячий будинок на Львівському шосе та центр соціально-психологічної реабілітації в Ружичній.
Після того, як батьки стають на облік, вони можуть навідуватися в заклад перебування маляти, аби познайомитися з ним. Та перш ніж це зробити, усиновлювачі мають пройти спеціальні курси. Світлана Дика розповідає, що це є обов’язковою умовою. Проводять такі в обласному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. За її словами, там готують до майбутнього батьківства, розповідають, як познайомитися з усиновленою дитиною і поводитися з нею.
Після того, як батьки знаходять дитину, висновок про доцільність усиновлення подають до суду, де мають винести остаточне рішення. Світлана Дика каже, що загалом вся процедура усиновлення триває близько двох місяців.
Чому можуть не взяти на облік усиновлювачів
Начальниця служби у справах дітей міськради каже, що не взяти на облік усиновлювачів можуть з наступних причин:
-
подано не всі документи;
-
у поданих документах є виправлення або дописки, не завірені в установленому порядку;
-
заявники (один з них) не можуть бути усиновлювачами відповідно до законодавства; Детальніше про це читайте далі.
-
різниця у віці між дитиною, яку бажають усиновити, та заявниками становить менш як п’ятнадцять років або понад сорок п’яти років;
-
житлове забезпечення заявників перебуває в незадовільному санітарно-гігієнічному стані;
-
у житловому приміщенні заявників неможливо влаштувати місце для занять і окреме спальне місце для дитини;
-
під час обстеження житлово-побутових умов заявників та бесіди з ними або при вивченні документів виявлені обставини чи умови, які можуть мати негативні наслідки для виховання і розвитку дитини;
-
заявники відмовились від підписання акта про те, що їм роз’яснено порядок та умови усиновлення.
Згідно зі статтею 212 Сімейного кодексу України, усиновлювачами не можуть бути такі особи:
-
обмежені у дієздатності;
-
визнані недієздатними;
-
позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
-
були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;
-
перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
-
зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
-
не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
-
страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я;
-
є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;
-
були засуджені за злочини проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 1501, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;
-
за станом здоров'я потребують постійного стороннього догляду;
-
є особами без громадянства;
-
перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3 - 6, 8 і 10 цієї статті не може бути усиновлювачем.
Читайте також:
“Любить гроші будь-якою ціною”: що відомо про лікарку з Хмельницького, яку підозрюють у торгівлі дитиною
Кримінальна справа лікарки Олени Вавринчук. Стала відома доля потерпілої дитини
Гінеколог Олена Вавринчук розповіла про свою позицію в кримінальній справі з немовлям
Гінеколога Олену Вавринчук відсторонили від роботи в перинатальному центрі
Начальницю служби у справах дітей Хмельницької ОДА впіймали на вимаганні хабаря (ФОТО)
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
Читач79Якби хабарі узаконили, то козаченьки придумали б хабарі за давання хабарів.