9,91 гривні за кубометр — такий тариф встановило підприємство на січень.
Ціни приватних постачальників в Україні стартують від 7,05 гривні.
У «Хмельницькгаз збуті» виділяють дві основні причини такої різниці у ціні.
Тарифи на газ від «Хмельницькгаз збут» є одним з найвищих в Україні. Це підприємство є основним постачальником природного газу в Хмельницькому, а донедавна, — також і єдиним. На січень ціна газу цього підприємства склала 9,91 гривні за кубометр. Це при тому, що тарифи інших постачальників в Україні починаються від 7,05 гривні за кубометр.
Через такі ціни Південно-західне відділення Антимонопольного комітету почало перевірку підприємства. Все для того, аби з’ясувати обґрунтованість встановленого тарифу. Про це сьогодні, 25 січня, журналістам vsim.ua розповів голова відділення Олег Федорчук. Перевірку проводять також і в інших газзбутах на території роботи відділення, тобто у Тернопільській, Чернівецькій та Вінницькій областях.
У «Хмельницькгаз збуті» вважають свої тарифи на газ економічно обґрунтованими. За словами директора підприємства Андрія Левицького, вартість газу для клієнтів компанії безпосереднього залежить від цін у Євросоюзі, звідки енергоносій постачається до України. Можливість придбання газу українського видобутку за ринковими цінами штучно обмежена, адже пропозицію співпраці акціонерне товариство «Укргазвидобування» неодноразово відхиляло. До слова, «Укргазвидобування» є складовою частиною «Нафтогазу України».
Виходом із цієї ситуації в «Хмельницькгаз збуті» бачать у продажу українського газу через біржу — саме так, як це відбувається у Європі. Зростання вартості газу зумовлене сезонним коливанням — взимку газ завжди дорожчає, а влітку дешевшає. Це зумовлено коливанням попиту — взимку він більший, влітку менший.
— Наразі приблизно 90% ціни блакитного палива для жителів Хмельниччини складає вартість закупівлі імпортного газу. До цієї суми потрібно додати ще тарифи на транспортування ресурсу магістральними газопроводами та закачування у сховища. Окрім того, є ще націнка постачальника («Хмельницькгаз збут» — прим. авт.), яка необхідна для друку та доставки рахунків за газ, підтримки роботи кол-центру, онлайн сервісів та нашої мережі відділень, — розповів Андрій Левицький у коментарі журналістам vsim.ua.
Нижча ціна на газ від «Нафтогазу», за словами Андрія Левицького, зумовлена запасами імпортного газу, що сформований коштом платників податків. Крім того, «Нафтогаз» володіє 70% газу українського видобутку шляхом володіння правами на «Укргазвидобування». Український газ є значно дешевшим, аніж імпортний. Завдяки цим двом факторам, вважає Андрій Левицький, «Нафтогаз» встановив ціну, що є нижчою за ринкову.
Нижчу ціну газу в приватних постачальників директор «Хмельницькгаз збуту» пояснив відсутністю у них розвиненої інфраструктури обслуговування клієнтів. Андрій Левицький вважає, що зі зростанням кількості клієнтів приватні постачальники будуть змушені створювати фізичні сервісні центри, а це зрештою вплине на вартість газу.
Нагадаємо, що від лютого в Україні встановлена гранична вартість газу для побутових споживачів — 6,99 гривні за кубометр. Ця ціна діятиме до кінця карантину або опалювального сезону — залежно від того, що закінчиться раніше. Тобто такий тариф діятиме принаймні до 28 лютого.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.