Подерті гривні та забруднені монети, які завалялися в гаманці можна здати чи обміняти. Але в банках приймають не кожну купюру. Які банкноти можна поміняти на нові і що для цього потрібно, дізнавались журналісти vsim.ua.
- Кожен банк зобов’язаний прийняти як придатні, так і частково чи значно зношені банкноти чи банкноти-монети з дефектом виробника, - розповідає начальник відділу грошового обігу управління НБУ у Хмельницькій області Неля Білик. – І причому – безкоштовно. Усі ці банкноти в обов’язковому порядку мають бути банками замінені або прийняті в рахунок платежів.
Як журналісти гроші рвали
В якості експерименту журналісти vsim.ua вирішили випробувати систему в дії. Для цього почали шукати у власних гаманцях “дефектні” гроші. На наше щастя, натрапили на надірвану п’ятдесятку та двохсотку.
Для початку скористались купюрою в 50 гривень. Щоб її обміняти на нову, завітали в невелике відділення “Приватбанку” по Кам’янецькій. Тут працює лише одна каса. На прохання замінити купюру працівниця і оком не змигнула. Нашу п’ятдесятку перевірила на справжність, а потім витягнула із шухляди нову банкноту того ж номіналу і протягнула у віконце.
В кишені валялись ще надірвані 200 гривень. Аби було ефектніше, цю купюру вирішили роздерти надвоє прямо біля портрету Лесі Українки. Здавати банкноти відправились у банк “Пумб”, що знаходиться на зупинці “Філармонія”. Чекали в черзі хвилин 20. А обміняли двохсотку за 20 секунд. Також без жодних запитань.
Насамкінець, стало цікаво чи приймуть на обмін звичайну гривню. А так як подертої в гаманці не виявилось, то довелось розірвати цілу. Її обмінювали в “Ощадбанку”. Процес обміну пройшов так само швидко.
Як приймають рвані та подерті
Отож аби замінити зіпсовані гроші на нормальні слід просто прийти у відділення банку. Обмін непридатних банкнот здійснюють безкоштовно. Якщо ж купюри визнають сумнівними чи фальшивими, то касири зобов’язані записати дані людини, яка їх принесла. Для цього слід мати з собою документи, що посвідчують особу.
Кожен банк розподіляє гроші на 4 типи:
Приймають на обмін три останніх типи. Та тут є свої вимоги.
Так, зношені банкноти і монети мають приймати всі банки, фізичні та юридичні особи. Ними можна розраховуватись за проїзд, сплачувати покупки та робити перекази. Якщо ж на монеті є надломи, надрізи чи отвори, то вона обміну не підлягає.
Значно зношені купюри приймають лише банки. Але таку купюру можуть прийняти лише за умови, якщо збереглося не менше 55% її початкової площі.
Касири можуть просто вилучати банкноти, в платіжності яких сумніваються та направляти їх до підрозділів Нацбанку. А от гроші, забруднені хімічними, токсичними чи радіоактивними речовинами, банки приймати не мають права.
Збагатитися і обдурити банкірів не вийде тим, хто, наприклад, вирішить одну купюру розірвати навпіл і віддати шматочки у два різні відділення. Адже не приймають гроші, в яких через пошкодження втратилось 55 % початкової площі.
Фальшиві купюри або ж ті, які викликають сумніви у касирів вилучаються та надсилаються на дослідження працівниками Нацбанку.
Ознаки зношуваності грошей
То як же визначити до якого типу зношення належить купюра. У грошовому відділі НБУ пояснюють, для цього її лід уважно роздивитися.
Зношеними вважають гроші, на яких є:
Значно зношеними вважають купюри:
Банкноти, які «недоробив» виробник, зустрічаються вкрай рідко.
Це може бути:
Такі гроші, кажуть в Нацбанку, помилково випущені в обіг, але вони не втратили своїх платіжних ознак. Купюри та монети, на яких є брак виробника, можуть приймати лише в банках. Касири зобов’язані або замінити такі гроші, або прийняти їх, як розрахунок за будь-який платіж.
Зношені долари не обмінюють
Проводячи невелике розслідування по обміну зношених купюр помітили у банках цікаву інформацію. Виявляється, швидка та безкоштовна заміна банкноти на нову стосується лише національної валюти. А от іноземні купюри міняють неохоче.
На інформаційних листах у банках “Пумб” та “Ощадбанк” зазначено, що іноземну валюту приймають лише з незначними пошкодженнями. При цьому ознаки зношення купюри має перевірити банк, що випустив ці гроші в обіг.
- Іноземну валюту місцеві банки взагалі не обмінюють, - пояснює Неля Білик. - Є банки, які приймають зазначені банкноти на позабалансовий облік. Але, оскільки вводив в обіг ці банкноти іноземний банк, то тільки він може визначити придатність чи платіжність банкноти. І лише такий банк-емітент може відшкодувати її вартість та вилучити з обігу.
Куди йти з розірваними баксами
У Хмельницькому приймає на обмін зношену іноземну валюту “УкрЕксімБанк”. Касири беруть подібні гроші на позабалансовий рахунок без відшкодування вартості купюри. Після цього банківські службовці надсилають потенційно зношені банкноти закордонному банку-емітенту. Залежно від виду валюти це може бути Німеччина, США чи будь-яка інша країна.
Після того, як приходить інформація і відшкодування на рахунок вартості цієї зношеної банкноти, людині повертається вартість купюри з мінусом комісії банку. Комісію знімають за послуги прийому та пересилки банкнот. Якщо ж банк-емітент визнає зношену банкноту неплатіжною чи фальшивою, то людині повертають лише розшифровку із проведеними операціями.
Відсоток коштів, які необхідно буде сплатити за комісію, в банках називають відразу. А от іноземні монети на обмін в українських банках не приймають.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.