Один не надав переваги в русі, інший перевищив швидкість. Результат - смерть невинної дитини.
Мама дівчинки продовжує боротися та не втрачає надію на справедливість.
Однак, з кожним днем віра жінки згасає. В цьому вона звинувачує слідство. Чому?
Важка, заплутана та неймовірно болюча судова справа розпочалася у Хмельницькому. Півроку тому місцеву родину спіткало невимовне горе. Вони втратили свій найдорожчий скарб - донечку Софійку. Дівчинці було лише 11 років.
Вона загинула внаслідок жахливої аварії, яка сталася 19 жовтня, на перехресті Старокостянтинівського шосе та Водопровідної. Дівчинка поверталася додому з прогулянки та просто чекала на зелений сигнал світлофора. Її життя обірвалося внаслідок зіткнення "Mercedes Е-220" та мотоциклу "BMW". Останнього, за даними патрульних, відкинуло просто на дівчинку, яка мирно стояла на тротуарі. За життя Софійки медики боролися 6 годин. Але серце дитини не витримало численних травм. Як згодом розповіла мама дівчинки, у її донечки не було ока, був зламаний череп. Вона померла від кровотечі.
Сергія Владико, який був за кермом мотоцикла, затримали. Згодом йому обрали запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. Іншого - водія легковика, яким виявився громадянин Туреччини Абдулазиз Токур, просто відпустили. За кілька днів чоловік перетнув кордон з Румунією і втік. Його оголосили у міжнародний розшук. А за слідчого, який розпочав вести справу, взялися співробітники територіального управління ДБР, що розташоване у Хмельницькому. Його підозрюють у зловживанні службовим становищем.
ГУНП у Хмельницькій області ініціювало службову перевірку проти слідчого Михайла Кальнія. На його місце призначили нового слідчого. Ним став Олександр Івасюк. Матеріали до суду збирали понад 4 місяці. Було проведено кілька незалежних експертиз та допитано десяток свідків.
Абдулазиз Токура оголосили у міжнародний розшук лише у березні. Хоча нам повідомляли, що це зробили ще в грудні. За цей час, при його грошах, він міг перетнути вже сотню кордонів. Хто його тепер знайде? По мотоциклу Владики була призначена експертиза. Її робили у Харкові. Звідти прийшло заключення, що швидкість була дійсно значно перевищена. Але конкретної швидкості не вказали, що мене дуже здивувало і засмутило. Свідки дали покази, в яких підтвердили, що Владико летів на шаленій швидкості. Ми сподіваємося, що експертиза і свідчення нам допоможуть на суді, - розповіла журналістам vsim.ua мама загиблої Софійки, Наталія Чорнобай.
24 квітня у Хмельницькому відбулося перше підготовче засідання по “справі Софійки”. В залі були присутні батьки дівчинки та обвинувачений Сергій Владико. Відразу після засідання мама Софійки розмістила пост у соцмережах. Він нього віяло відчаєм та розчаруванням.
“Шість місяців невимовного горя і болю… Шість місяців без мого рідного янголятка, без моєї донечки. Відбулось перше судове засідання по смерті Софійки. Мені здавалось, що моє серце розірветься на мільйон шматочків, коли навпроти мене сидів винний у смерті Софійки Владико Сергій. Проте він всім своїм виглядом видавав байдужість, без краплі каяття. Мені сльози котились, байдужість вбивці вражає. Проте найбільше вражає інше: мотоциклісту не поставивши до відома ні нас, ні нашого адвоката змінили запобіжний захід з цілодобового домашнього арешту, на нічний. А пом'якшуючою обставиною за словами слідчого Івасюка стало те, що він хоче влаштуватись на роботу. Уявити важко, що людина стала причиною смерті дитини і навіть до вироку суду спокійно зможе знову сісти на мотоцикл, ходити на роботу чому б і ні… Одним словом правосуддя”, - написала у своєму дописі Наталія Чорнобай.
У розмові з журналістами vsim.ua Наталія зазначила, що зневірина. Жінка більше не вірить у об’єктивність розгляду справи. Вона розказала, що всі 6 місяців після загибелі доньки, живе лише надією. Надією, що винних буде покарано. Однак ця надія з кожним днем згасає.
З грудня я не написала жодного поста у соцмережі. Не зверталася на телебачення чи до журналістів. Я дійсно вірила, що після того мітингу під прокуратурою чи то людяність прокинеться, чи хоча б страх перед розголосом. Я вірила, що правоохоронні органи працюватимуть чесно. А судячи з останніх подій, моя надія згасає. Перше підготовче засідання по справі мене вразило. Перед його початком нам повідомили, що обвинуваченому планують змінити запобіжний захід. Прокуратура подала це клопотання ще за місяць до суду. А нам про це не повідомили. Хоча півтора тижні тому, ми востаннє були на допиті у слідчого Івасюка, і він жодного слова про це не сказав. Наш адвокат разів десять перепитав, чи випадково не буде пом’якшуючих обставин. Вони просто приховали від нас цей факт. Одного відпустили, іншого теж відпускають, - зазначила Наталія Чорнобай.
Нагадаємо, що відразу після аварії Сергій Владико був затриманий, як підозрюваний. Йому обрали запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. Про це клопотала прокуратура. Згодом, як розповіли журналістам vsim.ua у прокуратурі та суді, запобіжний захід було змінено на нічний домашній арешт. Це зробили ще в лютому. Наталія стверджує, що її про це не сказали ні слова.
На даному етапі посилити умови запобіжного заходу не можна. Це можливе лише за умови, що Владико порушить зобов’язання покладені судом. А от пом’якшити можна. Що вони і зробили. Я не розумію, чому від початку прокурор не вимагала суворішого запобіжного. Справа про загибель дитини і лише домашній арешт. Це несправедливо. Нам першим мали повідомили про зміну запобіжного, як потерпілим, але вони умисно приховували цю інформацію. Від вас (автора даного матеріалу), я вперше почула, що запобіжний змінили ще в лютому, - розповіла Наталія.
За 6 місяців, як розповідає Наталія Чорнобай, Сергій Владико жодного разу не виходив на зв’язок із їхньою родиною. З його боку, каже Наталія, вони з чоловіком Романом не почули ні слів співчуття, ні прохання про вибачення.
На суді він поводив себе цинічно. До мене і до чоловіка жодного слова не промовив. Коли ми вийшли після засідання на вулицю, він там стояв з дружиною і адвокатом, в нашу сторону навіть не глянув. Таке враження, що людині все рівно. Жодного разу він з нами не зв’язувався, не просив пробачення, він досі не визнає себе винним на суді. Я не знаю, як може себе так поводити людина, у якої теж є діти. В мене ще жевріють маленькі промінчики надії. Сподіваюсь, що до мого крику відчаю дослухаються і смерть мого янголятка буде покараною, - наголосила Наталія Чорнобай.
Щоб з’ясувати, як просувається справа та чому обвинуваченому послабили міру запобіжного заходу, ми звернулися за коментарем до поліції, прокуратури, суду та ДБР.
В прес-службі поліції коментувати справу відмовилися. Пояснили це тим, що всі матеріали є таємницею слідства, а надавати коментарі може лише слідчий після офіційного запиту. Його ми відправили на пошту ГУНП у Хмельницькій області. Орієнтовно, відповідь має надійти через 5 робочих днів. Про результати запиту ми повідомимо згодом на нашому сайті.
Натомість в ДБР розповіли на якій стадії розгляду знаходиться справа проти слідчого ГУНП. За даними державного бюро розслідувань, йому інкримінують статтю, яка передбачає покарання у вигляді позбавлення волі.
Слідством встановлюються обставини, котрі можуть свідчити про можливе зловживання службовим становищем уповноваженою службовою особою ГУНП у Хмельницькій області під час досудового розслідування по аварії, яка сталася 19 жовтня у місті Хмельницькому та призвела до загибелі неповнолітньої дитини. Слідчими ДБР здійснюється досудове розслідування за ознаками зловживання владою або службовим становищем працівником поліції області. Це частина 2 статті 364 ККУ. Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Також нею передбачено штраф від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 гривень), - розповіла речник ТУ ДБР у Хмельницькому Катерина Герасімук.
Суддею по справі загибелі Софійки Чорнобай призначили Світлану Данькову. В прес-службі пояснили, що вона обрала запобіжний захід, виходячи з клопотання прокуратури.
Призначити запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту було клопотанням прокуратури і захисту. Попередній запобіжний захід був точно такий же. Суд, згідно до законодавчих норм, не міг вийти за межі цього клопотання. Жодного упередження чи особливого ставлення від судді до обвинуваченого не було. Більше того, під час засідання суддя робила обвинуваченому зауваження. Адже він говорив російською мовою. Також, у зв'язку з карантином, суддя не дала дозвіл на присутність у суді свідка з боку обвинуваченого. Крім того мама Софійки та її адвокат не клопотали про тримання під вартою. Хоча, може, дійсно це треба було зробити. Але відповідний документ від них не надходив. Ми не знаємо, чому прокурор внесла клопотання про пом'якшення запобіжного заходу. Очевидно, воно ґрунтувалося на тому, що Владико не порушував умови попереднього запобіжного, тому було прокуратурою прийнято таке рішення, - розповіла прес-секретар Хмельницького міськрайонного суду Наталія Сова.
Прокурором по справі призначили Євгенію Мельничук. Вона розповіла журналістам, що про зміну запобіжного захисту просив обвинувачений та його адвокат. Вони, за словами прокурора, клопотали про нічний домашній арешт через дітей обвинуваченого. У Сергія Владико їх двоє. Обоє неповнолітні і до трагедії перебували на повному утриманні батька. Відтак, залишилися без засобів існування. Слідчий суддя урахував цю умову, тому виніс відповідне рішення.
З самого початку, у зв’язку з тим, що на той час підозрюваний, уже обвинувачений, перебував у тяжкому стані після аварії та потребував кваліфікованої медичної допомоги, обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до нього було не можливе за станом здоров’я. Тому було прийнято рішення про застосування запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту. Його обрали 24 жовтня. Цей запобіжний захід неодноразово продовжувався. А 13 лютого, коли слідчий звернувся з клопотанням до слідчого судді про продовження запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, стороною захисту (самим підозрюваним та його захисником) було подано клопотання до судді про зміну запобіжного заходу. Вони просили застосувати домашній арешт, у зв’язку з тим, що у підозрюваного на утриманні двоє малолітніх дітей. Фактично з жовтня, він перебував без роботи та не мав можливості працювати та утримувати своїх дітей. На стадії досудового розслідування запобіжний захід обирається, щоб мати можливість допитати всіх свідків та провести відповідні експертизи. До 13 лютого майже всі слідчі дії були завершені. Ми чекали лише висновку експертизи, яку робив Харківський інститут для того, щоб точно підтвердити обґрунтованість підозри. У зв’язку з цим слідчим суддею було змінено запобіжний захід на нічний домашній арешт. Це не ініціатива ні прокурора, ні слідчого, - зазначила прокурор Марія Мельничук.
За її словами, на стадії досудового слідства не передбачена участь потерпілих під час продовження запобіжного заходу. Тому 13 лютого рішення виносили без участі батьків загиблої Софійки. 24 квітня - відбулося вже підготовче засідання. На ньому були присутні і тато, і мама загиблої дитини. І, як повідомляє Марія Мельничук, стосовно нічного домашнього арешту вони не заперечували.
Хоча у нас є обвинувачений, у нього теж є права, яких повинні дотримуватися. Якщо запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту забезпечував його належну процесуальну поведінку (він з'явився до слідчого, прокурора, прийшов самостійно на суд) підстав для застосування більш жорсткішого заходу у сторони обвинувачення немає. Ми не можемо порушувати закон та права громадянина. Тому було обрано домашній нічний арешт. Засідання про продовження запобіжного заходу передбачає обов’язкову участь підозрюваного, його захисника, прокурора і слідчого. Там сторона потерпілих участі не бере. Але вони мають право ознайомлюватися із матеріалами кримінального провадження. Вони ознайомилися з тими матеріалами, коли завершувалося досудове слідство. Також 24 квітня, коли обирали запобіжний захід, усі учасники, в тому числі й потерпілі та їхній представник, не заперечували проти нічного арешту. Відповідно суд виніс таку ухвалу, - зазначила Марія Мельничук.
Наступне засідання по справі призначили на 12 травня. Ми обов’язково відвідаємо в цей день судову залу та розповімо вам про хід судового розгляду. Слідкуйте за оновленнями.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.