У хмельницьких школах і садочках зникнуть “фонди класу”. Хто і на що має давати гроші

У хмельницьких школах і садочках зникнуть “фонди класу”. Хто і на що має давати гроші
Фото з архіву редакції
  • Роками батьки витрачали свої кошти на необхідне у школах та дитячих садках.

  • У департаменті освіти кажуть, що відтепер здавати гроші ні на що не потрібно.

  • На потреби шкіл та садочків виділятимуть з міського бюджету.

  • Та заборонити добровільні внески батьків все ж освітяни не можуть.

Багато років у Хмельницькому була “традиція”. Якщо класу чи школі необхідна була фарба, шпалери, столи та стільці, а вчителям комп’ютери, то всі витрати на це перекладали на батьків. Створювались спеціальні “фонди класу / школи”, куди і здавали гроші. А от чи витрачали їх за прямим призначенням, було загадкою.

Зараз підхід до цього питання змінився. Департамент освіти заспокоює: побори у минулому. На потреби навчальних закладів виділяють кошти з бюджету міста. Наголошують, що відтепер керівництво школи чи садочка не має жодного права примушувати до “збору” коштів з батьків. Проте і зовсім заборонити добровільні внески не можуть. 

Отож, як тепер фінансуватимуть навчальні заклади Хмельницького, дізнавалися журналісти vsim.ua.

Відео дня

200 гривень на учня, 300 - на дошкільнятка

Як розраховують фінансування? Кожен навчальний заклад - школа чи дитячий садок - подає відомості кількість учнів чи вихованців до департаменту. У міській раді вирішили, що на одного школяра виділятимуть 200 гривень, для вихованця дитсадка - 300. Однак чому саме стільки коштів виділяють, пояснити не змогли. Загалом у 2018 році на школи виділили 3 мільйони 223 тисячі 416 гривень, на садочки - 2 мільйони 371 тисячу 798 гривень.

  • Минулого року на одного учня виділяли 100 гривень, на одного вихованця дитячого садка - 200. Цьогоріч витрати зросли на 100 гривень на одну дитину. Так вирішили для того, аби більше не збирати грошей з батьків. Є, наприклад, ЗОШ №1, в ній навчається 1011 учнів. Відповідно і дається сума: беруться витрати на одного учня - 200 гривень і множиться на кількість учнів, - пояснює Світлана Губай.

У різних закладів - різні потреби

Виділені кошти кожен садочок чи школа розподіляє на власний розсуд. Інформація про обсяг та на що витрачатимуть гроші є у кожному навчальному закладі. Її можна побачити як на стендах, так і на їхніх сайтах. Найбільше витрачають на будматеріали, господарські товари та меблі. Серед інших витрат - посуд, миючі засоби для прибирання, м’який інвентар для садочків та канцтовари.

  • До прикладу, за наданою нам статистикою, для НВК №2 виділили 109 тисяч гривень, з яких 57 тисяч школа витратила на будматеріали. Є заклади, які більше витрачають на меблі. Значно менше витрачають на комп’ютерну техніку. Все залежить від того, що найбільше необхідно школі чи садочку на даний момент, - розповіла Світлана Губай.

Заступник директора департаменту освіти і науки додає, що про те, як і куди витратили гроші, очільники навчальних закладів звітують щороку в червні або серпні перед батьками. Тому ті завжди знають, чи в правильному напрямку пішли кошти.

Є і батьківські внески, але вони - добровільні

Крім фінансування з бюджету, кожен заклад може також самостійно вирішувати, що потрібно придбати. Керівництво школи та садочку у подібні процеси, як наголошує Світлана Губай, не втручається.

  • В класі вчителі грошей не збирають. Єдине, що сам батьківський комітет може вирішити нагальні питання у класі. Батьки самі домовляються між собою, ніхто на них не тисне і не примушує здавати гроші. Це обов’язково має бути домовленість, все відбувається на добровільних засадах, - сказала Світлана Губай.

Фінансування залежить виключно від кількості учнів

Попри те, що міська рада може вносити зміни до міського бюджету, кількість грошей виділені для шкіл та садочків, не змінюється.

  • У кожному закладі є стала кількість учнів. Цей контингент формується станом на 1 вересня щороку. Якщо у нас було 13 тисяч учнів, то стільки і є. Так само якщо є, наприклад, 11 тисяч вихованців ДНЗ, то їх кількість залишається тією ж. Якщо є новоприбулі, іногородні, до прикладу, ми не враховуємо цих дітей. Ми формуємо фінансування на тих даних, що є на 1 вересня. Виділених на заклад коштів вистачає. Якщо хтось хоче запропонувати спонсорську допомогу, наприклад, придбати килим для групи, то ніхто не примушує людину це зробити. Це все робиться на добровільних засадах, - підсумовує заступник начальника фінансово-економічного відділу департаменту освіти та науки Оксана Кондратюк.

Освітяни розповідають, що батьки стали значно менше звертатися з приводу питань “здати гроші на фонд школи чи класу”. Якщо така проблема виникає, радять відразу звертатися до департаменту.

А ви стикаєтесь із “проханнями” здати гроші на клас чи школу? Діліться своїми думками у коментарях.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram,  Instagram, Viber та YouTube.

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (35)
  • nersesova
    По-перше, 200 та 300 грн на учня чи вихованця це вже добре і це вже позитивні зміни в житті міста!. По друге, тим, хто вважає, що 200 чи 300 грн вирішують всі питання забезпечення виховання чи освітнього процесу, побутових потреб,  пропоную порахувати, скільки ви вдома витрачаєте на ті ж потреби на свою дитину на рік. Думаю, що сума буде в рази більшою. Якщо батьківський комітет збирає кошти, то, як правило, ці кошти витрачає за погодженням з усіма батьками класу чи групи і завжди готовий показати всі чеки. Крім того, батьківський комітет завжди шукає продавця, в якого можна купити за оптовими цінами. 200 та 300 грн, як правило, ідуть на потреби закладу, тому що крім класів та груп є ще харчоблоки, спортивні та актові зали, коридори, фойє, технічні мережі..., які потребують коштів на обладнання, оснащення, ремонти та технічне обслуговування. 200 та 300 грн замінили фонд школи або садочка, але не фонд класу чи групи. Звичайно, можна ні на що не скидатися і чекати поки ВСЕ ДАДУТЬ, але це не реально. А якщо всеж є сумніви з приводу того, на що використовуються здані вами кошти, перераховуйте свій батьківський внесок на офіційний рахунок свого навчального закладу і вказуйте, на що саме вони (ці кошти) мають бути використані. І ще, є люди, які котять цей світ, а є люди, які біжать поруч і галасують, куди котиться цей світ.
  • Vasyliy Gushcha
    навіщо пан "писатель" пише , що вчителям збирають на компютери?Покажи того щасливого вчителя.І не лише персональний компютер,і  принтер свій,і меблі вчитель приніс до школи для роботи.Для у чнів були програми закупівель компютерних класів.Зайдіть в школу і поспілкуйтеся з учителями про потреби.Ні класи ні  "держава" про це і не думала.Поставили один державний компютер в учительській, щоб дітям 80 учителів  щодня заповнювали електронні журнали
  • Анастасія Богучарська
    Здаємо і будемо здавати, по іншому не було і не буде,хто б що не казав
  • Антон Задоянчук
    Здавати кошти лише по бажанню !

    Під розпис,  та з подальшим звітом  !

    Бажано створити громадське об'єднання!

    А все решта ,то злочинний згорів групи осіб,  розвод та хабарництво
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Хмельницького за сьогодні
16:41 У Південному Бузі знайшли тіло чоловіка (ВІДЕО) 16:02 «Зливав» локації ТЦК в інтернеті: мешканця Хмельниччин засудили за «зрив» мобілізації 15:34 Майора поліції з Хмельницького відзначили високою нагородою 15:02 Захисник, колекціонер та друг: у Хмельницькому попрощалися з Олександром Теревегою Від читача 15:36 Microsoft і Google попереджають користувачів про нову хвилю шахрайств 14:21 Хмельничан запрошують в суботу до Молодіжного парку: пройде свято для дітей 13:39 Жінку з Хмельниччини збив мотоцикліст у курортному Яремче: потерпіла у лікарні 12:58 Новий поїзд Львів — Хмельницький вирушив у перший рейс: де має зупинки 12:19 На Хмельниччині з води врятували чотирьох чоловіків на SUP-дошках (ВІДЕО) 11:41 У підʼїзді на Кам’янецькій пролунав вибух: що відомо 11:02 Хмельниччина втратила шістьох захисників. Хто вони 10:33 У Хмельницькому засудили російського боксера Валуєва: він відреагував 10:01 Робота у Хмельницькому із зарплатою до 45 тисяч гривень (СПИСОК ВАКАНСІЙ) 09:03 Зміни для клієнтів Хмельницькобленерго: запустили новий особистий кабінет 08:30 Курс валют у Хмельницькому на 11 липня 21:11 Хмельниччину накриє липнева прохолода: прогноз погоди на завтра 20:29 На Хмельниччині попрощались із чотирма воїнами photo_camera 19:48 Рейтинг університетів України 2025: де опинилися виші Хмельниччини 19:21 Пів року боровся за життя: у Хмельницькому попрощалися з воїном Володимиром Мницею photo_camera 18:47 Зміниться рух автобуса №5 у Хмельницькому (ГРАФІК)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому
keyboard_arrow_up