Роками батьки витрачали свої кошти на необхідне у школах та дитячих садках.
У департаменті освіти кажуть, що відтепер здавати гроші ні на що не потрібно.
На потреби шкіл та садочків виділятимуть з міського бюджету.
Та заборонити добровільні внески батьків все ж освітяни не можуть.
Багато років у Хмельницькому була “традиція”. Якщо класу чи школі необхідна була фарба, шпалери, столи та стільці, а вчителям комп’ютери, то всі витрати на це перекладали на батьків. Створювались спеціальні “фонди класу / школи”, куди і здавали гроші. А от чи витрачали їх за прямим призначенням, було загадкою.
Зараз підхід до цього питання змінився. Департамент освіти заспокоює: побори у минулому. На потреби навчальних закладів виділяють кошти з бюджету міста. Наголошують, що відтепер керівництво школи чи садочка не має жодного права примушувати до “збору” коштів з батьків. Проте і зовсім заборонити добровільні внески не можуть.
Отож, як тепер фінансуватимуть навчальні заклади Хмельницького, дізнавалися журналісти vsim.ua.
Як розраховують фінансування? Кожен навчальний заклад - школа чи дитячий садок - подає відомості кількість учнів чи вихованців до департаменту. У міській раді вирішили, що на одного школяра виділятимуть 200 гривень, для вихованця дитсадка - 300. Однак чому саме стільки коштів виділяють, пояснити не змогли. Загалом у 2018 році на школи виділили 3 мільйони 223 тисячі 416 гривень, на садочки - 2 мільйони 371 тисячу 798 гривень.
Минулого року на одного учня виділяли 100 гривень, на одного вихованця дитячого садка - 200. Цьогоріч витрати зросли на 100 гривень на одну дитину. Так вирішили для того, аби більше не збирати грошей з батьків. Є, наприклад, ЗОШ №1, в ній навчається 1011 учнів. Відповідно і дається сума: беруться витрати на одного учня - 200 гривень і множиться на кількість учнів, - пояснює Світлана Губай.
Виділені кошти кожен садочок чи школа розподіляє на власний розсуд. Інформація про обсяг та на що витрачатимуть гроші є у кожному навчальному закладі. Її можна побачити як на стендах, так і на їхніх сайтах. Найбільше витрачають на будматеріали, господарські товари та меблі. Серед інших витрат - посуд, миючі засоби для прибирання, м’який інвентар для садочків та канцтовари.
До прикладу, за наданою нам статистикою, для НВК №2 виділили 109 тисяч гривень, з яких 57 тисяч школа витратила на будматеріали. Є заклади, які більше витрачають на меблі. Значно менше витрачають на комп’ютерну техніку. Все залежить від того, що найбільше необхідно школі чи садочку на даний момент, - розповіла Світлана Губай.
Заступник директора департаменту освіти і науки додає, що про те, як і куди витратили гроші, очільники навчальних закладів звітують щороку в червні або серпні перед батьками. Тому ті завжди знають, чи в правильному напрямку пішли кошти.
Крім фінансування з бюджету, кожен заклад може також самостійно вирішувати, що потрібно придбати. Керівництво школи та садочку у подібні процеси, як наголошує Світлана Губай, не втручається.
В класі вчителі грошей не збирають. Єдине, що сам батьківський комітет може вирішити нагальні питання у класі. Батьки самі домовляються між собою, ніхто на них не тисне і не примушує здавати гроші. Це обов’язково має бути домовленість, все відбувається на добровільних засадах, - сказала Світлана Губай.
Попри те, що міська рада може вносити зміни до міського бюджету, кількість грошей виділені для шкіл та садочків, не змінюється.
У кожному закладі є стала кількість учнів. Цей контингент формується станом на 1 вересня щороку. Якщо у нас було 13 тисяч учнів, то стільки і є. Так само якщо є, наприклад, 11 тисяч вихованців ДНЗ, то їх кількість залишається тією ж. Якщо є новоприбулі, іногородні, до прикладу, ми не враховуємо цих дітей. Ми формуємо фінансування на тих даних, що є на 1 вересня. Виділених на заклад коштів вистачає. Якщо хтось хоче запропонувати спонсорську допомогу, наприклад, придбати килим для групи, то ніхто не примушує людину це зробити. Це все робиться на добровільних засадах, - підсумовує заступник начальника фінансово-економічного відділу департаменту освіти та науки Оксана Кондратюк.
Освітяни розповідають, що батьки стали значно менше звертатися з приводу питань “здати гроші на фонд школи чи класу”. Якщо така проблема виникає, радять відразу звертатися до департаменту.
А ви стикаєтесь із “проханнями” здати гроші на клас чи школу? Діліться своїми думками у коментарях.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Під розпис, та з подальшим звітом !
Бажано створити громадське об'єднання!
А все решта ,то злочинний згорів групи осіб, розвод та хабарництво