Два тижні тому Південний Буг забруднився. Вода була сивого кольору і мала гнильно-фекальний запах. У річці різко знизився вміст розчиненого кисню. 21 червня працівники Держекоінспекції обстежили Буг, взяли проби води і провели інструментально-лабораторне дослідження. Що з’ясували інспектори та як покарають винних, дізнавались журналісти vsim.ua.
На “Хмельницькводоканал” чекає штраф
Працівники Держекоінспекції обстежили Буг на ділянці від Хмельницького до Летичева. Інспектори взяли проби води і перевірили її на вміст забруднюючих речовин. Як з’ясувалось, очисні споруди “Хмельницькводоканалу” не змогли повністю справитись зі стоками, які скинули на них підприємства.
- Було встановлено, що відбулось надходження забруднюючих речовин у річку. Одна із станцій очистки "Хмельницькводоканалу" не змогла належним чином впоратись із очисткою стічних вод, внаслідок чого відбувалось скидання зворотних вод з перевищенням встановленого нормативу гранично допустимого скиду, - каже начальник відділу інстументально-лабораторного контролю Держекоінспекції у Хмельницькій області Олег Ліщук.
Очисні станції проводять механічну і біологічну очистку стічних вод. За допомогою механічних решіток, пісковловлювачів і первинних відстійників стоки очищаються від сміття. Після цього вода потрапляє на біологічну очистку в аеротенки. Це такі гідротехнічні споруди, у яких перебуває активний мул, а вода насичується повітрям. Активний мул - це суміш мікроорганізмів і найпростіших тварин типу амеб, інфузорій, рачків, равликів, які інтенсивно очищають стічні води та окислюють органічні забруднення.
- Імовірно через скидання великої кількості надто забруднених стоків, частина активного мулу загинула, внаслідок чого якість очистки вод погіршилась. У зв’язку з цим відповідальних осіб з “Хмельницькводоканалу” буде притягнуто до адміністративної відповідальності, а на підприємство буде розрахована шкода, заподіяна забрудненням водних ресурсів. На даний момент підприємство відновило роботу очисних споруд та шукає підприємства, які допустили скид у каналізаційну мережу наднормативно забруднених стічних вод. , – розповіє Олег Ліщук.
Норми перевищились більше ніж в 3 рази
Дослідження показало, що декілька підприємств міста скинуло у річку органічні речовини у більшій концентрації, аніж дозволено. Через це біологічна очистка на спорудах не спрацювала сповна. Залишок бруду разом з водою потрапив у Південний Буг.
- Якщо хтось скине речовини у більшій концентрації або токсичні речовини, то споруди не справляються. Бактерії, які “їдять” органічні речовини, не змогли “з’їсти” все те, що скинули. Через це залишок речовин почав загнивати і ця вода стекла у Південний Буг, - розповідає vsim.ua головний технолог МКП “Хмельницькводоканал” Петро Дзюблюк.
За його словами, у Південному Бузі було встановлено перевищення по вмісту ХСК (хімічне споживання кисню), БСК5 (біохімічне споживання кисню), азоту амонійному та фосфатах. По окремих підприємствах - в 2-10 разів більше від гранично допустимої концентрації.
- Ті органічні речовини, які наші очисні споруди не змогли очистити, потрапили до річки. Там вони почали забирати кисень і його вміст різко впав. Але фактів загибелі риби не було зафіксовано, тому ці речовини, які були скинуті, дали навантаження тільки в місці скиду, а це район Копистина і Масівців, - зазначає Петро Дзюблюк.
І хоча з суботи, 1 липня, очисні споруди почали працювати у звичному режимі, у “Хмельницькводоканалі” кажуть, перевірка ще триває.
Оскільки очисні споруди належать саме комунальному підприємству, то штраф "випишуть" їм. А вже тоді "Хмельницькводоканал" зробить розрахунок шкоди, якої заподіяли ті чи інші підприємства, які скидають стоки. Відповідно до цього і збираються стягувати оштрафувати підприємства-порушників за забруднення Південного Бугу.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
А то виходить один Водоканал винен, а той хто є ініціатором і далі продовжує забруднювати річку.
Чи за мовчання вже заплачено?