Забруднення озера на Озерній: які рішення прийняли суди

Забруднення озера на Озерній: які рішення прийняли суди
  • Екологи вважають, що проблема сміттєзвалища у Хмельницькому існує принаймні від 2008 року.

  • На початку цього року «Спецкомунтранс» вчергове звинуватили у забрудненні фільтратом струмка та озера на Озерній.

  • Розповідаємо, що відомо на цей час.

У березні цього року фахівці Держекоінспекції повідомили про забруднення комунальним підприємством «Спецкомунтранс» струмка, який впадає в озеро на Озерній. Це з’ясували в результаті позапланової перевірки, яку провели за зверненням громадян.

Інспектори вказали на такі порушення:

  • Відео дня
    /li>

Довідка. Фільтрат — це волога, яка виділяється зі сміття та утворюється внаслідок просочування крізь нього опадів і виділяється внаслідок складних біохімічних процесів. Після проникнення крізь товщу відходів фільтрат збагачується токсичними речовинами, що входять до складу сміття або є продуктами його розкладання (важкими металами, органічними та неорганічними сполуками). Фільтрат має буро-чорне забарвлення і неприємний запах.

За результатами перевірки винесли припис усунути порушення, а також притягнули директора «Спецкомунтрансу» Олександра Зіміна до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 59 КУпАП («Забруднення і засмічення вод, порушення водоохоронного режиму на водозборах, яке спричиняє їхнє забруднення, водну ерозію ґрунтів та інші шкідливі явища»).

В Держекоінспекції також повідомили, що звернулися до суду з вимогою зупинити діяльність «Спецкомунтрансу» в частині забруднення водойм, а також мають намір стягнути завдані довкіллю збитки. Крім того, екологи направили матеріали до поліції. Олександр Зімін розповів тоді у коментарі журналістам vsim.ua, що не визнає порушення, які закидають його підприємству.

У березні також з’явилися повідомлення мешканців про мертву рибу в озері. Зокрема, мертвих товстолобів витягували з водойми рибалки. Еколог Хмельницького національного університету Наталія Міронова в коментарі журналістам vsim.ua припускала, що причиною загибелі риби може бути потрапляння у водойму забруднювальних речовин.

Пізніше стало відомо, що збитки оцінили у понад 54,6 мільйона гривень. У забрудненій воді виявили значне перевищення хімічного споживання кисню, завислих речовин та хлорид-іонів. Також у пробах виявили важкі метали — мідь, цинк, нікель, свинець, марганець та хром. За повідомленням екологів, фільтрат не тільки потрапляв у струмок та озеро, а витікав за межі полігону по рельєфу.

За інформацією екологів, проблема полігону існує принаймні від 2008 року. Тоді інспекція домоглася тимчасового припинення експлуатації сміттєзвалища через порушення природоохоронного законодавства. 2009 року рішення було скасоване.

У травні цього року Олександр Зімін оскаржив накладений на нього штраф. Екологи не змогли довести факт порушення природоохоронного законодавства. Про це йдеться у рішенні Хмельницького міськрайонного суду від 6 травня.

14 травня на сайті Держекоінспекції виклали фото з колбами, в яких є фільтрат та відібрана у різних місцях вода. Таким чином продемонстрували забруднення струмка та озера фільтратом. Колби на фото:

23 травня ми опублікували репортаж про хмельницьке сміттєзвалище, якому понад 50 років. Полігон створили стихійно на місці глиняного кар’єру — просто почали звозити туди сміття. Головний інженер «Розумного довкілля» Василь Каськов розповідав тоді, що на сміттєзвалищі не передбачили облаштування дренажних систем та стоків для фільтрату.

Позов Держекоінспекції щодо зупинки діяльності «Спецкомунтрансу» в частині забруднення довкілля фільтратом наразі не розглядають. Таке рішення Хмельницький окружний адміністративний суд прийняв 6 серпня. Причиною є те, що «Спецкомунтранс» зараз оскаржує наказ Держекоінспекції про проведення перевірки та її припис щодо припинення забруднення. Після прийняття судом рішення за скаргою «Спецкомунтрансу» розглядатимуть справу щодо зупинки діяльності.

У комунальному підприємстві «Спецкомунтранс» проблеми в ситуації не бачать:

— Ми оскаржуємо, тому що там проблеми не було, там проблеми немає. І те, що, вони написали в актах, в перевірці, не є правдива інформація. Факту витікання, чи факту проникання, чи факту переливу фільтрату за межі полігону немає, — розповів у коментарі «Суспільному» директор Олександр Зімін.

Ми відвідали озеро на Озерній та знайшли струмок, через який, імовірно, до нього потрапляє фільтрат зі сміттєзвалища. Вода у струмку має коричневий колір. Його відтінок приблизно відповідає вмісту четвертої колби на фото вище. Ми будемо й надалі стежити за розвитком ситуації. Слідкуйте за новинами на vsim.ua.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up