Церква вважає можливим розірвати церковний шлюб тільки за певних умов. По-перше, це, згідно Святого Письма, подружня зрада одного з подружжя.Інші причини є індивідуальними і потребують ретельного вивчення
Проблема розлучень сьогодні є дуже гострою, саме тому, що люди, які вступають в шлюб, не усвідомлюють цього як таїнства. «Дуже часто шлюб трактують з егоїстичних міркувань, сприймаючи майбутнього чоловіка чи дружину як інструмент для задоволення власних потреб», - вважають представники усіх християнських конфесій. Шлюб – це любов, воля, рішення, переконання та обіт вірності.
Головне управління статистики у Хмельницькій області повідомляє, що на Хмельниччині щорічно в області реєструється біля десяти тисяч шлюбів. «З початку року в області одружилися 5,5 тисяч пар. Рівень розлучень протягом останніх п’яти років стабільний і становить чотири розлучення на тисячу жителів. У міських поселеннях він майже у два рази вищий, ніж в сільській місцевості», - повідомила заступник начальника управління статистики у Хмельницькій області Наталія Мустіва.
Папа Римський Іоан Павло ІІ в своєму Апостольському листі «Сімейне співжиття» писав: "Бог сотворив людину на свій образ і подобу і тим самим покликав її до любові; тому-то любов є основним і вродженим покликанням кожної людини. Любов, що охоплює і людське тіло, стає учасником духовної любові". Подружжя є актом творчим, бере початок у Бозі. Але, якщо це задум Бога, то чому трапляється так багато розлучень? Із цим запитанням ми звернулися до представників Православної та Католицької Церков.
Православна точка зору
Церква вважає шлюб нерозривним таїнством любові між чоловіком і жінкою. "Те, що Бог з’єднав, того людина хай не розлучає", - говорить Святе Письмо.
Але трапляється, що шлюби розпадаються. І тоді Церква змушена констатувати факт відсутності шлюбу як таїнства любові.
« В такому випадку, тільки сторона, яка вважається потерпілою, може вимагати розірвання уз шлюбу. Інші причини є індивідуальними і потребують ретельного вивчення», - розповів секретар Хмельницької єпархії, протоієрей Олександр Дацюк .
Право вирішувати це питання надано єпископам Церкви, тому звертатися треба до місцевих єпархіальних управлінь в тій області, де звершувалося Таїнство шлюбу. «Але ще раз хочу нагадати, що Церква не тільки закликає тих, хто приймає церковний шлюб, до довічної вірності один одному, але й порівнює союз чоловіка і жінки до союзу Христа і Церкви у вічній любові і служінні один одному», - вважає о. Олександр.
Для того, щоб розірвати Таїнство шлюбу, достатньо буде написати заяву одному із подружжя до митрополита та обов’язково додати документ про розірвання громадського шлюбу. Зазвичай, цей процес у православних триває недовго натомість у католиків, він може затягнутися до року, півтора.
Католицьке трактування
“Католицька Церква розлучень не дає. Прийнявши Таїнство шлюбу, подружжя обвінчане перед Богом, і ніхто їх розлучити не може. Існує лише поняття уневажнення (недійсності) шлюбу, але щоб це довести, потрібно вагомі докази одного із подружжя”, - розповів віце-офіціал суду єпископа Кам’янець-Подільської дієцезії отець Петро Міщук.
Проблему розлучення можна розглядати з різних поглядів: богословського, канонічного, філософського, суспільного. В Кодексі канонів Східних Церков (ККСЦ)
Католицька Церква визнає розлучення в таких випадках, коли існує:
1. Недовершене подружжя, яке може бути розірване з виправданої причини Римським Архієреєм Папою.
2. „Павловий” привілей (двоє нехрещених).
3. Смерть одного з подружжя.
4. Сепарація згідно Канону 864: “Якщо одне з подружжя робить спільне життя небезпечним або надто важким для другої сторони чи для дітей, то дає тим самим іншій стороні законну причину відійти на підставі декрету місцевого ієрарха і також власним рішенням, якщо є небезпека для життя”.
“До Церковного Суду уневажити Церковний шлюб звертаються близько 10% всіх розлучених цивільно, яких ми записуємо на чергу. З них лише половину беремо до розгляду. В інших або нема причини для уневажнення шлюбу, або брак інформації”, - розповів отець Петро.
Головні причини розлучень
Економічна ситуація в Україні не сприяє створенню молодої сім'ї, народжуванню дітей - нашого майбутнього, а навпаки, безробіття, зубожіння населення і безнадія в рідній країні призвели до великої еміграції молодих людей за кордон. Вимушений виїзд на довгий час на заробітки в інші країни членів родини не зміцнює сім'ї, а веде до розпаду родин.
Для того, щоб сім’я зберегла свою сакральність, священики радять для обох змінити свою поведінку, каятися, молитися та просити допомоги Божої. Любов всесильна. Любов - скарб. Дуже рідкісний. Ним ніхто не знехтує і через нього не переступить, і тільки Бог і святі зможуть допомогти осягнути це почуття до іншої людини і силу дасть Він.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.