Мовні скандали у Хмельницькому: зібрали найгучніші справи

-
Через спілкування російською мовою час від часу в місті трапляються скандали.
-
Чимало конфліктів виникає і через музику країни-агресорки.
-
Пригадуємо найгучніші випадки.
10 років триває в Україні війна з росіянами. З 2014-го чи не в усіх регіонах час від часу спалахують скандали через мову агресора. Після повномасштабного вторгнення їх лише побільшало. Не обійшлося без таких інцидентів і на Хмельниччині. Розповідаємо про найгучніші з них.
російськомовний патрульний
У 2021-му виник конфлікт між містянами та ТОРівцем. На виклик людей приїхав наряд поліції й один із правоохоронців відмовився розмовляти українською мовою. Йому неодноразово робили зауваження з цього приводу, а він лише намагався виправдатися: мовляв приїхав розбиратися із ситуацією, а не виясняти якою мовою має спілкуватися. Та згідно із Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» він зобов’язаний розмовляти державною під час виконання службових обов’язків.
Тоді в патрульній поліції пообіцяли провести службову перевірку. Але офіційно про її результати нічого не повідомляли. Однак, згідно із декларацією, Артем Баценко з серпня 2022-го більше не працює в правоохоронних органах.
Мова ворога у маршрутці
Уже з початком повномасштабного вторгнення кількість мовних скандалів по всій Україні зросла в рази. Не виняток і Хмельницький. Декілька з них пов’язані безпосередньо із вимушеними переселенцями. Один з таких трапився в хмельницькій маршрутці. Харків’янка в салоні розмовляла з кимось телефоном російською мовою. Це обурило інших пасажирів. Тоді на місці конфлікт вдалося врегулювати: жінка вибачилася. Однак згодом записала відео в якому обурилася поведінці хмельничан й розкритикувала людей, які силоміць змушують інших розмовляти українською. Ось що вона тоді розповіла:
– Я розмовляла російською, бо я так звикла. Коли потрібно щось казати швидко – обираю, звичайно, російську мову. У маршрутці до нас агресивним тоном звернулася дівчина і сказала: «Дівчата, вчіть українську мову. Поважайте місто, де ви знаходитеся». Я не хотіла конфліктувати, адже розумію, що на західній Україні людям важко сприймати російську мову. Я вибачилася. Пояснила, що приїхала з Харкова й тому розмовляю російською. Згодом пасажирку став підтримувати іще один чоловік. Він став кричати й казати, що треба розмовляти українською, а не мовою окупанта. Загалом, це так тупо. Ніби в тебе друга вбив хлопець у білій футболці й ти всіх, хто ходить в білих футболках тепер ненавидиш, – зазначила на відео жінка.
російський реп в парку
Ще один скандал за участі переселенця розгорівся в парку імені Івана Франка. Тоді хмельницький письменник Юрій Даценко зробив зауваження чоловіку, який гучно через колонку слухав музику країни-окупантки. Між ними виник конфлікт. Були люди, які підтримували Юрія, зокрема й громадські активісти, траплялися й ті, хто зайняв позицію переселенця. Усі «рускоговорящі» виправдовувалися, мовляв, «какая разніца», «я вапщє русская і русскій - єйо радной язик», «Я вапще раждьон в СЕСЕСЕРЄ, меня нє учілі разгаварівать на укранскай мовє» й інші. Тоді переселенець навіть викликав поліцію, однак правоохоронцям врегулювати конфлікт не вдалося.
російська музика в громадських місцях
музика країни-окупантки часто стає причиною конфліктів. Один з таких трапився у хмельницькому тролейбусі у 2023-му, коли водій гучно слухав пісні стаса михайлова - російського виконавця. В ХКП «Елетротранс» тоді повідомили: кермувальника депреміюють і проведуть виховну роботу.
А ось в кав’ярні по вулиці Шухевича вмикали російський шансон – і це у день вшанування Героїв Небесної Сотні 20 лютого 2023-го. Активіст Дмитро Гуцалюк зайшов всередину і зробив зауваження, наголосивши на тому, що в країні війна і слухати таке в громадському місці недоречно. У відповідь лише почув: «Ми не в громадському місці, а у себе дома». Також там розпивали алкогольні напої й тому викликали поліцію. Та правоохоронці порушення не побачили.
Музика окупанта на фоні портретів Героїв
Обурливий випадок трапився на хмельницькій «стометрівці» у січні 2024-го. Тоді до міста приїхала блогерка з Дніпра Анна Алхім. Вона записала відео на фоні портретів загиблих Героїв, а на фоні грала російськомовна пісня. Потім вона намагалася виправдатися: начебто не дивилася по боках, коли знімала відео. Однак Алхім «відзначилася» ще раніше: вона говорила, що називала західні області «заводом дибілів» – бо ж там розмовляють переважно українською мовою і змушують це робити інших.
Побили військового і його дружину
Днями трапився ще один інцидент: на Зарічанській чоловік, ймовірно працівник ТЦК, разом із товаришами побили подружжя: військовослужбовця та його дружину. Тоді пара прийшла до нього зробити зауваження за гучну музику, ще й російськомовну, пізно вночі. Деталі цієї історії можете прочитати тут.
Штрафи за російську
З 16 липня 2022 року в Україні ввели адмінвідповідальність за російську мову. Але це стосується лише мови офіційного спілкування на публічних заходів тощо, зокрема інформування очільниками держустанов про події на фронті чи ситуацію в регіонах. Також це стосується сфери обслуговування. Наразі за перше правопорушення це від 3 400 до 8 500 гривень та від 8 500 до 11 900 гривень за повторне.
Що стосується спілкування російською мовою в побуті покарання не передбачене.
Читайте також:
На Зарічанській побили військового і його дружину: що відомо про інцидент
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Шість твій номер і звати ні як...
Іди вчитися граматиці в моєму прізвищі зробити дві помилки...це який розум треба мати...тупоголова овца...