- Мій батько не залишив заповіт. Як буде відбуватися поділ майна, якщо батькові належали квартира, машина і приватний будинок, побудований на приватизованій земельній ділянці? Нас троє дітей. Батько в квартирі жив сам, я і моя сім’я - в приватному будинку. Брат і сестра жили окремо, - з таким питанням до vsim.ua звернувся читач.
За консультацією ми звернулись до юриста Олександра Васильовича Олійника.
Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи згідно із черговістю, визначеною Цивільним кодексом України.
Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.
У Вашому випадку спадкування буде відбуватися особами, які відносяться до першої черги спадкування. Зокрема, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Тобто, у Вашій ситуації спадкоємцями після смерті батька є ви, ваш брат та сестра. Факт проживання чи непроживання спадкоємців з батьком не має значення для спадкування. Спадкоємців, які на день смерті не проживали з батьком, не може бути усунуто від спадкування.
Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Тобто, успадковувати кожен з Вас буде по 1/3 частині будинку, земельної ділянки, квартири та машини.
Цивільним законодавством України передбачено, що спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.
Крім того, спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.
Таким чином, законодавством передбачено можливість зміни розміру часток у спадщині самими спадкоємцями. Вказані дії оформляє нотаріус, який веде спадкову справу. Зокрема, кожен з Вас може відмовитися від своєї частки у спадщині на користь іншого спадкоємця незалежно від черги. Також, ви можете укласти в нотаріуса нотаріально засвідчену угоду про зміну своїх часток у спадщині свого батька у бік їх збільшення чи зменшення. Тобто, реалізуючи такі дії, ви можете за взаємною домовленістю між собою вирішити, кому в порядку спадкування відійде будинок із земельною ділянкою, кому квартира або машина, відступивши від первісної частковості по 1/3. Все буде залежати від волевиявлення Вас як спадкоємців.
Олійник О. В., юрист, 097-990-17-05
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.