З 5 жовтня Держпраці почала інтенсивно перевіряти підприємців. Відповідне рішення прийняли у Кабміні. Збираються посилено стежити за тим, чи з усіма працівниками підприємства офіційно уклали трудові договори. В уряді зазначили, що в першу чергу перевірки будуть направлені на тих роботодавців, у яких більшість співробітників офіційно отримують мінімальну зарплату. Журналісти vsim.ua дізналися, до чого слід готуватися підприємцям та як їх можуть покарати.
Цього місяця інспектори управління Держпраці у Хмельницькій області запланували перевірити 66 підприємств. Кажуть, спочатку роботодавців попереджають. З ними спілкуються та пояснюють як правильно укладати договори з працівниками. А шукають неоформлених працівників вже безпосередньо під час інспекційних перевірок. Тоді з’ясовують, чи вчасно роботодавець виплачує заробітну плату та як у нього оформлені необхідні трудові договори з працівниками. У ході перевірок фахівці Держпраці спілкуються зі співробітниками підприємства, таким чином виявляють, чи є на підприємстві так звані «нелегали».
— Згідно законодавства ми відвідуємо підприємства і розмовляємо з роботодавцями, розмовляємо з працівниками. І при розмові встановлюється, чи укладені з працівниками трудові відносини, чи цивільно-правові йдуть і чи є неоформлені трудові відносини. Якщо ми знаходимо, що є неоформлені трудові відносини, то у працівників та роботодавця беруться письмові пояснення. І тоді вже робиться інспекційна перевірка і все оформляється документально, — розповіла журналістам vsim.ua головний державний інспектор відділу з питань дотримання законодавства Управління Держпраці у Хмельницькій області Людмила Огойко.
Влаштувати позапланову перевірку інспектори можуть, якщо отримали скарги від працівників. Крім того, про неоформлених дізнаються і за даними з пенсійного фонду, фіскальної служби чи управління статистики. Якщо кількість фактично працюючих не співпадає з обсягом сплачених податків, то це може бути ознакою того, що на підприємстві є неоформлені працівники. Також інспектори можуть порівняти обсяг виробництва та кількість офіційно заявлених працівників.
Якщо фахівці Держпраці знайдуть на підприємстві неоформлених працівників, то роботодавцю доведеться заплатити за кожного з них 30 мінімальних зарплат. Зараз ця сума складає 111 690 гривень. Оштрафувати можуть і за те, що підприємство платить працівнику зарплату, меншу за мінімальну. Тоді роботодавець буде змушений сплатити 37 230 гривень. До того ж, якщо підприємець не допустить Держпраці до перевірки у свої приміщення, то за це йому випишуть штраф у розмірі 11 169 гривень. А якщо підприємець не дасть перевірити підприємство на відсутність «нелегалів», йому доведеться викласти аж 372 300 гривень.
На початку жовтня управління Держпраці оштрафувало підприємство з пошиття взуття на понад 2,5 мільйона гривень. На фірмі виявили 23 неоформлених працівника. Як з’ясували інспектори, власник звільнив усіх найманих працівників. Натомість з ними уклали цивільно-правові договори, які переважно використовуються для виконання разової роботи.
А під час перевірки одного з магазинів фахівці Держпраці побачили, що продавець працював там нелегально. Власника торгової точки змусили заплатити 111 тисяч гривень. Таку ж суму заплатили на підприємстві, де нелегально працював водій-експедитор. Він здійснював міжнародні транспортні послуги з перевезення багажу та вантажобагажу.
Понад 2 мільйони гривень штрафу доведеться сплатити одному з хмельницьких видавництв. Там працювали 16 неоформлених працівників.
Власник швейного підприємства не уклав трудові договори з шістьма працівниками. За порушення трудового законодавства йому доведеться сплатити 670 тисяч гривень штрафу.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.