Оновлення грошей в Україні: які монети й банкноти в обігу та що робити, коли їх не приймають

Оновлення грошей в Україні: які монети й банкноти в обігу та що робити, коли їх не приймають
  • Частина старих монет та банкнот вже втратила чинність.

  • Окремі номінали поступово виводять з обігу, замінюючи на нові.

  • В НБУ вважають, що це дозволить їм зекономити, а українцям стане зручніше обходитися з грошима.

Протягом останніх років Національний банк Україні проводить грошову реформу. Зміни полягають у введенні в обіг нових монет та банкнот, а також виведенні з нього старих. Підхід до останніх при цьому є різним — в одних випадках вони стають недійсними в один момент, в інших поступово зникають з обігу. Розповідаємо, які монети та банкноти є дійсними, що змінюватиметься надалі та як діяти, коли у вас не приймають оплату старими або новими грошима.

Чим можна розраховуватися?

Інформація щодо дійсних монет та банкнот розміщена в окремих розділах на сайті НБУ. Ми наведемо інформацію щодо них списком, також ви можете переглянути їх на зображеннях. Отож, станом на зараз розраховуватися можна такими монетами:

  • Відео дня
    /li>

Дійсними є такі банкноти:

Що робити з недійсними грошима?

Монети номіналом 25 копійок та банкноти, випущені у період від 1996 до 2003 років, можна обміняти у всіх українських банках до 30 вересня 2021 року. Після цієї дати й до 30 вересня 2023 року гроші на обмін прийматимуть в Національному банку, а також в п’яти уповноважених банках, а саме:

Нагадаємо, що 1 жовтня 2019 року втратили чинність монети номіналом 1, 2 та 5 копійок. Їх ще можна обміняти у Нацбанку та уповноважених банках, зазначених вище. Крайній термін — 30 жовтня 2022 року.

Які гроші зникнуть з обігу?

Окремі монети та банкноти старіших зразків поступово зникнуть з обігу. Йдеться про:

Вони є і будуть надалі дійсними платіжними засобами, і їх зобов’язані приймати всі торгові точки та надавачі послуг. Якщо вони потраплятимуть у банки, ті не повертатимуть їх в обіг, а передаватимуть в НБУ на утилізацію. Натомість Нацбанк випускатиме в обіг новіші гроші замість знищених.

Навіщо Нацбанк оновлює гроші?

На сайті установи перелічено, чого банкіри очікують від припинення обігу монет номіналом 1, 2 та 5 копійок:

Також у Нацбанку назвали очікувані позитивні ефекти від припинення обігу монети номіналом 25 копійок та банкнот старих номіналів:

Коли можуть не прийняти гроші до оплати?

Підприємці зобов’язані приймати до оплати всі гроші, в тому числі пам’ятні та зношені. Відмовити у прийнятті до оплати можуть, якщо є сумнів у справжності або дійсності монети чи банкноти. В такому випадку можуть запропонувати розплатитися іншими грошима, а з сумнівними монетами чи банкнотами звернутися до будь-якого банку чи надіслати їх до підрозділу НБУ для визначення дійсності та справжності. Банки можуть не приймати гроші, які пошкоджені на 45% площі та більше, а також забруднені небезпечними речовинами.

Що робити, коли навмисно не приймають гроші?

Припустимо, продавець не приймає у вас монети номіналом 10 копійок, бо йому незручно з ними працювати. При цьому він не сумнівається, що ці монети є чинними та справжніми. Що робити в такому випадку?

З цього приводу ми звернулися до експерта. Директор регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві Михайло Харін розповів, що за відмову у прийнятті грошей передбачена адміністративна відповідальність.

— У випадку відмови в прийнятті продавцем або надавачем послуг до оплати монети чи банкноти, які є дійсними засобами платежу, за такі дії наступає адміністративна відповідальність, передбачена статтею 155 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме — «Порушення правил торгівлі, виконання робіт і надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю», — розповів експерт.

Стаття передбачає штраф на суму від 17 до 170 гривень, а випадку повторного вчинення правопорушення протягом року — від 85 до 459 гривень. За словами Михайла Харіна, у випадку порушення можна звертатися до Держпродспоживслужби або правоохоронних органів.

Чи стикалися ви з тим, що у вас не приймали чинні монети або банкноти? Голосуйте та розповідайте про свої випадки у коментарях.

Опитування

Чи стикалися ви з тим, що у вас не приймали чинні монети або банкноти?

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Хмельницького за сьогодні
19:24 У Хмельницькому 30-річний чоловік побив двох школярів 18:27 Військових запрошують на «бакототерапію»: що це за проєкт photo_camera 17:34 У Хмельницькому можна обмінятися кімнатними рослинами. Як це працює? 16:25 Експосадовицю обласної служби у справах дітей судили за вимагання хабаря Від читача 16:19 Хмельницький драмтеатр у лонглісті Всеукраїнського Фестивалю-Премії «ГРА» 15:44 Поліграф для хмельницьких чиновників. Скільки посадовців пройшли перевірку? 15:08 Скорочення вишів на Хмельниччині. Скільки є зараз та яких може не стати 14:48 Був зниклим безвісти з минулого літа. «На щиті» повертається військовий Андрій Ковалевський 14:06 Зростає захворюваність на кашлюк: що потрібно знати хмельничанам 13:49 Народні депутати з Хмельниччини мають 168 помічників. У Гереги найбільше 13:07 Смертельна ДТП у Хмельницькому районі: 36-річний водій в'їхав у дерево і загинув 12:47 Пішла на дачу і не повернулась. У Хмельницькому шукають 70-річну жінку photo_camera 11:53 У Нетішині розмістять модульне містечко для працівників Запорізької АЕС photo_camera 11:12 У Лезневому зупинили водія під наркотиками photo_camera 10:04 5 років тюрми дали хмельничанину, який обкрадав підвали й підсобки багатоповерхівок 09:25 24 квітня на трьох вулицях і провулку в Хмельницькому не буде води
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому
keyboard_arrow_up