У Давидківцях ідею підтримують.
У Хмельницькій міськраді кажуть, що утворення ОТГ, — добре і для села, і для міста.
Однак і ризиків при цьому не виключають.
Депутати Хмельницької міської ради вирішуватимуть, чи об’єднуватися обласному центру з селом Давидківці в об’єднану територіальну громаду. Такий проект рішення з’явився на сайті міськради. Документ має назву «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад». Він передбачає надання згоди на створення міської ОТГ з центром у Хмельницькому. Крім того, згідно з проектом, міський голова Олександр Симчишин має звернутися до сільського голови Давидківців Олександра Ланкевича з пропозицією створити ОТГ.
Ми вирішили дізнатися про деталі ймовірного об’єднання, перспективи долучення інших населених пунктів, вигоди та ризики для Хмельницького та Давидківців. Про все це ми запитали у секретаря Хмельницької міської ради Михайла Кривака.
За даними карти децентралізації, поряд із Хмельницьким є населені пункти, які ще не входять до складу жодної ОТГ. Окрім Давидківців, найближчими є Копистин, Богданівці, Івашківці, Колибань та Шумівці.
— Створення ОТГ з центром у Хмельницькому — історія досить давня. Коли вийшов закон про створення ОТГ 2015 року, міська влада надіслала пропозиції всім суміжним населеним пунктам про те, щоб створити об’єднану громаду. На мій погляд, це було правильно, тому що ми таким чином простягнули руку всім селам, які прилягають до Хмельницького, говорячи про те, що ми б бажали господарювати разом, — говорить Михайло Кривак.
За словами секретаря міськради, тоді провели громадське обговорення у міському будинку культури. Зрештою представники сільських громад відмовилися приймати якісь рішення про об’єднання. Частина з тих сільських громад об’єдналися в ОТГ згідно з перспективним планом, затвердженим обласною радою. За словами Михайла Кривака, залишилися ряд населених пунктів, які ще не створили тергромади. Сама реформа передбачає, що всі населені пункти будуть включені в об’єднані територіальні громади. З Давидківцями діалог щодо об’єднання триває вже давно — близько півтора року. За словами Михайла Кривака, доля майбутньої ОТГ залежить від того, як на це об’єднання відреагують громади Хмельницького та Давидківців.
За словами Михайла Кривака, про приєднання до тергромади інших населених пунктів поки не йдеться:
— Наразі мова йде про об’єднання тільки з Давидківцями. На мою думку, реформа попрацює певну кількість часу і може призвести до того, що ця ОТГ буде розширювати свої межі. Інші ОТГ чи інші населені пункти не закріпачені, тому вони зможуть приєднуватися до Хмельницької міської ОТГ.
Як ми вже писали раніше, триватиме процес утворення громади орієнтовно ще два—три місяця. Для завершення цього процесу потрібне рішення трьох рад — Хмельницької міської, Давидковецької сільської та Хмельницької обласної.
Про перспективи майбутнього об’єднання ми вже запитували раніше у сільського голови Давидківців Олександра Ланкевича. За його словами, саме депутати Давидковецької сільської ради були ініціаторами створення ОТГ. Підняли це питання минулого року. Згідно з перспективним планом формування ОТГ, Давидківці мали належати до Копистинської ОТГ. Власну тергромаду з центром у Давидківцях створити не можуть, оскільки дехто з можливих сіл-учасників таку ініціативу не підтримав. Олександр Ланкевич розповів, чому саме Хмельницький обрали для формування ОТГ. За його словами, чимало мешканців села працює у Хмельницькому. Також у місті навчається багато дітей, і дістатися до нього простіше, аніж до Копистина.
Михайло Кривак розповідає, що об’єднання населених пунктів та створення ОТГ — це абсолютно різні речі. За його словами, включення якогось населеного пункту в межі, наприклад, міста — це компетенція Верховної Ради. Наприклад, так було колись із Книжківцями, Гречанами та Лезневим. Створення ОТГ передбачає об’єднання в спільну громаду кількох населених пунктів. В даному випадку передбачається об’єднання в ОТГ двох населених пунктів — міста Хмельницького та села Давидківці. Тобто село Давидківці так і лишається селом Давидківці, але воно вже буде в складі міської ОТГ.
Михайло Кривак розповідає, що від створення ОТГ не варто очікувати негайних економічних поліпшень. За його словами, об’єднання просто фактично узаконить те, що вже є, тобто інтеграцію громади Давидковець в громаду Хмельницького.
— Давидківчани працюють в місті, їхні діти навчаються в навчальних закладах міста. При цьому щоденні переїзди для них уже звичне явище. Після об’єднання Давидківці стануть, так би мовити, спальним мікрорайоном Хмельницького. І проблемою доїзду вже буде перейматися міська влада. Тому що ті незручності, які виникають у давидківчан, вже будуть для нас спільною проблемою. Ми будемо робити все, що їм було це зручно робити. Всі питання, які виникають перед громадою Давидковець, стануть нашими спільними питаннями, — розповідає Михайло Кривак.
Секретар міськради говорить і про вигоди для Хмельницького. Так, хмельничани та давидківчани спільно займатимуться розвитком індустріального парку. Як ми вже писали раніше, індустріальний парк розташований на окраїні Хмельницького неподалік Давидківців. Крім того, стічні води від індустріального парку будуть відводитися на очисні споруди в Давидківцях.
За словами Михайла Кривака, зараз немає підстав вважати, що у зв’язку з утворення ОТГ у будь-якій сфері станеться погіршення. Проте, за його словами, позитивний ефект від децентралізації на Хмельниччині відчули лише ті громади, які мали певні передумови для цього. Інші після об’єднання зіткнулися з багатьма труднощами.
Читайте також:
Коли у Хмельницький прибудуть нові тролейбуси та де вони можуть їздити
Хто і як визначить керівника індустріального парку «Хмельницький»
Міфи про адмінреформу або Чого бояться селяни, коли чують про Хмельницький
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.