Нові блоки ХАЕС можуть працювати на паливі зі США

-
Будівництво енергоблоку №3 готове на 80%, а №4 – на 25%, – директор МАГАТЕ.
-
Обладнання для 3-го й 4-го блоків ХАЕС закуплять в Болгарії.
-
Для їх роботи використовуватимуть американські тепловидільні збірки.
Майбутні 3-й та 4-й енергоблоки Хмельницької АЕС зможуть застосовувати паливо зі США. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив НАЕК «Енергоатом». Як доказ наводять цитату із листа керуючого директора Westinghouse Electric Sweden Азіза Дага.
- Westinghouse підтверджує можливість вчасно надати сумісну конструкцію ТВЗ для перших та наступних циклів ХАЕС-3, ХАЕС-4 на базі реактора V-466В. З огляду на часові графіки реалізації проєкту ядерного палива, ми рекомендуємо розпочати обговорення технічних деталей та визначити обсяг робіт з експертизи і реалізації проєкту палива вже найближчим часом.
У такий спосіб в «Енергоатомі» розвінчують «маніпулятивні заяви псевдоекспертів про неможливість використання американського палива на реакторах болгарської АЕС Belene, які Україна планує придбати у Софії». Мабуть, йдеться про допис експертки з питань ядерної енергетики Ольги Кошарної, в якому вона заявила, що «для такої моделі реактору паливо виготовляє тільки російська компанія ТВЕЛ», а Westinghouse потрібно розробити нове паливо.
В «Енергоатомі» додають, що у звіті з аналізу безпеки, наданого фахівцями, йдеться про те, що активна зона реактора ВВЕР-1000 V-466В складається з 163 тепловидільних збірок ТВ3-А. Саме такий тип ТВ3-А тривалий час використовується у складі активних зон реакторів ВВЕР-1000, що успішно експлуатуються в Україні. Зокрема й у Нетішині: в березні минулого року на Хмельницьку АЕС завезли перші партії американського ядерного палива.
Крім того, генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив про готовність енергоблоку №3 на 80%, а №4 – на 25%. Та додав, що організація допомагатиме Україні з безпековою складовою проєкту.
- МАГАТЕ готове і ми вже розпочали аналітичну роботу у певних напрямках щодо проведення оцінки безпеки. Це буде дуже цікавий проєкт, адже ніколи ще не було ситуації, коли одне будівництво зупинялося, а його напрацювання ефективно інтегрувалися в інший будівельний майданчик з використанням доведеної технології. Україні це вдається, вона знає, що з цим робити, – зазначив Гроссі.
Нагадаємо, на початку квітня Кабмін схвалив розроблений Міністерством енергетики проєкт закону України «Про будівництво енергоблоків № 3 та № 4 ХАЕС». В документі йдеться про місця розміщення енергоблоків, кількість реакторів, їх типи, характеристики, а також вимоги до проєктування та будівництва. У червні комітет ВРУ з питань енергетики та ЖКГ підтримав цей законопроєкт.
Варто зазначити, що будівництво третього та четвертого блоків ХАЕС почали за радянських часів, але так і не закінчили. Влада планує їх добудувати.
Також у Нетішині розпочалась підготовка до будівництва ще двох блоків — п'ятого та шостого. При цьому тут мають використати американські реактори AP-1000. Внаслідок цього ХАЕС має стати найпотужнішою у Європі. Її потужність складатиме до 6400 мегаватів. До російського вторгнення найпотужнішою була Запорізька АЕС з шістьма блоками загальною потужністю 6000 мегаватів.
Водночас як ми розповідали, 19 громадських організацій виступили проти добудови енергоблоків № 3 і № 4 Хмельницької АЕС. Вони закликають парламент і президента припинити розгляд та схвалення відповідного законопроєкту. Чому добудова, за їхньою версією, може бути небезпечною – дізнавайтесь тут.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.
Руслана Березовська Слободенюк
Володимир Шевчук
Серёга Матвейчук
Микола Кушнір reply Серёга Матвейчук
Валерий Дорогань