“Новатору” дозволили масове виробництво апартів для штучної вентиляції легенів.
Коштують вони в десятки разів менше ніж закордонні.
Чому у Хмельницькому скептично ставляться до приладу власного виробництва, дізнавалися журналісти vsim.ua.
Лікування важкої форми COVID-19 здебільшого не обходиться без використання апарату штучної вентиляції легенів. Для людей, які не можуть дихати самостійно або роблять це із великими зусиллями - ШВЛ має чи не вирішальне значення. До початку пандемії у Хмельницькому було 40 таких апаратів. В лікарнях області їх налічувалося 141.
Починаючи з березня, міські та обласні органи влади забили на сполох та почали шукати кошти у бюджеті на закупівлю додаткових ШВЛ. Придбати їх виявилося не просто через ажіотаж, та й ціни “кусалися”. Вартість одного апарата стартувала від 700 тисяч гривень. Відтак за розробку вітчизняного варіанту апарату ШВЛ взялися на Хмельницькому підприємстві “Новатор”.
Апарат вдалося розробити за 10 днів. Директор державного підприємства “Новатор” Олексій Свистунов прозвітував, що працездатність апарату дає йому змогу працювати без зупинки тижнями.
Він має інтуїтивно зрозумілий, простий інтерфейс. Він продубльований написами й застосунок його і використання буде максимально простим для медичного персоналу - розповів Олексій Свистунов в інтерв’ю “Радіо Свобода”.
ШВЛ від “Новатора” коштує значно дешевше, ніж його світові аналоги. Вартість одного приладу - 20 тисяч гривень. Щоб запустити такі ШВЛ у масове виробництво, потрібен був дозвіл від МОЗ. Вчора, 13 травня, “Новатор” такий дозвіл отримав.
Чи означає це, що тепер не потрібно буде витрачати кошти на дорогі закордонні прилади й лікування людей з легеневою недостатністю стане доступнішим, дізнавалися журналісти vsim.ua.
Про функції та роботу приладу нам розповів начальник управління охорони здоров’я ХМР, Борис Ткач. Він зазначив, що називати прилад апаратом ШВЛ не варто, адже він має зовсім інші функції та призначення. Скоріше, за його словами, “ШВЛ” від “Новатора” відповідає такому приладу, як мішок типу АМБУ.
Довідково: Мішок АМБУ - це ручний апарат для штучної вентиляції легенів, застосовується до пацієнтів з порушенням дихання. Він входить до складу реанімаційних карет швидкої допомоги, а також застосовується у відділеннях інтенсивної терапії та анестезіології. Основне призначення мішка АМБУ - дати можливість пацієнту дихати до моменту підключення електричного апарату штучної вентиляції легенів.
Цей апарат може тимчасово заміняти ручну роботу лікаря, коли пацієнт дихає мішком АМБУ. Тривалий час на апараті, який створив “Новатор” пацієнти перебувати не можуть. На етапі приймального відділення, швидкої допомоги, на етапі переведення пацієнтів з одного апарата на інший, цей апарат стане у пригоді й допоможе. Але лікувати на такому апараті хворих з пневмоніями неможливо. Цей апарат звісно має своє місце, ніхто не каже, що він непотрібний. Просто названий він занадто гучно. Апарат призначений для екстреної нетривалої допомоги: година, дві, три, але не більше. Хворі ж на COVID-19, які потребують підключення до апарату ШВЛ, перебувають на ньому щонайменше 2-3 дні, іноді таке лікування затягується більше ніж на тиждень. Тому для лікування апарати від "Новатора" не підходять, - каже Борис Ткач.
За словами посадовця, апарат від “Новатора” не може замінити дороговартісних закордонних аналогів. Адже має інші властивості. Та на порядок менші функціональні можливості.
Від закордонних апаратів ШВЛ, прилад створений “Новатором”, відрізняється усім. Це й фільтрація, і повітряно-кисневу суміш ШВЛ формує краще, як наш від “Новатора”. Це саме стосується й об’єму повітря, який вдихає пацієнт і тиску під яким він подається. Фактично всіх параметрів, які є в серйозних ШВЛ, тут немає. Через те, що його позиціонують на “Новаторі”, як ШВЛ, дехто може подумати ”навіщо нам купувати апарат за 1,5 мільйона гривень, якщо можна придбати готовий ШВЛ у нас за 20 тисяч”. Тому ще раз пояснюю, прилад “Новатора” - це не є апарат ШВЛ. Це апарат для забезпечення нетривалого тимчасового дихання пацієнта, - додає Борис Ткач.
Використовувати апарати, за словами Бориса Ткача, можна для екстреної медицини. Вони стали б у пригоді лікарям “швидкої”. Однак для цього потрібно перевести їх на живлення від акумулятора.
Ми говорили з виробниками та просили подумати над розробкою таких апаратів на акумуляторах. Вони компактні й переносні. Це було б дуже добре для “швидких”. Але поки вони прив’язані до мережі 220 вольтів. Ми готові взяти по кілька таких апаратів у наші стаціонари. До прикладу, поки готується апарат ШВЛ, то тимчасово пацієнт може бути на цьому апараті. Але для довготривалого лікування вони не придатні, - зазначив Борис Ткач.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Світлана Звонська
Андрій Маляр
Анонім
V.M. Varga