Інфекційне захворювання сказ у природі поширюють деякі дикі тварини і безпритульні собаки. Саме останніх у Хмельницькому періодично виявляють із ознаками сказу. Влітку цього року такий випадок зафіксували в мікрорайоні Ружична. А останній стався кілька днів тому на Львівському шосе. Мешканець багатоповерхівки помітив агресивну поведінку безпритульного пса. Згодом чотирилапий помер. Смерть від сказу підтвердили лабораторно. По всьому мікрорайоні оголосили карантин. Розповідаємо деталі ситуації та що передбачають карантинні обмеження.
Біля під’їздів на вулиці Львівське шосе нещодавно з’явилися оголошення від міської державної ветлікарні про вакцинацію від сказу домашніх собак і кішок. Призначили її на сьогодні, 22 грудня. Причини - виявлення цієї інфекційної хвороби у безпритульного собаки, що мешкав біля будинку 55/1.
Щоб дізнатися про ситуацію більше, ми звернулися до заступника начальника міської державної лікарні ветеринарної медицини Дмитра Романця. Він розповів, що до їхнього закладу звернувся чоловік, який помітив тварину з агресивною поведінкою біля свого будинку. Згодом пес помер. Небайдужий мешканець доставив його до лабораторії ветеринарної медицини. Там діагноз сказу підтвердили.
За словами мешканця цього будинку, він підгодовував того безпритульного собаку. Тож помітив його агресивну поведінку, яка спостерігалася протягом 3-4 днів. Згодом тварина померла, - каже Дмитро Романець.
Після виявлення сказу в померлої тварини, працівники міської державної ветлікарні повідомили про проведення щеплень домашнім тваринам. Оголошення про це розмістили біля усіх будинків, що знаходяться по сусідству з тими, де трапився інцидент. Як ми писали вище - призначили процедуру на сьогодні, 22 грудня, із 12 до 14 години. За словами Дмитра Романця, містяни не відповідально поставилися до даної ситуації. Адже явка була малою.
Крім того, на території усього Південно-Західного мікрорайону на 2 місяці ввели карантин. Згідно із інструкцією Міністерства сільського господарства і продовольства, в рамках карантину заборонено проводити виставки, виводки собак й вивезення тварин за межі міста чи за кордон.
Дмитро Романець каже, що вигулювати домашніх тварин в зоні карантину дозволяється за умови наявного щеплення від сказу. Робити його необхідно щороку. “Якщо впродовж 2 місяців не буде виявлено повторних спалахів сказу, карантинні обмеження знімають”, - каже Дмитро Романець.
Дмитро Романець каже, що першими ознаками сказу в тварин є порушення центральної нервової системи. Серед інших проявів - сильне слиновиділення, параліч глотки й відмова від води.
В обласному лабораторному центрі МОЗ України нагадують, що вірус сказу виділяється з слиною хворої тварини і передається через укус або ослинення відкритих ран. Після укусу необхідно провести місцеву обробку рани і негайно звернутися за медичною допомогою. Поранену поверхню рекомендують ретельно промити проточною водою з милом, а краї рани обробити 70% розчином етилового спирту або 5% настойкою йоду, накласти еластичну пов’язку.
Фахівці кажуть про те, що без своєчасного проведення щеплень проти сказу, це інфекційне захворювання має високий показник смертності. Саме тому вакцинувати тварину потрібно своєчасно і регулярно.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Ольга Андрооу
Valeriya Rosinskaya
Лариса Мякишева
Лариса Мякишева reply Лариса Мякишева
Valeriya Rosinskaya reply Лариса Мякишева
Саша Пашковський