Вони талановиті, працьовиті, хазяйновиті та привабливі. Чимало хмельничанок можуть похизуватися своїми досягненнями. Чи то вдалий бізнес, посада керівника, реалізація таланту або виховання дітей - зробити жінку успішною може будь-що.
Оксана Юхимович розпочала роботу вчителя понад 20 років тому. Тоді вона вперше переступила поріг НВК №10 і зрозуміла - тут її другий дім. Розпочала свою освітянську кар’єру із викладання економіки. Тоді заглибилася в написання посібників з цього предмету для дітей різного віку. Зараз за ними навчаються школярі в Сходу України та Криму. Оксана Антонівна - прихильниця наукових досліджень. Щороку вона є наставником чималої кількості доробків своїх учнів. Всі надбання педагога призвели до вручення їй звання Заслуженого вчителя України.
Наразі Оксана Юхимович викладає математику та інформатику. Вона зізнається: з кожним роком учні змінюються. Тож до них вона шукає особливі підходи. Наприклад, комунікує із ними в соцмережах.
В нашому інтерв’ю Заслужена вчителька розповіла, як звання відбивається на заробітку, методики у роботі з дітьми й пристрасть до наукового світу.
Оксано Антонівно, робота вчителя - це дитяча мрія?
— У мене бабуся, мама і тато були вчителями. Як правило, коли дитина зростає в такій сім’ї, вона або має бажання їх наслідувати, або навпаки - відчуває відторгнення. Саме останнє було зі мною.
Якою ви були ученицею?
— Я намагалася бути дуже самостійною і всі завдання виконувати сама. Так мене навчив один випадок. Мій тато був математиком. У той день він прийшов з роботи, а я саме розв’язувала задачу. Я дуже чекала, щоб він допоміг мені. Батько сказав, щоб я робила все сама. Тоді я розплакалася і вирішила, що ні на чию допомогу більше розраховувати не буду. Пам’ятаю, що в старших класах сама собі організувала режим роботи. До 23 години готувалася до вступу. Вранці я прокидалася о 5 годині й виконувала домашні завдання. Коли вступала, всі іспити склала на відмінно.
Скільки вищих освіт ви маєте і який фах здобули першим?
— Я маю три вищі освіти. Першу я здобувала в нашому Хмельницькому національному університеті. Тоді був невеликий вибір спеціальностей, тож я вступила на економічний. Моєю другою вищою освітою стала магістратура керівника навчального закладу. А наступною - спеціальність вчителя математики та інформатики.
Перш ніж потрапити на роботу в школу, де ви працювали?
У дитинстві ви не хотіли бути педагогом. Що змінилося?
— Коли ми повернулися з чоловіком в Україну, в мене виникло бажання спробувати себе в ролі вчителя. Можливо, через те, що в той період мої діти були школярами. Також вагому роль зіграла робота мого батька. Він був директором школи. Я слухала, як він розповідав про ті чи інші проблеми. І мені здавалося, що їх можна елементарно вирішити.
Перший досвід роботи в школі. Що запам’яталося?
— У нас із татом була домовленість, що в одній школі ми працювати не будемо. Коли він пішов на пенсію, мене взяли на роботу вчителем економіки та географії. Спершу це було всього кілька годин викладання. З часом я зрозуміла, що потрапила у свою стихію. Тоді все збіглося так, як я хотіла. Це були діти, які хотіли навчатися і дізнаватися щось нове. Був прекрасний колектив. У школі була дуже тепла й домашня атмосфера.
Ви одна з перших вчителів на Хмельниччині, хто запровадив вивчення економіки в молодших класах. Як до цього прийшли?
— У 2000-х роках економіку вивчали в школах із 7 класу. Тоді в Хмельницькому обласному інституті післядипломної освіти мене прийняли у свій творчий колектив. Ми почали писати посібники з економіки для учнів 5 і 6 класів. А згодом для 3 і 4 класів. Тоді економіку ми потужно розгорнули на Хмельниччині. Згодом посібники були перекладені на російську. Зараз за ними навчаються у Криму та російськомовних школах Сходу України.
Чи маєте серед учнів відомих хмельничан або тих, хто досяг успіху в різних сферах життя?
— Наприклад, одна моя випускниця працює в Одеській облдержадміністрації й обіймає серйозну посаду. Багато серед моїх учнів є відомих спортсменів, боксерів, хореографів. Є такі, хто має свій серйозний бізнес. Наприклад, був учень з інвалідністю. Я поговорила з його мамою і сказала їй не мучити хлопця, а перейти на індивідуальне навчання. В результаті, він став навчатися у такому форматі, а паралельно почав займатися бізнесом. В результаті, він досяг чималого успіху. Зараз я зустрічаю його на різних міжнародних конференціях. Він постійно мені розповідає про свої робочі поїздки за кордон. На кожний мій день народження і на День вчителя він присилає квіти та дякує, що я сприяла його навчанню вдома.
Оксано Антонівно, ви маєте звання Заслуженого вчителя України. Що воно означає для вас?
— Заслужений вчитель - це відзнака, нагорода, визнання і завершення певного етапу роботи. Адже є певний перелік надбань, які повинен мати вчитель на момент подання на це звання. Це статті, підручники й посібники. Всього цього в мене було в межах сотні. Також наукові роботи. Щороку я є наставником щонайменше 5 таких робіт. Я підбираю тему та даю поштовх учневі. У мене ще не було тих, хто б в результаті не зайняв призове місце. Звання Заслуженого вчителя України означає для мене, що я все роблю правильно. Це значить, що на різних рівнях мою роботу оцінили. Для мене це величезна відповідальність, адже ти втрачаєш право на помилку. Я весь час маю бути якщо не попереду, то хоча б в першому ряду. Я налаштовую себе на те, що не маю права зупинятися. Рухатися потрібно тільки вперед.
Чи відбивається на вашій зарплатні звання Заслуженого вчителя України?
— Так, відбивається. Це невеличка довічна надбавка зараз до зарплатні, а потім до пенсії. Ця сума є зовсім невеликою. Це не 3 і не 5 тисяч. Я навіть не можу сказати вам скільки. І не через те, що я приховую. Мене ніколи не цікавило, скільки та за що мені доплачують. Для мене викладати з самого початку було, як хобі, що потім стало приносити прибуток.
Які предмети ви зараз викладаєте і чи займаєтеся класним керівництвом?
— Економіка вже давно не обов’язковий предмет у школі. Раніше отримала третю освіту - вчителя математики та інформатики. Зараз я викладаю ці предмети. Також я класний керівник. У мене було вже три випуски. Кожен мій вихованець дорогий для мене та рідний, за кожним із них я пустила сльозу. Адже ці діти виросли та змужніли на моїх очах.
У чому особливість ваших підходів до учнів?
— На початку своєї роботи в школі я мала один підхід - ми робимо все так, як я знаю. Свій перший випускний клас я виховувала саме так. І недарма. У моєму першому випуску із 21 дитини було 11 медалістів, з яких 9 “золоті”. З тими дітьми ми разом робили всі домашні завдання, розбирали задачі після уроків. Нам потрібен був позитивний результат, тому все виконувалося за чіткими правилами.
— Коли прийшли наступні діти - був інший підхід, бо попередній із ними не спрацьовував. Їм потрібна була аргументація всього. Тобто йшов час на те, щоб я пояснила і переконала їх, чому треба зробити так, а не інакше.
— Зараз я починаю з дітьми працювати з 5 класу й відразу занурюю їх в науковий світ. Адже я його прихильниця. Вважаю, що вивчити табличку множення і розв’язати математичну задачу зможе кожен. А реалізуватися як особистість і заявити про себе - для цього потрібно вміти презентувати себе. Знаєте, як діти спинки виправляють, коли виступають на конференціях?
Чи змінилися ви, як вчитель, за роки викладання?
— З роками я навчилася вибачатися. Від педагогів тих часів в мені було закладено, що як сказав вчитель - так і має бути. Нічого подібного. Вчитель - це звичайна людина, яка може помилитися. Я завжди відкрита з учнями. Зі мною можна жартувати під час уроків. Але є жарти, а є справи.
Які дієві методики використовуєте у роботі з учнями?
— Комунікація дітей з батьками - один із моїх методів. Зараз батьки багато працюють і проводять зі своїми чадами мало часу. Тому я намагаюся налагодити контакт між ними. От нещодавно був захист проєктів про Тараса Шевченка. Його мета полягала в тому, щоб діти разом з батьками підготували якусь роботу. Наприклад, в одній родині вирішили вишити портрет Шевченка. Уявіть: сідає бабуся, мама і дитина - всі разом працюють. Звісно, перші пів години вони обговорюють, нащо я це вигадала. Але потім вони комунікують. В результаті - було підготовлено багато цікавих проєктів.
— А ще я виховую своїх дітей на прикладі успішних людей. Знаєте, хто вітав моїх випускників із завершенням навчання у школі? Ната Жижченко ( гурт “Онука”), Віктор Бронюк (ТІК), Світлана Тарабарова, Євген Галич (гурт O.Torvald) Рима Зюбіна, Наталя Мосейчук, … 40 відомих, знаменитих успішних… Бо стати успішним можна лише спілкуючись з успішними людьми...
Останнім часом була актуальна дистанційна освіта. Ви, як досвідчений педагог, що можете сказати про такий формат?
— Минулий рік був важким і для дітей, і для батьків, і для вчителів. Щоб записати відеоурок, потрібно було мати якісне обладнання. До того ж кожен вчитель шукав свій ресурс. Я, наприклад, працювала в Zoom. Або надсилала дітям відео пояснення тем. До того ж в умовах дистанційного навчання, учні стільки всього надсилали. Уявіть, кожен відправить фото зі зробленим завданням з математики. Це ж чимало картинок в день приходить. Де початок, де продовження роботи - не зрозуміло. Тому для вчителів, звісно, це було важко. А для учнів такий формат навчання - це багато можливостей. Адже в них з’являється купа вільного часу. Вони можуть пошукати різну інформацію в багатьох джерелах. Той, кому це потрібно - обов’язково використає дистанційне навчання на свою користь. Я вважаю, що здорове поєднання звичайного навчання із технічною складовою дистанційного навчання - прекрасна можливість для дітей досягти хорошого результату. А от для вчителя - це важче.
Якими соцмережами ви користуєтеся?
— Tik Tok мені не подобається, бо це не є платформою для спілкування. В Instagram я є, але це теж не для спілкування. Я користуюся Facebook. Там маємо спільноту нашого класу. Туди я надсилаю усілякі цікаві речі для учнів і їхніх батьків. Оголошення, привітання з перемогами, підсумок заходу, плани на майбутнє...
За час вчителювання в НВК №10 чи пропонували вам інші місця роботи?
— Так, пропонували. Кликали в обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. А також в інші навчальні заклади на посаду завуча. Та мені завжди було важливо мати клас. Я кайфую від того, що навчаю дітей, що спілкуюся з ними і спостерігаю, як вони ростуть.
Оксано Антонівно, що для вас успіх?
— Я вважаю себе успішною, бо я на вершині задоволення. А успіх - це і є вершина. Я якісно роблю свою роботу і отримую від цього тільки задоволення. Я не шкодую про жоден день, який провела в школі. Навіть якщо він закінчився слізьми. А в роботі не обходиться і без таких днів. Кожен день - це ще один здобуток чи досвід...Чи ще одне запитання на майбутнє. А, значить, рух вперед! До чергової перемоги, до чергової вершини!
Читайте також:
“Успішна жінка”. Марина Круть розповіла про шлях від “гаражів” до Євробачення
Успішна жінка. Інтерв’ю з директоркою Хмельницької дитячої лікарні