“Я дивлюсь із захопленням”, - директор “Планети” про змінений орендарями фасад кінотеатру

“Я дивлюсь із захопленням”, - директор “Планети” про змінений орендарями фасад кінотеатру
  • В приміщенні кінотеатру “Планета” відкрили ще один магазин. 
  • Орендарі одні за одним змінюють фасад архітектурної пам’ятки.
  • Чиновники вважають це за норму, історики ж бачать порушення. 

Будівля кінотеатру “Планета” має статус архітектурної пам’ятки лише сім років. Останнім часом з нею експериментують. Спочатку на фасад повісили екран, де щогодини “крутять” рекламу, кліпи і трейлери. А місяць тому в приміщенні затіяли ремонт. Як виявилось, для відкриття етно-магазину. Нові орендарі на фасаді зробили “навіс”, поставили скляні двері, а дизайн оформили орнаментом вишиванки.  До цього часу це приміщення орендував фотосалон.З приходом нових господарів зовнішній вигляд фасаду змінився. Думки людей розділились, почались дискусії. Одні вважають, що такі оновлення псують фасад “Планети”, інші - підтримують. 

Такий допис на своїй сторінці Фейсбук залишила активістка Альона Береза

Відео дня

 “Я дивлюсь із захопленням”
На початку тижня тут ще тривали ремонтні роботи, а зараз в “Планеті” вже працює магазин вишиванок і сувенірної продукції. За коментарями ми звернулись до директора обласної фірми “Кіновідеопрокат” (кінотеатр “Планета” - прим.автора) Андрія Олеся. З журналістами він спілкується не надто охоче. В телефонному режимі пояснює:

- Фасад погоджений з благоустроєм і комісією при управлінні культури (консультативна рада при управлінні культури, національностей, релігій і туризму Хмельницької ОДА, - прим.автора). Тому ніяких питань немає. Мені особисто дуже подобається, я дивлюсь із захопленням. Те саме стосується і екрану. Комісія все затвердила. Я дію в рамках закону, - прокоментував директор кінотеатру Андрій Олесь.

За його словами, новий орендар приміщення буде сплачувати 430 гривень за один квадратний метр. Був відкритий конкурс, де обрали підприємця. Загальну ж суму, яку заклад отримує від всіх орендарів приміщення, Андрій Олесь називати не хоче.

Відповідальність несе власник
Будівля кінотеатру “Планета” належить до комунальної власності Хмельницької обласної ради. Вона є в переліку “щойно виявлених об’єктів культурної спадщини за видом - історія”.

За законом “Про охорону культурної спадщини”, відповідальність за стан і збереження архітектурних пам’яток несе власник. Закон пише, що управління культури має стежити за станом об'єктів культурної спадщини і накладати штрафи за правопорушення. Порушення можуть знайти, якщо власник не утримує приміщення в належному стані або використовує пам’ятку для нового будівництва. Також на пам’ятках архітектури забороняють проводити такі роботи, які можуть порушити її автентичний вигляд. Та за дотриманням цих вимог майже ніхто не стежить. Достатньо глянути лише на Проскурівську. 

“Перше питання кінотеатру - заробляти гроші”
Кінотеатр належить до переліку об’єктів архітектури і містобудування Хмельницького. Тому за коментарем ми звернулися до управлінні культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької ОДА. Там жодних порушень не вбачають. 
“Планета”  - це нововиявлена у 2010 році пам’ятка , яка була занесена в реєстр. Але подивіться на художній музей, де є валютний магазин. А з кінотеатру «Планета» знято все фінансування, - пояснює начальниця управління Ірина Трунова. – Треба дивитись глобальніше на речі. Раніше тут було кафе – ніхто не звертав уваги. Якщо цей магазин підтримує наше українське, то чому ні? В закладу перше питання – заробляти гроші, щоб зберегти колектив.

 “Фасад переробляти не можна”

Кінотеатр “Планета” вважається пам’яткою архітектури місцевого значення. Як розповідає журналістам vsim.ua провідний науковий співробітник обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін, він збудована у 1949-1953 роках. Спочатку там було пожежне депо. 


Там де зараз зал кінотеатру, колись були ворота, туди заїжджали машини. А сама вежа – це пожежна каланча. Пожежне депо пропрацювало до початку 80-х років. Потім тут відкрився дитячий кінотеатр «Планета». Будівля цікава тим, що там є пам’ятна дошка, де вказано, що її збудував архітектор Гнат Чекірда (відомий у Хмельницькому архітектор в повоєнний час, - прим.автора). Саме за його проектами після війни був зведений Будинок Рад на майдані Незалежності, - говорить Сергій Єсюнін.
Історик вважає, що прибудов на історичній пам’ятці не має бути. Щоправда, не заборонено виконувати роботи всередині приміщення. Табу - фасад будівлі. 
Те, що зараз роблять, недоречно. Не можна, аби змінювались об’єми будівлі і автентичний фасад. Якщо вікна чи двері були заплановані архітектором, то змінювати цього не можна. Якщо ж це тимчасові рекламні конструкції чи екран - то ще можливо. В будь-якому випадку, це має бути обумовлено, на відстані від фасаду і таке, що легко демонтується, - пояснює краєзнавець. 

Читайте також: «Хмельницький – місто без обличчя»: як руйнуються історичні пам'ятки



Друзі, а що Ви думаєте про такі зміни? Діліться своїми думками у коментарях. 

 

 

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (3)
  • IGOR
    Ну если сравнивать старую ужасную "будку" - Kodak, и то, что сделали сейчас, то то, что сейчас - несравнимо выигрывает...

    А по дисплею - неоднозначное мнение. Зачем монтировать биллборд в историческое здание?
    Ваня Ігнатенко reply IGOR
    бо треба збивати гроші з чого тільки можна і не можна. Комісії дали грошей - нате вам дозвіл. Скоро все заліплять
  • Інна Реп'яшко
    Базарний менталітет з нас так і пре, щоб побільше наліпити, по-багачє, заліпити все вивісками, рекламою
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Хмельницького за сьогодні
19:09 На Хмельниччині попрощались із п'ятьма військовими. Історії героїв photo_camera 18:17 На війні зазнав поранень депутат Хмельницької облради Анатолій Панчук 17:39 Неділю зіпсує негода: прогноз на 11 травня для Хмельниччини 17:07 У нацпарку на Хмельниччині зафільмували сарну та пояснили її «неохайний» вигляд Від читача 14:34 📱Google виправив небезпечну вразливість нульового дня* для Android, яка вже експлуатується хакерами 16:06 Вважався зниклим безвісти: на Хмельниччині попрощалися з воїном Андрієм Іщенком photo_camera 15:03 Смертельна ДТП на Хмельниччині: засудили двох водіїв, один з них — військовий 14:03 Виплати до Дня Незалежності у 2025 році: хто отримає та як подати заяву 13:04 Смерть матері у лікарні: жителька Хмельниччини хоче притягнути лікарню до відповідальності 12:29 На Хмельниччині очікуються заморозки вночі – синоптики 11:37 Три зміни у транспорті, яких варто очікувати хмельничанам 11:07 За проректора Хмельницької прикордонної академії внесли заставу 10:03 На Хмельниччині був приватизований аеродром — суд скасував рішення 09:04 На Хмельниччині 22 підприємці отримали гранти для розвитку власної справи
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому
keyboard_arrow_up