Штурм СБУ і стрілянина: пригадуємо події у Хмельницькому 9 років тому

Зібрали для вас найважливіші події 18-20 лютого 2014 року, які трапилися в Хмельницькому.
У понеділок, 20 лютого 2023 року, українці відзначають День пам’яті Героїв Небесної Сотні. 9 років тому 107 громадян нашої держави віддали свої життя захищаючи нашу з вами свободу на Майдані у столиці.
Серед них є й хмельничани. Дмитро Пагор та Людмила Шеремет загинули під час штурму будівлі СБУ в обласному центрі. У 2015 році саме 20 лютого визначили днем пам’яті загиблих під час Революції Гідності.
Пропонуємо пригадати як вона проходила на Хмельниччині та що відбувалось 18-20 лютого в місті.
18 лютого
-
У Києві повним ходом тривали протести, розпочались перші розстріли мітингувальників. У відповідь на це хмельничан закликали виходити на протести у своєму місті.
-
Також в столиці хмельничани були в епіцентрі подій.
— «Беркут» захопив палац «Свободи» Жовтневий і тримає нас. Ми стоїмо у першій шерензі зі щитами від Інститутської. Всі готові вмирати тут, — по телефону розповідав «ВСІМ» свободівець Віктор Бурлик, який тоді знаходився у Києві.
-
У Хмельницькому ж оголосили мобілізацію на майдані. Містяни колоною пройшли центром міста, закликаючи людей виходити на майдан.
-
Станом на 23:00 18 лютого на майдані Незалежності в Хмельницькому вже було з понад півтисячі людей.
19 лютого
-
У Хмельницькому скасували усі святкові та розважальні заходи.
-
На євромайдані в обласному центрі заходилось більше півтисячі людей.
-
Тим часом під будівлею СБУ в зак протесту мітингувальники почали зводити барикади. Ліворуч від центрального входу до будівлі Служби безпеки України майданівці складали скати та будували загороди.
— Барикади висотою десь по плечі, виглядає так, ніби загороджують вхід поруч з тролейбусом, — повідомляв очевидець подій Валерій Рабієвський.
-
Колона з майдану Незалежності рушила до стін СБУ. Тієї ночі, 19 лютого, з Хмельницького на Київ, за повідомленнями активістів, мав вирушати автобус з працівниками СБУ. Автобус дійсно був, однак силовики ним не змогли скористатися, бо завадили активісти майдану.
-
Станом на 17:53 під стінами СБУ активісти розливали коктейлі Молотова, вони захопили автобуси та заблокували правоохоронців у будівлі, а у захоплених тролейбусах поскладали скати.
-
Силовикам не давали вийти з будівлі та сісти в автобуси. Розпочалась стрілянина. У відповідь силовики відкрили вогонь з автоматів.
-
Під час штурму підстрелили жінку. Кулі потрапили в область грудей і голову. Ще двом хлопцям поцілили в руки та ноги. А молодому хлопчині поцілили в голову. Люди постраждали від куль бійців спецпідрозділу «Альфа».
-
Після цього шоковані майданівці захопили тролейбус і за допомогою його виламали ворота у СБУ.
-
Мітингувальники кидали коктейлі Молотова у вікна СБУ. Тоді підпалили вхід до будівлі. Частину неба затягнуло чорним димом. Майданівці скандували "Ганьба!". Спочатку вогонь палав здебільшого на вулиці, згодом полум’я було й у середині. Хлопці постійно підносили п’ятилітрові бутлі з бензином та мішки із порожніми пляшками. Другий поверх СБУ палав.
-
Ближче до 22 години люди оголосили три основні вимоги. Вони хотіли відставки начальника СБУ у Хмельницькій області. Також мітингувальники закликали бійців «Альфа» вийти без зброї та «здатися» тих, хто відкрив вогонь.
-
Загалом, того дня до швидкої звернулося чотири людини. У них поранення у ноги та руки, одному попали у живіт. Всіх потерпілих доставили до міської лікарні. Хмельничанку, яку підстрелили у голову, прооперували нейрохірурги. Згодом стало відомо, що від пострілу силовиків загинув 21-річний хмельничанин Дмитро Пагор. Він отримав вогнепальне поранення в голову.
-
До ночі більшість мітингувальників повернулися додому. Та біля СБУ опівночі ще горіли скати.
20 лютого
-
Зранку під будівлею СБУ все ще горіли шини. А на майдані Незалежності тривав мітинг. Активісти агітували людей створювати загони самооборони у Хмельницькому.
-
Згодом на територію СБУ впустили сім активістів – 5 жінок і двох чоловіків. Активісти винесли звідти гільзи, порожні магазини, снайперський приціл та дорогий алкоголь. З двору СБУ вивезли зброю у машинах. У мішках та пакетах активісти винесли оптичні приціли, протигасники, медикаменти, одяг, взуття, блокноти, мотузки і навіть невикористані презервативи.
-
Керівництво обласної Служби Безпеки взяло на себе відповідальність за вогнепальні поранення людей під час штурму приміщення протестувальниками. Начальник СБУ Віктор Крайтор написав рапорт та на колінах благав прощення.
-
У Хмельницькому 16 регіоналів вийшли з партії. А губернатор області Василь Ядуха, ймовірно, втік з країни.
-
На Майдані у Києві вбили двох вчителів із Старокостянтинова та Шепетівки — Бондарчука Сергія та Миколу Дзявульського. Також застрелили одного із сільських голів Кам’янеччини — Анатолія Корнєєва.
-
Також стало відомо, що під час штурму СБУ хмельничанка Людмила Шеремет отримала важке вогнепальне поранення у голову і померла у лікарні.
Нагадаємо, під час кривавих подій лютого 2014 року загинуло десятеро мешканців області: Сергій Бондарчук, Микола Дзявульський, Анатолій Корнєєв, Артем Мазур, Людмила Шеремет, Дмитро Пагор, Олександр Клітинський, Олександр Подригун, Віталій Васильцов, Володимир Чаплінський.
А що ви пам’ятаєте про події 9-річної давнини? Діліться своїми спогадами у коментарях.
Читайте також:
-
Яким був початок війни для хмельничан: згадуємо новини на «ВСІМ»
-
Небесна сотня Хмельниччини. Пам'ятаємо тих, хто загинув під час Революції гідності
-
20 лютого відзначаємо День Героїв Небесної Сотні: події дев’ятирічної давнини
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
ХУСТ ЛЕНОВ
Читач38
Pavel Kondrashov
Валерий Дорогань
Валерий Дорогань reply Валерий Дорогань
Валерий Дорогань reply Валерий Дорогань
Наталія Герщук reply Валерий Дорогань