На хмельницьких кладовищах гуляє сміття і горить гілля

На хмельницьких кладовищах гуляє сміття і горить гілля
Хмельничани готуються до Провідної неділі, впорядковуючи могили родичів. І цей процес не проходить безслідно. На міських кладовищах «зростають» гори відходів, які не поспішають вивозити.

У Хмельницькому, як і по всій Україні, люди готуються до поминальної неділі. Журналіст «ВСІМ» побував на кладовищах міста та помітив, що приготування до свята тривають. Краяни впорядковують місця захоронення родичів, підсаджують квіти.  

Видно, що люди роблять усе, аби  упорядкувати могилки. Старі штучні квіти та бур’ян хмельничани або акуратно складають до купки, які потім комунальники вивозять на полігон побутових відходів, або забирають з собою. Але так це має виглядати в ідеалі. Насправді ж на кладовищах утворилися стихійні сміттєзвалища. У спеціалізованому комунальному підприємстві «Хмельницька міська ритуальна служба» журналістів запевнили, що гори сміття – сезонна проблема. До їх коментарів  ми повернемося пізніше.  

Є паливо – нема сміття

Відео дня

Кладовище  на Шаровечці - найбільше в Хмельницькому. Із 1964 року тут поховали близько 90 тисяч людей. За стільки років вільних місць майже не залишилося, тому ховають або родичів померлих, або тих, хто наперед «забив» собі місце.

На кладовищі стихійне сміттєзвалище майже впритул наблизилось до могил. Його розміри неприємно вражають. На території довшиною близько 200 метрів лежать гори відходів, орієнтовна ширина - 50 метрів. Тут і штучні квіти, і купи гіляк, пакети, пластикові та скляні пляшки, старі пам’ятники...  Але сміття не просто «наростає». Аби приховати  наслідки свого діяння чи то самі люди, чи працівники кладовища спалюють його. Обгорілі залишки ніхто не забирає.  Запах від горілого стоїть такий, що аж «очі ріже». А коли вітер дме в сторону міста, то його чути навіть на «Катіоні». 

У спеціалізованому комунальному підприємстві, про яке ми згадували вище, визнають, що гори сміття на Шаровечці є, але серед нього практично немає таких відходів, як пластмасові квіти. І навіть більше - усе сміття сортується і вивозиться. А те, що неможливо, як то кажуть, «взяти в руки», просто засипають землею.

- На кладовищі не повинно бути ніякого сміттєзвалища і ми його не організовували. Ми просто змушені прибирати те, що викидають люди, - каже начальник  спеціалізованого комунального підприємства «Хмельницька міська ритуальна служба» Зоя Івко. -  В нас постійно працюють два трактори і три машини, які вивозять усе на міське звалище. Робити вони можуть це настільки часто, наскільки дозволяють наші запаси пального.

Проблема у традиціях?

Зоя Івко переконує, що на кладовищі сміття не палять. А якщо воно і загорілося, то це діло рук хмельничан. За її словами, винні люди і в тому, що смітять, а за ними просто не встигають прибирати. Нарікають комунальники і на «любов» до пластмасових квітів.

- Я сама не є прихильником використання пластмасових квітів. І завжди агітую людей, аби вони їх не використовували. Особисто я стараюсь на могилках садити живі квіти. Але й часом ставлю штучні. Просто так уже в нас заведено, - розповідає «ВСІМ» Зоя Івко.

Хоч сама начальниця проти штучних прикрас, але при вході на кладовище працюють магазинчики, що реалізовують їх. Та й на території комунального підприємства «Хмельницька міська ритуальна служба» магазинчики не зачиняють.

За  словами Зої Івко, в західних регіонах України, зокрема на Тернопільщині, і в країнах Європи люди більш скромно прикрашають місця поховання своїх близьких.  Тому і сміття на тамтешніх кладовищах менше.

Обіцяють прибрати до літа

На кладовищі в мікрорайоні Ракове, що знаходиться на відкритій території,  пакетики і штучні квіти розносить вітер. Ними встелена земля навкруги кладовища, і здалека здається наче тут ростуть польові квіти… Наблизившись, розуміємо, що це  «гуляє» сміття.

Непотріб люди акуратно складають біля сміттєвих баків, а ті в свою чергу стоять вверх дном. Зоя Івко пояснила, що вони перевертають контейнери, аби не пошкодити трактором під час погрузки.

Прибиранням кладовищ займаються працівники того ж спеціалізованого комунального підприємства.  Напередодні Поминальної неділі роботи у них чимало. Порівняно із кладовищем на Шаровечці, тут смітник менший. Але він також є.

- Я запевняю, що на Поминальну неділю кладовища Хмельницького будуть чисті. А те сміття, яке ми фізично не встигнемо вивезти, ми приберемо до літа, - говорить Зоя Івко.

Після поминальної неділі, яка припадає на 19 квітня, комунальники беруться за пам’ятники Хмельницького, які вони повинні привести в ідеальний порядок до святкування 70-ої річниці перемоги над нацизмом і закінчення Другої Світової війни. А наступним завданням, як запевнила Зоя Івко, буде прибирання кладовищ. Комунальники мають справитися із тоннами сміття до кінця травня. Встигнуть вони чи ні, дізнаємося вже зовсім скоро.


Нагадаємо, сайт vsim.ua розпочав проект «Чистий Хмельницький».  

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (8)
  • Анонім

    Да... Пером махать, это не метлой...
  • Анонім

    С какой целью преувеличение ????Дыма маловато чтобы до Катиона дошел!!!!
  • Анонім

    Автор пишет "что вижу, то пою". А анализ провести нельзя?
  • Анонім

    засралися навіть на цвинтарі де спочивають наші предки
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Хмельницького за сьогодні
16:34 Хмельничанка Дар’я створює для загиблих вічні букети. Найбільший зробила для полеглого чоловіка photo_camera 16:02 На Хмельниччині ексдиректор відшкодує 330 тисяч за незаконне звільнення працівників 15:19 Аварія з чотирма травмованими: на Шепетівщині судитимуть винуватця 14:51 Безкоштовні квартири від міськради. Звідки беруться та хто отримує Від читача 11:45 Підприємствам теплопостачання продовжили режим ПСО 14:05 На Хмельниччині голову ВЛК спіймали на хабарі 13:12 Майже 120 тисяч гривень віддали аферистам мешканці Хмельниччини 12:24 На Хмельниччині чоловік наловив риби на 150 тисяч: в поліції відкрили провадження photo_camera 11:46 Сім’ям загиблих воїнів з Хмельницького району вручили нагороди: імена Героїв photo_camera 10:45 На авто хмельничанина впало дерево. Він відсудив в комунальників майже 80 тисяч 09:35 На Хмельниччині прощаються із військовим і начальником ТЦК Павлом Джигуном 20:58 Герою Олександру Швецю встановили дошку пам’яті у Кам’янці-Подільському 20:08 На Хмельниччині 30 громадян задекларували свої доходи на мільйон 20:06 Рідним загиблих воїнів з Хмельницького району вручили ордени «За мужність» 19:29 5 депутатів з Хмельницького не задекларували житло (СПИСОК) 18:16 15 років за ґратами проведе хмельничанка, яка навела ракети на Полонщину 18:06 Що задекларували лікарі хмельницьких МСЕК: проаналізували статки голів комісій photo_camera 17:45 У Старокостянтинові масово звільняються лікарі: деталі 17:19 Захисник після реабілітації склав іспит в автошколі для осіб з інвалідністю на Хмельниччині
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому
keyboard_arrow_up