Вступна кампанія у розпалі. Абітурієнти до 25 липня визначались з тим, де хочуть навчатись. Вже зараз виші оприлюднили рейтингові списки. Рекомендації до зарахування на місця державного замовлення є на сайтах ВНЗ і в самих закладах.
У хмельницьких вишах скаржаться на брак заяв. Вступників стало менше. Кажуть, абітурієнти просто бояться ЗНО.
Журналісти vsim.ua пройшлись по кількох університетах і поцікавилась, як проходиться вступна кампанія.
У Хмельницькому національному університеті кажуть, кількість заяв цьогоріч зменшилась. Якщо раніше їх загальна кількість була 12 тисяч, то тепер – 10 200. Директор центру аналітики, моніторингу та організації навчального процесу ХНУ Віктор Лопатовський говорить, що торік на бюджет дозволялось подавати 15 заяв, а цього року – лише 9. Через це зменшилась кількість вступників. Також була менша кількість школярів, які складали зовнішнє тестування.
- На базі повної загальної середньої освіти торік було 330 місць на бюджет. Цього року їх вже 424. Вступники мають принести документи на зарахування до 5 серпня. Якщо не принесуть, ці місця передають пільговикам. Інваліди дитинства або 1-2 групи матимуть пільги тоді, коли будуть вакантні бюджетні місця. Наприклад, якщо на спеціальністю рекомендовано десять чоловік, але двоє відмовились, то ці два місця рекомендуємо для переведення, - пояснює Віктор Лопатовський.
Читайте також: Хмельницькі абітурієнти не можуть подати документи до вишів. Електронна система «висить»
Популярними спеціальностями серед абітурієнтів тут залишається туризм, менеджмент і готельно-ресторанна справа. Натомість, технічні спеціальності навпаки. Зате, як додають у виші, з 50 поданих заяв, може бути рекомендовано 15-20 людей на бюджет.
У Хмельницькому університеті управління та права кажуть, цього року отримали від вступників 1425 заяв. Зараз приймають на заочну форму навчання. Рейтингові списки на перший курс оприлюднили ввечері 1 серпня. Однак в Міносвіти це обіцяли зробити раніше. За словами відповідального секретаря приймальної комісії ХУУП Віктора Захарчука, все через те, що приймальні комісії перераховували дані від вступників.
- На перший курс є 60 бюджетних місць. Зараз люди приходять і подають договори, мають зробити це до 5 числа. Найбільше заяв вже подали на юридичний факультет, а найбільший конкурс на магістратуру – право. Якщо документи приносять вчасно – зараховуємо. Якщо ні, то втрачають право на бюджет. Хоча таких мало. Якщо і відмовляються потім, то це близько 5% абітурієнтів, - каже Віктор Захарчук.
Для порівняння вирішили поцікавитись, як йде вступна кампанія до приватних закладів. Обрали університет економіки і підприємництва, де є тільки контрактна форма навчання. За словами ректора Олега Желавського, цьогоріч заклад отримав 104 заяви – на університеті і 85 – на коледж на три основні напрямки спеціальності. За його словами, це трохи кращий показник, ніж минулого року.
- Кількість заяв недостатня, як би того хотілось. Демографічна ситуація впливає. Про приватні заклади освіти люди чомусь не завжди хорошої думки. Також випускники зараз їдуть вчитися за кордон, бо бояться ЗНО, - каже Олег Желавський.
Тут були в тренді такі спеціальності як менеджмент та інженерія програмного забезпечення. Меншим попитом користується облік і оподаткування, торгівля і біржова діяльність.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.