Самозахист чи розвага або Про зброю у Хмельницькому

Самозахист чи розвага або Про зброю у Хмельницькому
У Хмельницькому лише офіційно зареєстровано близько 7 тисяч власників різноманітних пістолетів та рушниць. Щомісяця за дозволами звертається близько 200 хмельничан. Хоча у магазинах попит на цей товар зменшився, проте на вулицях озброєних людей побільшало.

-  Одні за дозволом приходять вперше, інші ж бажають продовжити термін раніше оформлених. Останніх ми постійно контролюємо. Коли у когось закінчується термін, то ми телефонуємо та нагадуємо про себе, - розповідає «ВСІМ» старший інспектор дозвільної системи Хмельницького відділу поліції Володимир Войтюк.

Стрілки – затримані  

Злочини із застосуванням зброї фіксуються все частіше. Питання про власну безпеку і контроль за зброєю стає все актуальнішим. Хоч Хмельницький вважають спокійним та безпечним містом, останнім часом про власну безпеку задумується все більше містян. Нещасних випадків із застосуванням зброї не меншає. Вони стаються як під час полювання, так і на роботі. Про один з таких випадків наприкінці минулого року повідомляла «ВСІМ». Тоді у мікрорайоні Гречани охоронець одного із приватних підприємств стріляв із мисливської рушниці у трактористів. Правоохоронці тоді сказали, що чоловік був п’яним та не контролював своїх дій.

Відео дня

Добре пам’ятаємо історії 49-річного Олександра Рачкова, або «проскурівського стрілка» (так його прозвали  медійники).  Цей чоловік  у листопаді минулого року «підняв на вуха» усю поліцію міста. З вогнепальної зброї він поранив  продавчиню магазину «Карат» та її цивільного чоловіка. Тікаючи від поліції, він підстрелив ще одного хмельничанина. Уже з кайданками на руках він не міг пояснити поліції, чому так вчинив та за що поцілив у людей.

Не пройшло багато часу і  кулі «засвистіли» знову. Не впоравшись з емоціями, із резинового травмату раніше судимий чоловік підстрелив двох хмельничан. Це було у лютому. Дозволу на зброю він не мав. Каже – це була самооборона.  

Атошників перевіряють на вокзалі

За час військових дій на Донбасі нелегальна зброя з областей, нині охоплених бойовими діями, потрапляє в інші області. Щодень на залізничному вокзалі Хмельницького лінійний відділ поліції перевіряє до 40 військових. Процедура проходить за допомоги металошукачів. Також на наявність військових трофеїв перевіряють пасажирські і вантажні потяги. За 2 місяці року кількість виявлених фактів незначна - 2 випадки.  До прикладу, у 2014 році з АТО привезли значно більшу кількість різноманітної зброї. Задокументували 14 фактів незаконного поводження зі зброєю військовими, серед них є й ті, які повернулися зі Сходу.

 

Без ліцензії «ні-ні»

Бурхливе обговорення викликала петиція до Петра Порошенка. В президента просили легалізувати вільне носіння зброї. Вона знайшла чималу підтримку, зібравши 36 тисяч підписів. Та Порошенко негативно відізвався про таку ініціативу. Під час одного із своїх виступів він наголосив, що проведенні дослідження показують, що проти вільного носіння зброї виступають більше 80% українців.

 Щоб дізнатися, чи не зросли продажі пневматичної, травматичної та мисливської зброї, журналісти «ВСІМ» запитали у хмельницьких продавців та поліцейських.

У Хмельницькому працюють чотири магазини, які мають право реалізовувати зброю. Вибір товару у них різний, та не досить великий. Ціни різноманітні: від 2 тисяч гривень за травмат до кількох десятків тисяч за рушницю. На питання про можливість придбати пістолет чи щось інше без документів, відповідають категоричною відмовою і не хочуть вести розмову.

Більше пропозицій нелегальної купівлі-продажу можна зустріти на різноманітних інтернет-форумах. В повідомленнях невідомі пропонують свої послуги, завдяки яким можна без будь-яких документів купити зброю. Та домовитися з ними досить важко. За дещо незрозумілою логікою вони розміщують оголошення із пропозицією, але при розмові дають зрозуміти, що працюють із перевіреними людьми або за рекомендацією.

Поліцейські кажуть – усе ретельно контролюють, а всіх власників зброї знають в обличчя. Принаймні, зареєстрованих. Мовляв, боятися не варто. Адже не кожну зброю можна вільно переносити чи перевозити із собою. Є її види, які люди спеціально купують для самозахисту. Та якщо людина пересувається із мисливською чи іншою вогнепальною зброєю, то в неї, окрім дозволу, вимагають також те, щоб вона була в розрядженому стані та чохлі. Також власник має пояснити те, з якою метою та куди її перевозить.


Щоб не було проблем

Та поки система не дозволяє просто прийти у магазин та купити пістолет чи рушницю для того, щоб в разі чого дати опір злочинцю. Для цього потрібно пройти навчання, підтвердити, що ти здоровий та подолати непросту бюрократичну тяганину.

- Законодавство дозволяє громадянам України бути власниками мисливської гладкоствольної та нарізної зброї, газової зброї та спецзасобів. Пневматична зброя не потребує дозволів та реєстрації, якщо її калібр до 4,5 мм, - розповідає «ВСІМ» Володимир Войтюк.

Законодавчо також встановлено віковий ценз для кожного із видів зброї:

Газова – від 18 років

Мисливська гладкоствольна – від 21 року

Мисливська нарізна – від 25 років

Кожен, хто захоче отримати право на придбання та володіння зброєю повинен пройти обов’язкову процедуру. В першу чергу потрібно подати загальну медичну довідку із фотографією. Після цього потрібно пройти двотижневий курс навчання. Його вартість становить до 400 гривень. Окремо потрібно оплачувати практичні заняття.

Після навчань потрібно скласти відповідні іспити. Саме на їх підсумками визначається те, чи людина знає правила та порядок зберігання, використання та носіння зброї. Кожного бажаючого отримати дозвіл в поліції перевіряють на наявність судимості. Також правоохоронці складають характеристику на особу та перевіряють наявні умови для зберігання зброї.

- Дозвіл дійсний на всій території України. Лише після його отримання можна буде купувати зброю. Зареєструвати її необхідно протягом 10 днів після придбання. Сам дозвіл діє протягом трьох років. Після спливу цього терміну його можна продовжити. Але вже без проходження навчання, - розповідає «ВСІМ» Володимир Войтюк.

Нагадаємо, з 1 по 31 березня у Хмельницькому триватиме місячник добровільної здачі зброї.

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (4)
  • Григорий Синюк
    Кожному захиснику  Батьківщини(не турісту)  з метою заохоченя,  а насправді вирішеня проблеми яка є в даний час є в Україні-потрібно демобілізувати  зі своєю зброєю! МИ недурніші  Швейцарії. Понабирали в Поліцаї дротиків, які не знають як своєми величезними можливовстями (топто ЗАКОНОМ)  користуватися! Поставте УДАР на людей,які готові вітдати своє житя!
  • PAL
    Все кто при владе, все вооружены. Они сцат вооружонного населения. Каждый гражданин должен иметь право защищать свою жизнь, жизни близких людей и свою собственность и даже с оружием в руках. Иначе все бла-бла-бла.
  • Анонім
    Гадзіна тоже бігає від правосуддя з пістолетом
    Анонім reply Анонім
    його вже зловили давно
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Хмельницького за сьогодні
10:41 До Дня матері голова Хмельницької облради привітала матусь в перинатальному центрі 10:01 Камʼянецький ФК Епіцентр — чемпіон першої ліги play_circle_filled 09:41 У Жилинцях на місці пожежі виявили двох загиблих: деталі 09:08 Протягом доби рятувальники загасили три пожежі на Хмельниччині Від читача 14:34 📱Google виправив небезпечну вразливість нульового дня* для Android, яка вже експлуатується хакерами 19:09 На Хмельниччині попрощались із п'ятьма військовими. Історії героїв photo_camera 18:17 На війні зазнав поранень депутат Хмельницької облради Анатолій Панчук 17:39 Неділю зіпсує негода: прогноз на 11 травня для Хмельниччини 17:07 У нацпарку на Хмельниччині зафільмували сарну та пояснили її «неохайний» вигляд 16:06 Вважався зниклим безвісти: на Хмельниччині попрощалися з воїном Андрієм Іщенком photo_camera 15:03 Смертельна ДТП на Хмельниччині: засудили двох водіїв, один з них — військовий 14:03 Виплати до Дня Незалежності у 2025 році: хто отримає та як подати заяву 13:04 Смерть матері у лікарні: жителька Хмельниччини хоче притягнути лікарню до відповідальності 12:29 На Хмельниччині очікуються заморозки вночі – синоптики 11:37 Три зміни у транспорті, яких варто очікувати хмельничанам
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому
keyboard_arrow_up