Сьогодні ми запросимо вас трохи далі від звичних маршрутів, котрі не перевищували 50-80 кілометрів, і попрямуємо на південь нашої області, у Кам’янець-Подільський район до мальовничого села Жванець.
Жванець від обласного центру відділяє 114 кілометрів, тож плануйте подорож на вільний день, тим більше, що у самому селі якоюсь годинкою не обійдешся, бо подивитися там є на що. Минаємо Кам’янець та головною трасою на Чернівці доїжджаємо мало не до Дністра. Останнє село перед кордоном області і буде старовинний Жванець.
Жванець вперше згадується у далекому 1431 році як дар від короля Владислава-Ягайла і впродовж усієї своєї історії був важливим оборонним центром.
У центрі селища зупиняємося біля старовинного костелу, проминути котрий неможливо. Саме звідси і пропонуємо оглядати містечко.
Костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, або ж вірменський костел, збудований у 1740 році за кошти та пожертви католиків вірменського обряду та Лаврентія Лянцкоронського. Сьогодні храм непогано відреставрований та досить цікавий для туристів. Навколо костелу зберігся старий оборонний мур із бійницями та рештки господарчих будівель. Храм є самобутнім витвором пізнього бароко у архітектурі. На жаль, всередині костел не розписаний, проте, це не применшує його історичної та культурної вартості.
Черговим пунктом нашої подорожі Жванцем будуть руїни Жванецького замку, до котрих від костелу хвилин сім пішки.
Замок у Жванці збудовано у XV столітті, він неодноразово перебудовувався протягом XVI-XVII століть та зазнав жахливих руйнувань протягом ХХ-го. Єдина вціліла вежа – чудове місце для фотосесій, тож радимо не забувати фототехніку.
На території замчища зберігся ще один цікавий історичний об’єкт, а саме – один із ДОТів оборонної «Лінії Сталіна». Відносно вежі він знаходиться ліворуч, його приземкуватий дах часто не видно за буйною рослинністю, тож варто пошукати.
Вхід до двоповерхового (!) ДОТу замкнений, бо свого часу ним заопікувалися місцеві жителі в надії сворити тут музей. Поки ініціатива не зрушила з мертвої точки, тож радимо звернутися до навколишніх осель стосовно екскурсії до оборонної споруди. Колись ми потрапили всередину саме таким чином.
Ще один аналогічний ДОТ, щоправда, пошкоджений, знаходиться понад самим Дністром, лівіше від мосту через річку. Туди варто завітати, аби на власні очі побачити товщину монолітних бетонних стін... Щоправда, другий ДОТ перетворений на звалище несвідомим людом, котрий добровільно нищить туристичні та історичні пам’ятки, не розуміючи їхнього значення.
Та поки йти із замчища не варто, адже безпосередньо під вцілілою вежею у прямовисній скелі над Жванчиком є чи не найцікавіша пам’ятка містечка – старовинна печерка, котра, за різними свідченнями, слугувала й церквою!
Спуститися до печерки можна ледь примітною стежечкою, але варто бути надзвичайно обережними та не брати дітей, адже висота скелі чимала!
У печерці збереглося чимало старовинних написів – і кирилицею, і латинкою, навіть на івриті. Деякі з написів датують XV століттям! Чим не привід побачити все на власні очі? Але закликаємо бути свідомими та не залишати у гроті власних автографів, котрі не нестимуть ніякої цінності, лише паплюжитимуть нашу історію!
Село розташоване біля злиття річок, на крутих пагорбах, тож тут можна знайти безліч чудових краєвидів для фото, а залишки старовини, безперечно, не залишать вас байдужими, тож відвідати старовинний Жванець просто необхідно.
Бажаємо вам гарних подорожей та до наступних мандрівок!
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.