На Проскурівській розливали найкращу газовану воду

Будинок, що на Проскурівській 1, спорудив ще наприкінці ХІХ століття проскурівський міщанин Соломон Барак за кошти, які він отримав з продажу газованої води.


Ще у 1880 році він привіз до Проскурова апарат для газування рідини вуглекислотою – сатуратор. Виробництво так званих «шипучок» розташовувалось у дворі будинку Торгового Центра (нині – «Дитячий Світ»). 
Цех зсередини більше нагадував звичайний сарай. У приміщенні циліндри з червоної міді наповнювали підготовленою водою. Самі ж споруди були занурені у дерев’яні бадді з льодом. Рідину спершу охолоджували, потім газували, розливали у спеціальні пляшки та розвозили по магазинам та ресторанам. 
Найпопулярнішою в той час була содова та сельтерська вода. Обидві виготовлялись за аналогічним принципом: в питній воді розчинялась певна кількість мінеральних солей і насичувалась вуглекислотою. Содова мала більший вміст вуглекислого газу, а сельтерська – мінеральних солей. 
Окрім цього, підприємство проскурівського поміщика виробляло і воду за власним рецептом – «Король», а самого Барака називали – «Король мінеральних вод».
З розквітом власного виробництва довелося обрати нове, більше місце для виготовлення продукту. Зі збільшенням прибутків воду почали розливати у двоповерховому будинку на розі вулиць Проскурівської та Соборної. На першому поверсі розташовувався магазин газованих напоїв, де можна було придбати і тістечка, булочки та пиріжки, а другий здавався квартиронаймачам. 

Олександрівська вулиця, а сьогодні - центральна Проскурівська. 


Тривалий час усі приватні заводи газованих вод не функціонували. Лише з 60-х років минулого століття почали випускати солодкі газовані напої «Лимонад», «Буратіно», а також вода «Хмельницька». Особливо популярною вона стала у 70-80-х роках як столова вода.


Друзі, надсилайте «ВСІМ»  фото старого Проскурова з коротеньким описом на адресу [email protected] Діліться історією та цікавими фактами про  зміни у нашому місті. 


Читайте також:

З іподрому до спортивної арени "Поділля"

На залізничному вокзалі Проскурова збирався місцевий бомонд
Від Бузького ставу до річки Південний Буг

У приміщенні паспортного столу служили червоні козаки

У будинку на перехресті Подільської та Грушевського був найкращий поліцейський пост

У приміщенні храму Андрія Первозванного колись був спортзал

У приміщенні полкового храму був склад для військових

У першому тролейбусі Хмельницького можна було проїхатись за чотири копійки

На місці теперішнього Будинку культури колись був театр

У церкві Різдва Богородиці був склад та місцевий архів

Там, де сьогодні хмельничани реєструють шлюб, раніше жили військові та лікувалися діти

В будівлі Хмельницької міськради колись вивчали Закон Божий

Будівля готелю «Слон» пережила війни та революцію

Як змінилася центральна аптека Дєрєвоєда


Там, де сьогодні готують молодь до військової служби, колись була пошта

Поштово-телеграфна контора На вулиці Героїв Майдану, 64 розташований чи не найгарніший будинок Проскурова. Старовинна...

На одній з центральних вулиць Проскурова колись красувався чи не єдиний презентабельний будинок. Це була двоповерхова...

У приміщенні театру ляльок колись робили цукор

На одній з центральних вулиць Проскурова колись красувався чи не єдиний презентабельний будинок. Це була двоповерхова...

Лазня у Проскурові почала функціонувати ще у XIX столітті. Саме сюди, в одноповерховий будиночок приходили проскурівчани,...

Новини за сьогодні

Новини Хмельницького за сьогодні

15:01 Як у Хмельницькому бігли на підтримку батальйону “Лють” (ФОТОРЕПОРТАЖ) play_circle_filled photo_camera 14:31 На Геологів загорівся екскаватор, а в Дунаївцях — вантажівка photo_camera 14:06 Чи знаєте ви, які села входять до Хмельницької ОТГ (ТЕСТ) 13:19 Варто переглянути: ТОП українських фільмів про російсько-українську війну (ВІДЕО) Від читача 12:13 «Загартовані»: 9 років боротьби 12:20 Магнітні бурі у квітні 2023: коли їх чекати та як вберегти здоров’я 11:25 У Раковому затримали 31-річного чоловіка з наркотиками photo_camera 10:25 На Хмельниччині спіймали 7 паліїв сухостою. Які штрафи їм загрожують photo_camera 09:17 26 березня відзначаємо День Національної гвардії України 19:45 Сніг і дощ на Хмельниччині: прогноз погоди на 26 березня – 2 квітня 18:11 «Година Землі» 25 березня, але мешканців Хмельниччини просять не виключати світло 17:33 «Він дуже любив життя»: у Ярмолинецькій громаді попрощалися з 21-річним воїном 16:47 «Герої не вмирають»: на Шепетівщині відкрили меморіальні дошки трьом загиблим бійцям
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up