Будинок, що на Проскурівській 1, спорудив ще наприкінці ХІХ століття проскурівський міщанин Соломон Барак за кошти, які він отримав з продажу газованої води.
Ще у 1880 році він привіз до Проскурова апарат для газування рідини вуглекислотою – сатуратор. Виробництво так званих «шипучок» розташовувалось у дворі будинку Торгового Центра (нині – «Дитячий Світ»).
Цех зсередини більше нагадував звичайний сарай. У приміщенні циліндри з червоної міді наповнювали підготовленою водою. Самі ж споруди були занурені у дерев’яні бадді з льодом. Рідину спершу охолоджували, потім газували, розливали у спеціальні пляшки та розвозили по магазинам та ресторанам.
Найпопулярнішою в той час була содова та сельтерська вода. Обидві виготовлялись за аналогічним принципом: в питній воді розчинялась певна кількість мінеральних солей і насичувалась вуглекислотою. Содова мала більший вміст вуглекислого газу, а сельтерська – мінеральних солей.
Окрім цього, підприємство проскурівського поміщика виробляло і воду за власним рецептом – «Король», а самого Барака називали – «Король мінеральних вод».
З розквітом власного виробництва довелося обрати нове, більше місце для виготовлення продукту. Зі збільшенням прибутків воду почали розливати у двоповерховому будинку на розі вулиць Проскурівської та Соборної. На першому поверсі розташовувався магазин газованих напоїв, де можна було придбати і тістечка, булочки та пиріжки, а другий здавався квартиронаймачам.
Олександрівська вулиця, а сьогодні - центральна Проскурівська.
Тривалий час усі приватні заводи газованих вод не функціонували. Лише з 60-х років минулого століття почали випускати солодкі газовані напої «Лимонад», «Буратіно», а також вода «Хмельницька». Особливо популярною вона стала у 70-80-х роках як столова вода.
Друзі, надсилайте «ВСІМ» фото старого Проскурова з коротеньким описом на адресу [email protected] Діліться історією та цікавими фактами про зміни у нашому місті.
Читайте також:
З іподрому до спортивної арени "Поділля"
На залізничному вокзалі Проскурова збирався місцевий бомонд
Від Бузького ставу до річки Південний Буг
У приміщенні паспортного столу служили червоні козаки
У будинку на перехресті Подільської та Грушевського був найкращий поліцейський пост
У приміщенні храму Андрія Первозванного колись був спортзал
У приміщенні полкового храму був склад для військових
У першому тролейбусі Хмельницького можна було проїхатись за чотири копійки
На місці теперішнього Будинку культури колись був театр
У церкві Різдва Богородиці був склад та місцевий архів
Там, де сьогодні хмельничани реєструють шлюб, раніше жили військові та лікувалися діти
В будівлі Хмельницької міськради колись вивчали Закон Божий
Будівля готелю «Слон» пережила війни та революцію
Як змінилася центральна аптека Дєрєвоєда
Поштово-телеграфна контора На вулиці Героїв Майдану, 64 розташований чи не найгарніший будинок Проскурова. Старовинна...
На одній з центральних вулиць Проскурова колись красувався чи не єдиний презентабельний будинок. Це була двоповерхова...
На одній з центральних вулиць Проскурова колись красувався чи не єдиний презентабельний будинок. Це була двоповерхова...
Лазня у Проскурові почала функціонувати ще у XIX столітті. Саме сюди, в одноповерховий будиночок приходили проскурівчани,...