Верховна Рада прийняла закон, який забороняє розповсюдження пластикових пакетів.
Як нововведення сприймають хмельничани та скільки коштує екологічна альтернатива, - читайте у матеріалі.
1 червня 2021 року Верховна Рада прийняла закон “Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України”. Згодом його підписав президент Володимир Зеленський. Новий законодавчий акт вступить у дію 10 грудня 2021 року.
Під заборону потрапили пакети товщиною до 50 мікрометрів, а також оксорозкладні пакети - вони розпадаються на мікрочастинки пластику під дією кисню та ультрафіолету. Після введення закону в дію їх не можна буде ані продавати, ані давати покупцям безкоштовно.
За порушення заборони суб'єкти господарювання платитимуть штраф - від 8,5 тисячі до 17 тисяч гривень, а в разі повторного правопорушення - до 34 тисяч гривень.
На біорозкладні пакети заборона не поширюється. Також до 2023 року можна буде буде користуватися тонкими пакетами для первинного пакування м'яса, риби, сипучих продуктів та льоду.
Ми запитували у відвідувачів продуктового ринку та продовольчих магазинів, як вони ставляться до нової заборони. Усі, з ким спілкувалися, відповідали, що до нововведень ставляться позитивно. Кажуть, що поки пластиковими пакетами користуються, бо куди ж без них. Але готові попрощатися з поліетиленом, щойно у магазинах з'явиться альтернатива.
Біля продуктового магазину спілкуємося з хмельничанином Андрієм. Він каже, що цілком підтримує заборону.
Це буде добре для нашої екології. Але ми не можемо користуватися екологічними пакетами, поки магазини масово не відмовляться від цих, пластикових. Бо зараз що не купуєш - пакують у пластик, - каже він.
Любов Макарівну ми зустріли на ринку “Ранковий”. Вона саме перекладала у тканинну торбинку щойно куплені шампіньйони. Каже, що якщо у магазині їй пропонують взяти пластикову торбинку, вона не бере, бо носить з собою власноруч пошиту.
Я ставлюся до заборони позитивно. Ми з чоловіком часто їздили в ліс. Від до такої міри засмічений цими пакетами - просто жах. Так що я проти них - давно собі пошила торбинки й з ними хожу за покупками. Але маленькими пакетиками користуюся, бо поки немає заміни, - каже Любов Макарівна.
Її екосвідомість - не виняток. Галина, яку ми зустріли поблизу того ж продовольчого магазину, розповідає, що постійно у сумочці носить з собою екоторбинку. Так само робити навчає молодше покоління - племінниця, що стоїть поруч, підтверджує її слова.
Чим можна замінити пластикові пакети у повсякденному використанні, ми запитували у екоактивістки Афіни Черкезової.
Найпростішою альтернативою буде зменшення використання пластикових пакетів. Тобто там де можна обійтися без них - варто пакувати без них. Відмовлятися від використання поступово й переходити на багаторазові текстильні торбинки, які в більшості випадків можуть замінити одноразовий пакет, - каже Афіна.
Дівчина відмовилася від використання поліетилену з 2017 року й стверджує, що має лише позитивні враження.
Ще не було жодного випадку ні на базарі, ні в супермаркеті, коли б мені відмовилися зважити чи покласти товар в текстильну торбинку. Звикала до цього тиждень часу, - розповідає вона.
Каже, просто обходила зручні для себе місця, де робила покупки. Люди не дивувалися, а навіть казали: “Я пам'ятаю ці торбинки, ви наш постійний покупець”.
Взагалі за продуктами ходжу по списку. Дивлюся, чого в мене немає, складаю список й, залежно від того, що в тому списку є, беру з собою або торбинки, або пластикові коробочки, якщо купуватиму м’ясо. В супермаркеті це також дуже просто. Продавці не проти - вагу коробки просто зтаровують й важать лише м’ясо, - ділиться досвідом Афіна.
Окрім текстильних торбинок як альтернативу можна використовувати пакети з біоматеріалів. До прикладу, з крохмалю. От тільки у широкому продажі їх поки немає, але можна замовити в мережі. На сайті одного з магазинів ми знайшли такі торбинки вартістю 200 гривень за упаковку зі 100 штук. Можливо саме такі нам скоро пропонуватимуть у хмельницьких крамницях та на ринках. Та вартість поліетиленових пакетів за таку ж кількість - 15 гривень. Тому навряд чи хтось пакуватиме продукти в біопакети безкоштовно.