Щороку 29 серпня православні відзначають Третій Спас, або як його ще називають - Горіховий, Хлібний чи Полотняний Спас. Встановили свято його на честь перенесення Нерукотворного образу Ісуса Христа. За легендою, Ісус умився водою і витер лице рушником, на якому відбився його лик. Згодом цей рушник зцілив володаря Едесси від смертельної хвороби. Також саме з цього зображення Ісуса були написані перші ікони Христа.
Традиційно у цей день, 29 серпня, віряни ідуть до храмів та освячують горіхи, які саме достигали у садах. Також до церкви несли яблука, мед та різні овочі, у дяку Богові за урожай.
Це свято увібрало в себе багато народних традицій. Оскільки, Спас іменують ще Хлібним, то велику увагу надають у цей день випічці. Господині випікали особливі хлібці з родзинками, маком, горіхами чи грибами. Головна умова випічки - борошно має бути обов'язково з цьогорічного борошна.
Назву "Горіховий" він отримав через те, що саме у цей період починали збирати ліщину. Вважали, чим більше хороших горіхів вродило цього року, тим вдалий буде рік наступний. Також, 29 серпня з гілок ліщини робили віники для бані. Вірять, що вони зцілять від усіх хвороб.
Полотняний Спас - така назва теж має логічне пояснення, адже наші предки в цей день влаштовували великі полотняні ринки, де можна було купити тканини та різні дрібнички для рукоділля. Купити щось просто необхідно, щоб увесь наступний рік не проходити в злиднях, вважали предки.
Також у цей день святять нові криниці та чистять цілющі джерела. Вважається за гріх будь-яка лайка та скандали сьогодні.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.