Кардіолог з Хмельницького робить унікальні операції. Інтерв'ю із 26-річним Михайлом Гладієм
- Все, що потрібно серцю - кохання і… вчасне звернення до фахівця.
- У цьому впевнений 26-річний кардіолог з Хмельницького.
- Попри свій молодий вік, він виконав сотні унікальних операцій.
- Як воно - працювати кардіологом, рятувати життя, а інколи, навіть бачити смерть?
- Про все це читайте в рамках проєкту від vsim.ua “Лікар до 30”.
Домовитися про інтерв’ю із молодим кардіологом виявилося не просто. Наша зустріч декілька разів переносилася, через завантаженість фахівця. Вже у ході розмови, яка все ж склалася, стало зрозуміло: передбачити хід його робочого дня - складно. Кількість пацієнтів, які можуть потрапити до медзакладу, скажімо, з інфарктом - може бути різною.
Наша розмова із кардіологом відбулася в рамках проєкту “Лікар до 30”. Прочитати більше про молодих лікарів Хмельницького різних спеціальностей зможете за посиланнями в кінці матеріалу. Нагадаємо, що журналістка vsim.ua вже розповідала вам раніше про сімейних лікарів, педіатрів, гінеколога, офтальмолога, хірурга, патологоанатома та інших.
26-річний Михайло Гладій - інтервенційний кардіолог в обласному центрі серцево-судинних захворювань. У квітні цього року цей заклад представили реконструйованим. Капітально там відремонтували 2 900 квадратних метрів. В рік медзаклад може приймати близько 50 тисяч амбулаторних пацієнтів і дві тисячі людей з гострими станами, в ньому виконується близько 3 тисяч оперативних втручань. В центрі надаються різноманітні послуги починаючи від знімання кардіограми та закінчуючи заміною клапанів серця. Ремонт центру обійшовся майже в 70 мільйонів гривень. 50% суми виділили з обласного бюджету, решту - з державного.
У стінах оновленого закладу кардіолог Михайло Гладій виконує операції хмельничанам малоінвазивним методом. Розповідає, що це сучасний та унікальний спосіб, який в Україні вже є достатньо розвинутим. Його особливість - в оперуванні без скальпеля. Замість розрізу, робиться прокол в одному місці, через який вводяться спеціальні інструменти.
Проведення таких операцій передбачає наявність необхідного обладнання та певного досвіду фахівців. Так, молодий кардіолог рятує пацієнтів із різними серцево-судинними захворюваннями вже протягом трьох років. Лише за минулий рік він виконав близько 500 операцій.
Розповідає, що іноді робота приносить стрес. Скажімо, коли доводиться бачити летальні випадки. Ще під час своєї інтернатури, Михайло зіткнувся зі смертю 20-річного хлопця, в якого був інфаркт.
Загалом ідея стати кардіологом з’явилася в Михайла ще в дитинстві. Говорить, про іншу професію, окрім лікаря, ніколи й не думав. Ще під час навчання у Вінницькому національному медичному університеті імені Миколи Пирогова, він захопився інтервенційною кардіологією. Каже: “Мене вразило, як працюють лікарі цієї галузі”.
Отож, детальніше про роботу молодого лікаря в кардіології - читайте далі.
Михайло, вам 26 років. Як в такому молодому віці ви встигли отримати стільки лікарського досвіду?
-
Насправді все через те, що в 5 років пішов до школи. Відповідно, так склалося, що в 16 я вступив до Вінницького національного медичного університету імені Миколи Пирогова, а у 22 роки його закінчив. Спершу вчився на спеціалізації “Кардіологія”, а згодом - “Інтервенційна кардіологія”. Разом з інтернатурою мій лікарський досвід складає трохи більше, як три роки. Обласний центр серцево-судинних захворювань - перше місце моєї роботи. Наш центр є одним із найпотужніших центрів в Україні, як по лікуванні інфарктів міокарда, так і по лікуванні різноманітних порушень ритму, набутих та вроджених вад серця, виконанню кардіохірургічних операцій - тому досвід приходив поступово та дуже швидко, через те, що кожен лікар, навіть інтерн пропускав через себе велику кількість пацієнтів. Також велика заслуга в постановці мене, як лікаря, є мої вчителі та колеги, в яких не було страху давати молодому спеціалісту виконувати оперативні втручання.
Поясніть простими словами, що означає інтервенційна кардіологія?
-
Інтервенційна кардіологія - це галузь медицини, яка пов’язує між собою кардіологію і кардіохірургію. Наприклад, раніше всі оперативні втручання, які лікували ішемічну хворобу серця, були лише кардіохірургічні. Сьогодні це роблять малоінвазивним шляхом: через прокол судини на руці чи нозі. А колись це робили шляхом розрізу грудної клітини, - пояснює лікар.
Чи важко молодому кардіологу знайти роботу в Хмельницькому?
-
Як на мене, головне бажання і розуміння того, що ти хочеш робити в майбутньому. Звісно, зараз важко працевлаштуватися молодому лікареві, бо є велика конкуренція. Багато інтернів, які також шукають роботу, а от місць, на жаль, є не так вже й багато. Однак, мені пощастило. Інтервенційний кардіолог - спеціальність, що вважається престижною. Наприклад, у Хмельницькій області є близько 10 фахівців, які виконують оперативні втручання малоінвазивним методом, і ці всі працівники працюють у нашому центрі. Особисто я дуже радий, що в такому молодому віці я вже вхожу в цей список.
Скільки приблизно операцій ви можете виконувати за один день?
-
Чесно кажучи, важко сказати. Адже я працюю не лише повний робочий день, а й черговим лікарем. Кількість пацієнтів, яких доставляють в медзаклад, може бути різною. Наприклад, за минулий рік я сам виконав близько 500 операцій. Це не рахуючи тих, де я був асистентом. Скажімо, кілька днів тому, коли чергував, було чотири інфаркти: 2 вдень і стільки ж вночі, - розповідає Михайло. - А якось під час мого чергування до нас підряд привезли 6 інфарктів. Тоді “швидкі” одна за одною під’їжджали й від’їжджали. Але коли поряд з тобою працюють професіонали своєї справи, то кількість операцій не помічаєш.
Ви проводите складні та важливі операції. Чи було вам коли-небудь страшно?
-
Звісно, було страшно, коли я лише починав займатися операціями. Адже, коли поряд стоїть твій вчитель - страху немає. Бо навіть якщо щось піде не так - він все виправить. Інша справа, коли ти сам берешся за роботу, а біля тебе вже не вчитель, а молоді інтерни. Насправді з кожним етапом моєї роботи раніше виникав страх. Скажімо, перше, чому потрібно було навчитися - це правильно обробляти пацієнта. По-друге, необхідно вміти правильно накрити людину стерильною білизною. Ми працюємо з кров’ю і все має бути дуже і дуже стерильно. Третій етап - це правильно вколоти артерію, - розповідає кардіолог. - В інтервенційній кардіології є декілька доступів до судин, через які виконуються втручання. Мені було найскладніше робити це в паховій області. Там є стегнова артерія і якщо не зупинити кровотечу, то вже за хвилину людина помирає. Зараз у мене вже немає цього страху. Адже впевненість приходить з досвідом.
-
Так, пам’ятаю. Це була жінка, якій було близько 40 років. Її привезли із типовими змінами та больовим синдромом, що характерно для інфаркту. В неї була величезна кількість тромбів. Це було досить страшно. Вже на наступний день, з’ясувалося, що в неї СOVID-19.
Чи дійсно пацієнти із серцево-судинними захворюваннями переносять COVID-19 значно важче?
-
Організм людей із такими захворюваннями реагує на коронавірус так, що утворюються тромби. Тобто, відбувається згущення крові. Більшість пацієнтів з СOVID-19 помирають від ускладнення, яке має назву тромбоемболія легеневої артерії. Тому часто для людей із серцево-судинними захворюваннями коронавірус - це трагічно.
Кажуть, серцеві захворювання “помолодшали”. Чи дійсно це так?
-
Це дійсно так. Я думаю, що це через спосіб життя, який більшість з нас веде. Зокрема - ми маємо більше шкідливих звичок, менше рухаємося, більше сидимо в офісі та їмо багато фастфуду. Зараз до нашого центру потрапляє чимало пацієнтів з інфарктами віком від 30 років. У моїх колег був 29-річний такий хворий. А я, ще коли був асистентом, мав 20-річного пацієнта з інфарктом. Ми боролися за його життя, та, на жаль, він помер.
Розкажіть історію з практики вашої роботи, яку ви ніколи не забудете.
-
Для мене кожен пацієнт - це окрема історія. Бувають такі хворі, яких до нас привозять в кардіогенному шоці. Звісно, що таке неможливо забути. Найбільше мене розчулює, коли помирають молоді пацієнти. Таке буває вкрай рідко, але все ж таки. З найсвіжіших моїх історій - та, що сталася вчора. На операційному столі помер 69-річний пацієнт. Його привезли з інфарктом. В нього був типові, як для інфаркту зміни на кардіограмі, виражений больовий синдром та критичні ураження судин серця. Ми вживали всі необхідні реанімаційні заходи, проте не вдалося його врятувати.
Які серцеві хвороби зустрічаються серед хмельничан найчастіше?
-
Одна з них - це ішемічна хвороба серця. Вона виникає внаслідок багатьох факторів: куріння, зайва вага або гіподинамічний спосіб життя. Як правило, чоловіки більш схильні до ішемічної хвороби серця. Інфаркт - це наслідок цієї хвороби. Зустрічається також часто, - говорить кардіолог. Набуті вади серця, різноманітні порушення ритму та серцева недостатність - перелік хвороб, з якими часто поступають пацієнти.
Можна за якимись ознаками визначити, чи є якісь проблеми з серцем?
-
Так, можна. Якщо говорити про ішемічну хворобу серця, то головними симптомами є загрудинний біль під час фізичного навантаження, задишка. У кожного хвороба може проявлятися по різному, все залежить від супутніх захворювань. Також ознаками ішемії чи серцевої недостатності може бути аритмія або набряки на кінцівках.
З медичної точки зору, що потрібно здоровому серцю?
-
Наше серце потребує кохання (посміхається). А якщо серйозно - фізичного навантаження та активності. Наприклад, треба більше ходити пішки. Також контролювати свій тиск, правильно харчуватися, дотримуватися режиму. Раз на рік відвідувати кардіолога й здавати необхідні аналізи. Ну і, звісно, виконувати всі рекомендації лікаря.
Читайте також:
Дитячий хірург з Хмельницького бачив, як помирають новонароджені. Відверті лікарські історії
Медик після “універу”. Дитячий лор Валентин малює з пацієнтами та навчає батьків
“Пацієнти кричать або не відкривають рота”. Інтерв’ю з 28-річним медиком, яка лікує дітям зуби
Медик після універу. Інтерв’ю з молодим лікарем Андрієм, який називає себе фрілансером
Медик після універу. Розповідаємо про педіатра Катерину, яка приймає в Ружичній
Дитячий патологоанатом Аліса з Хмельницького кайфує від роботи та веде свій блог
Медик після універу. Ольга допомагає вагітним у 16 і складає меню для дітей
Лікар після універу. 28-річна Євгена полюбила медицину через жаб
Лікар до 30. Дитячий офтальмолог Олександр запросив журналістів на операцію
Медик після універу. Як гінеколог Тарас допомагає народжувати хмельничанкам
Лікар до 30. Як Ольга Пеленичко впізнає пацієнтів за голосом та їздить на роботу в шоломі
Медик до 30: хмельничанка Аліна розповіла про шлях від танців до роботи в інфекційній лікарні
Медик після “універу”. Розповідаємо про 29-річного сімейного лікаря Богдана Скринька
Лікар до 30. Розповідаємо про молодих медиків Хмельницького
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Читач23
Serega Konst
Ольга Цыбульская
Неля Губай