Інтерв’ю з хмельницьким лікарем, який оперує без розрізів і рятує дітей після ДТП

-
Молоді, сучасні та амбітні.
-
Саме про таких хмельницьких медиків розповідаємо у проєкті “Лікар до 30”.
-
Цього разу знайомимося із дитячим ортопедом-травматологом Сергієм Шпаком.
-
У свої 26 медик щоденно приймає десятки пацієнтів, виконує операції та знає, як вилікувати дитячі хвороби.
У хмельницьких медзакладах працює чимало молодих лікарів. Вони беруться за лікування пацієнтів відразу після університету. Через їхній юний вигляд деякі сумніваються в компетенції таких медиків. Саме тому журналістка vsim.ua вирішила розповідати вам про молодих фахівців Хмельницького більше. Дізнатися про них можете в рамках проєкту “Лікар до 30”. Посилання на матеріали про медиків різних спеціальностей зможете знайти в кінці тексту.
— Більш досвідчені лікарі “беруть” своїм досвідом. Адже вони володіють великою базою знань. Ми, молоді, стараємося “брати” своїм новим баченням. Наприклад, я спостерігаю за іноземними лікарями й читаю багато сучасної медичної літератури”, - так про свою роботу розповідає 26-річний дитячий ортопед-травматолог Сергій Шпак.
Сергій - усміхнений та позитивний медик. У своєму кабінеті зустрічає зі щирою посмішкою, люб’язно запрошує до бесіди й дарує гарний настрій своїми жартами. Його кабінет розташований на третьому поверсі дитячої міської поліклініки. Саме там, у своєму затишному просторі з численною кількістю м’яких іграшок, лікар приймає маленьких пацієнтів. Каже - має свої “фішки”, що допомагають зробити так, аби діти не плакали й не боялися людину в білому халаті.
У свої 26 медик поєднує роботу в поліклініці, працює черговим у травмпункті й має роботу в одній з приватних клінік Хмельницького району. В останній він оглядає дорослих пацієнтів.
Як все це поєднує, з якими хворобами до лікаря звертаються найчастіше та як відбувається лікування ортопедичних недуг - про все це дізнавайтеся в інтерв’ю зі Сергієм Шпаком.
Сергій, як і чому ви обрали саме медицину?
— Чесно кажучи, я навіть інших варіантів ніколи не розглядав. Мої батьки - лікарі. Тож я пішов по їхніх стопах. З дитинства я весь час чув розмови про медицину. Пам’ятаю, як батьки приходили з чергування й обговорювали якісь випадки на роботі.
Де ви здобували вищу освіту?
— Протягом 6 років я навчався у Вінницькому національному медичному університеті імені Миколи Пирогова. Я вчився на лікаря дорослих пацієнтів. І тоді не думав, що колись стану дитячим. Потім я проходив інтернатуру по дорослій ортопедії та травматології: очно у Вінниці, заочно - в Хмельницькому. У той період я ніби жив на два міста. Пів року там, пів року там.
Перший ваш досвід, як лікаря. Де і як це було?
— Оскільки я навчався на державній формі, мене направили на роботу у Віньковецьку центральну районну лікарню. Там я працював дорослим ортопедом близько пів року. Саме у тій лікарні були перші мої пацієнти. Там я провів і свої перші операції.
Із чим конкретно працює ортопед-травматолог?
— Лікар ортопед-травматолог працює з порізіами, забоями, пошкодженням зв’язок, переломами та ортопедичними захворюваннями. Це можуть бути такі хвороби як вроджена клишоногість, дисплазія кульшових суглобів, плоскостопість, сколіоз.
Може, пам’ятаєте свого першого пацієнта чи пацієнтку? Що це була за ситуація?
— Так, пам’ятаю. Першим моїм пацієнтом був мій знайомий, який запам’ятав мене з часів інтернатури. Він приїхав з Хмельницького до мене у Віньківці. У нього був перелом кістки стопи. Прийшлося виконати повноцінне хірургічне втручання, застосувати маленьку пластинку з гвинтиками.
Як ви опинилися на роботі в Хмельницькій дитячій поліклініці?
— Я завжди хотів працювати в місті. І от якось побачив вакансію в дитячій міській лікарні у Хмельницькому. Приїхав на співбесіду і підійшов. Держава все ж вирішила, що я тут більше потрібен, ніж у Віньківцях. Тож мені був наданий дозвіл перевестися. Тоді я пройшов чотиримісячні курси у Львові й став дитячим лікарем.
Скільки вже працюєте у хмельницькій лікарні та який у вас графік?
— У Хмельницькому в мене досвід роботи близько 10 місяців. Я працюю в поліклініці й надаю ургентну медичну допомогу. У поліклініці приймаю в другу зміну, щодня, із 14 до 18 години. А в травмпункт заступаю на чергування близько 5 разів на місяць.
А дорослих пацієнтів ви вже не приймаєте?
— Приймаю. Щосереди й щосуботи я проводжу консультації та оперую дітей і дорослих у приватній лікарні Красилова.
Чи можете визначити, діти якої вікової категорії приходять до вас на прийом найчастіше?
— Загалом в день у мене є як мінімум 20 пацієнтів. Приходять діти абсолютно різного віку - від місячних до 18-річних. Травмуються однаково часто всі вікові категорії, відрізнається характер травми. Діти грудного віку частіше отримують забої в результаті падіння з пеленальних столиків, колясок. Діти шкільного віку частіше отримують травми в результаті активних ігор - переломи, порізи. Діти старшого віку звертаються з травмами в результаті велосипедів, самокатів, скутерів з більш важкими наслідками та черепно мозковими травмами.
Назвіть найпопулярніші причини, через які до вас звертаються? Скажімо, ТОП-5.
— На першому місці - це забої. Незначні пошкодження м’яких тканин в результаті удару. Пошкодження зв’язок - друге місце. Найчастіше відбувається розтягнення зв’язок пальців кисті в процесі ігор.
— Переломи кісток - я б поставив на третє місце. Найчастіше трапляються переломи фаланг пальців та перелом променевої кістки в типовому місці. Це може статися при падінні на витягнуту руку.
— На четвертій позиції - рани та порізи. Наступну сходинку займають струси мозку й черепно-мозкові травми. Це більше відноситься до дітей меншого віку. Ті, які ще навіть не ходять. Вони можуть впасти з дивана, випасти з ліжка. Якось у мене був випадок, коли на малечу впала шафа. В результаті - була закрита черепно-мозкова травма.
— Також хочу додати, що моя професія має сезонність. Діти більш активні в літній період. Тоді ламаються руки й так далі. У цей час за добу в травмпункті може опинитися 60-80 дітей.
Найстрашніше, що траплялося з дітьми, за вашу практику роботи?
— Найсильніші пошкодження діти отримують внаслідок ДТП. Після аварій їх привозять у страшному стані. Це множинні переломи. Якось поступила дитина із переломом обох нижніх кінцівок. Обидві стегнові та великогомілкові кістки були зламані.
Які операції дітям ви виконуєте найчастіше?
— Часто операцією закінчується перелом променевої кістки. Це коли дитина падає на витягнуту руку й ламає її. Тоді ми госпіталізуємо пацієнта. Вводиться в наркоз й дитина засинає. На основі зміщень проводиться закрита маніпуляція з кістковими уламками. Відбувається усунення зміщення - під пальцями рук я через шкіру, сухожилки та м’язи відчуваю, в яку сторону і на скільки зміщена кістка. Тоді починаю вправляти її за допомогою різних методів. Така операція відбувається без розрізу.
Які ортопедичні хвороби поширені серед ваших пацієнтів?
— Найчастіше я виявляю у дітей плоскостопість. Ця хвороба є у більшості. Дитина приходить на прийом, роздягається до спідньої білизни. Я повністю її оглядаю. Так і виявляю плоскостопість. Основна причина цієї хвороби - малорухливий спосіб життя. Це слабкість м’язів нижніх кінцівок. Плоскостопість треба лікувати, бо в майбутньому це може призвести до підвищеної втомлюваності та болей.
— Ще одна поширена патологія - це сколіоз. З істинним сколіозом (викривлення хребта у фронтальній площині, при якому спостерігаються органічні зміни в скелеті, - прим. автора) є не дуже багато пацієнтів. А от зі сколіотичною поставою - чимало. Це порушення осанки, пози дитини. Відбувається асиметрія нижніх кутів лопаток, трикутників талії й так далі. Все це через недостатнє розвинення м’язів спини й не правильної пози сидіння.
Яке лікування потрібне тим, у кого плоскостопість та сколіоз?
— Усім без винятку я рекомендую спорт. Регулярне заняття спортом - це запорука здоров’я. Та хочу зауважити, що в будь-якому випадку треба прийти на огляд до ортопеда і тільки він може вирішити, який спорт вам допоможе та, чи потрібне спеціальне лікування.
Чи маєте свою особливу методику в роботі з маленькими пацієнтами?
— Часто діти починають плакати, через те, що не знають, що з ними зараз буде відбуватися. Тож коли я працюю з малечею, стараюся пояснити, що саме я зараз буду робити. Все показую, даю потримати обладнання. Таким чином ми домовляємося між собою й діти поводяться спокійно.
А як щодо хвороб у дорослих пацієнтів? Що зустрічаєте найчастіше?
— Найпоширеніша проблема серед дорослих - це артроз, старіння суглобів. Найчастіше це колінний і кульшовий суглоб. Артроз зазвичай виникає після 50 років. Проте зараз він молодшає і може зустрічатися у людей 40-річного віку. Також часто в дорослих виникають хвороби, набуті під час роботи, внаслідок перепрацювання. Найчастіше страждає спина, руки.
Чи багато в дитячій поліклініці молодих лікарів, як ви? І чи товаришуєте з кимось?
— Так, працює чимало молоді. І це дуже приємно. З ними ми добре знаходимо спільну мову. З деякими спілкуємося і поза роботою. Наприклад, із Тарасом Єремеєвим. Ви також про нього писали, як про лікаря до 30.
Чи маєте інші захоплення, окрім медицини?
— Я люблю настільні ігри. Часом ми з друзями збираємося пограти в спеціальному клубі. Це мене захоплює.
На вашу думку, чи відрізняються у своїх підходах до роботи молоді та більш досвідчені лікарі?
— Більш досвідчені лікарі “беруть” своїм досвідом. Адже вони володіють великою базою знань. Ми, молоді, стараємося “брати” новим баченням лікарської справи. Наприклад, я спостерігаю за іноземними лікарями й читаю багато сучасної медичної літератури.
Відгуки про лікарів Хмельницького можна переглянути на сервісі Medics. Там розміщена адреса, за якою працюють медики. Також деякі фахівці публікують своє фото. Хмельничани можуть поставити свою оцінку лікарю за 5-ти бальною шкалою. Або ж залишити відгук.
Ортопеда-травматолога Сергія Шпака оцінили найвищим балом. А ще залишили 5 відгуків. Усі вони є позитивними.
Читайте також:
Медик після “універу”. Дитячий лор Валентин малює з пацієнтами та навчає батьків
“Пацієнти кричать або не відкривають рота”. Інтерв’ю з 28-річним медиком, яка лікує дітям зуби
Медик після універу. Інтерв’ю з молодим лікарем Андрієм, який називає себе фрілансером
Медик після універу. Розповідаємо про педіатра Катерину, яка приймає в Ружичній
Дитячий патологоанатом Аліса з Хмельницького кайфує від роботи та веде свій блог
Медик після універу. Ольга допомагає вагітним у 16 і складає меню для дітей
Лікар після універу. 28-річна Євгена полюбила медицину через жаб
Лікар до 30. Дитячий офтальмолог Олександр запросив журналістів на операцію
Медик після універу. Як гінеколог Тарас допомагає народжувати хмельничанкам
Лікар до 30. Як Ольга Пеленичко впізнає пацієнтів за голосом та їздить на роботу в шоломі
Медик до 30: хмельничанка Аліна розповіла про шлях від танців до роботи в інфекційній лікарні
Медик після “універу”. Розповідаємо про 29-річного сімейного лікаря Богдана Скринька
Лікар до 30. Розповідаємо про молодих медиків Хмельницького
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Вікентій Масліковський
Inna Kazmirchuk
Вікторія Сас
Olga GRS